Dżem z czarnego bzu.

Czyli o tym jak plony z działki wykorzystać w kuchni
ODPOWIEDZ
jacekan
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 135
Rejestracja: 2009-03-15, 17:00

Dżem z czarnego bzu.

Post autor: jacekan »

Jest idealna pora roku na zbiór czarnego bzu. Zrobiłem pierwsze słoiki dżemu. Teraz będę robił soki :-)
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

A możesz podać przepis jak to robisz? :-D
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

A mnie zawsze wpajano, że czarny bez zbiera się po pierwszych przymrozkach.
Kasica
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 79
Rejestracja: 2010-03-14, 19:15

Post autor: Kasica »

Kaska-Simeonowa ja też o tym słyszałam, że najlepszy bez jest po pierwszych przymrozkach. Ale nigdy nie próbowałam robić przetworów z czarnego bzu. Ale może ? :roll: . Słyszałam też, że czarny bez ma właściwości lecznicze, ale nie wiem dokładnie jakie :roll:
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

Tu jest sporo o bzie czarnym,włącznie z przepisami Czarny bez - zastosowanie, odmiany, uprawa
z tego artykułu wklejam fragment:
Uwaga!
Świeżych owoców nie wolno zjadać. Nadają się one tylko do spożycia po zagotowaniu. Jeżeli z owoców przyrządza się marmoladki, kompoty, galaretki, dżemy, wina to należy oddzielić od nich pestki (przecieranie przez sito, cedzenie itd.). Pestki z owoców nie mogą dostać się do naszych żołądków, gdyż tam pod wpływem pewnych enzymów wydzielają szkodliwy kwas cyjanowodorowy. Sam sok i miąższ z owoców jest bardzo wartościowy i zupełnie nieszkodliwy (bezpieczny) zarówno dla małych dzieci jak i osób starszych wiekiem. Bezpieczne są także wyciągi z owoców (wodne, octowe, alkoholowe) "zagotowane", gdyż wysoka temperatura rozkłada szkodliwe substancje.
dawid
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 197
Rejestracja: 2008-01-10, 10:36

Post autor: dawid »

Przerabiam corocznie kilka, nawet kilkanaście kilogramów owoców bzu czarnego i pestek nie spotkałem.
Awatar użytkownika
edulkot
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1837
Rejestracja: 2010-05-11, 17:29

Post autor: edulkot »

Kiedyś robiłam dość dużo soku z owoców bzu czarnego. Jest dobry przy przeziębieniu bo ma dużo witamin. Niestety na niektóre osoby może mieć działanie przeczyszczające (mój M.), ale ogólnie jest dobry na poty, zresztą tak samo jak suszone kwiaty bzu czarnego. :-D
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

A ja jeszcze nic z czarnego bzu nie robiłam.
A to co jest w poście, to tylko wiadomość z sieci ;-)
jacekan
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 135
Rejestracja: 2009-03-15, 17:00

Post autor: jacekan »

Pestki po zagotowaniu też tracą szkodliwe substancje ;-). Właśnie robię następna partię. Tym razem przetrę jednak przez sito bo pestki choć nieszkodliwe trochę jednak psują cały efekt. Przepis jest dość prosty.

Są różne wersje ale ja robię to tak.4 kg owoców, czyli czubate wiadro nie oberwanych kiści, obrywam, płuczę pod prysznicem. Wsypuję do garnka. Wlewam dwie szklanki wody i na małym ogniu gotuję ok 2-3 godziny. Po tym czasie wsypuję 2-4 kg cukru, zależy jak bardzo słodki dżem ktoś lubi. Wyciskam jedną, dwie cytryny( zależy czy do jedzenia na kanapki, czy do przełożenia murzynka zimą ;-) Znowu gotuję ok 1 godziny. Pod koniec dodaję 1 opakowanie czegoś co żeluje, nie ważne jak to się nazywa. Nie robię wg.przepisu na opakowaniu bo i tak jest dobra konsystencja. Robiłem nawet bez Dżem-Fixu i też dobre było. I tyle. Gdy wyleję na talerzyk łyżkę i po ostygnięciu jest to dżemik to kończę gotowanie i wlewam do słoików. Proste prawda ? Jak obieram bez ? Widelcem ;-) Szybko i łatwo.
jacekan
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 135
Rejestracja: 2009-03-15, 17:00

Post autor: jacekan »

Dzisiaj jest kolej na sok z czarnego bzu :-) To dopiero jest pycha.Pierwsze dwa litry już mam w słoikach.
jacekan
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 135
Rejestracja: 2009-03-15, 17:00

Post autor: jacekan »

dawid pisze: Przerabiam corocznie kilka, nawet kilkanaście kilogramów owoców bzu czarnego i pestek nie spotkałem
Chyba nie wiesz jak wygląda czarny bez jeśli nie widziałeś pestek. Nie da się ich przeoczyć :)
dawid
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 197
Rejestracja: 2008-01-10, 10:36

Post autor: dawid »

Po takim stwierdzeniu zmykam z tego tematu. :-)
jacekan
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 135
Rejestracja: 2009-03-15, 17:00

Post autor: jacekan »

Dżemy są, soki są, teraz czas na galaretki-konfiturki :-) Pycha jak wszystko z bzu :-)
jacekan
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 135
Rejestracja: 2009-03-15, 17:00

Post autor: jacekan »

Końcówka bzu. Ja już wszystko w okolicy oberwałem :-)
Awatar użytkownika
wawa11
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 33
Rejestracja: 2010-05-30, 19:12

Post autor: wawa11 »

Witam
Ja też robiłam powidła z czarnego bzu.
przepis
2 kg bzu
0,5 kg cukru
Powidła są bardzo dobre na zaparcia.
łyżkę powideł rozpuścić w szklance wody i pić raz dziennie.

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ