Dżdżownice kalifornijskie

Naturalne metody uprawy, biopreparaty, nawozy organiczne, ogród przyjazny dla ptaków i innych stworzeń.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6693
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Dżdżownice kalifornijskie

Post autor: Petrus »

No to ekstra.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Jan Bat
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2021-12-19, 22:12

Re: Dżdżownice kalifornijskie

Post autor: Jan Bat »

Witam, pewnie nie tutaj ale zapytam.
Uciekają mi dżdżownice z kompostownika, który założyłem w maju tego roku i kierują się w stronę budynku mieszkalnego, część wyłapuję i wrzucam do nowego, założonego tej jesieni głównie z liści i odpadów kuchennych, ale duża część ginie na mrozie, bo nie wszystkie wyłapię. Czy to normalne?
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6693
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Dżdżownice kalifornijskie

Post autor: Petrus »

Cześć. Uciekają ci z kompostownika i wyłapujesz je na ziemi, czy innej powierzchni? Dobrze rozumiem?
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Jan Bat
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2021-12-19, 22:12

Re: Dżdżownice kalifornijskie

Post autor: Jan Bat »

Witam, dżdżownice wyłapuję na kostce brukowej i wrzucam do nowo utworzonego kompostu, głównie z liści, ale dzisiaj spokój bo minus 3 stopnie. Jak jest około zera w górę to cała plaga na tej kostce, możliwe że kompostowiec różowy, czytałem że szybko się rozmnaża i dobrze znosi mróz.
Bettiw
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2399
Rejestracja: 2008-07-21, 11:37

Re: Dżdżownice kalifornijskie

Post autor: Bettiw »

Wydaje mi się że dżdżownice kalifornijskie są wrażliwe na mróz i może stąd poszukiwanie cieplejszego miejsca. Twój kompostownik musi mieć lite dno/ lub jest cały z tworzywa skoro nie weszły do ziemi. Mój kompostownik jest zbity z desek i stąd ucieczka dżdżownic w głąb ziemi ale na wiosnę nie wiem gdzie wyszły czy na moje grządki czy sąsiada.
Ogródek Bettiw z pozdrowieniami od Beaty
Jan Bat
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2021-12-19, 22:12

Re: Dżdżownice kalifornijskie

Post autor: Jan Bat »

No nie sądzę żeby uciekały szukając cieplejszego miejsca. Kubatura kompostu to ponad 1 m3, więc powinny mieć ciepło w środku, tym bardziej że teraz jak mróz to siedzą. Myślę że jest ich za dużo bo dodałem sporo kartonów do środka, a to służy rozmnażaniu i możliwe że to "kompostowiec różowy" , a te szybko się rozmnażają i dobrze znoszą niskie temperatury. Jak się ociepli to spróbuję to przekopać, może coś się wyjaśni bardziej. A na wiosnę będę przesiewał, w maju będzie rok od założenia, więc z połowy powinien być już kompost.
A kompostownik zbudowany z desek i stoi na ziemi.
ODPOWIEDZ