Dzbanecznik

Dobór, pielęgnacja oraz problemy w uprawie.
ODPOWIEDZ
Chrapka
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 25
Rejestracja: 2010-11-22, 22:35

Dzbanecznik

Post autor: Chrapka »

Ku mojej wielkiej radości mój mąż zdobył od "znajomych znajomych" odsadkę dzbanecznika -ok 30-centymetrową :) Podczas podróży niestety odłamały się wszystkie 3 dzbanki :( Na niedomiar złego odpadł również boczny odrost długości ok 5 cm-z trzema listkami i taki mikro odrościk 2-3 centymetrowy. Poradżcie jak go ukorzenić-w wodę najpierw, ukorzeniacz i do doniczki? Czy jest wogóle szansa na to, że się ukorzeni? Nie ukrywam, że szalenie bardzo podobają mi się te dzbany a niestety ceny tych roślin są odstraszające. Zapewne też nie mam co liczyć na kolejne sadzonki od osób, których kompletnie nie znamy. Czekam na Wasze opinie, porady i wszelkie wskazówki dotyczące pielęgnacji. Póki co blade mam pojęcie ale już się biorę za zdobywanie rzetelnej wiedzy na temat "dzbanków, ale nie na mleko" :):):):)
Awatar użytkownika
haliso
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 712
Rejestracja: 2010-10-04, 22:08

Post autor: haliso »

Crapka to znalazłam w necie,może Ci się przydać

Wymagania

Podłoże powinno mieć odczyn kwaśny, optymalnie między 3 a 5. Powinno składać się z mieszaniny torfu z perlitem i piaskiem w proporcjach 3:1:1. Nie należy stosować podłoży z dodatkiem nawozów. Nie należy narażać dzbaneczników na silne działanie promieni słonecznych, które mogłyby popalić liście rośliny. Najlepsze jest światło rozproszone. Jeśli roślina będzie miała nieodpowiednią ilość światła, dzbanki nie będą odpowiednio ubarwione, np. będą miały czerwone plamy. Temperatura nie powinna być niższa niż 18 °C i wyższa niż 38 °C.
Pielęgnacja

Ziemia powinna być stale wilgotna, ale nie mokra. Nie umieszczamy rośliny bezpośrednio w wodzie, ani na podstawce z wodą. Najlepszą wodą do podlewania jest woda destylowana lub z filtra odwróconej osmozy (RO), ale nadaje się też woda przegotowana. Nie wolno używać żadnych nawozów, bowiem optymalnym nawozem są składniki odżywcze, które roślina zdobywa po złapaniu owada. Dzbaneczniki zaliczają się do roślin, które są trudne w hodowli, ponieważ wymagają wysokiej wilgotności powietrza. Pochodzą z wilgotnych lasów równikowych, gdzie wilgotność jest zwykle wysoka. Nie powinna być ona niższa niż 60% i nie wyższa niż 90%. W pomieszczeniach mamy zwykle wilgotność 40%. Jeśli wilgotność będzie za niska, dzbanki nie będą się rozwijać i roślina będzie miała tylko liście. Liście powinny być często zraszane, około 3-4 razy dziennie. Jeśli wilgotność jest wysoka, można to robić rzadziej. Najlepiej zraszać roślinę wodą destylowaną. Można też użyć wody deszczowej (jeśli zanieczyszczenie powietrza jest niskie). Ostatecznie można użyć przegotowanej wody z kranu, jednak musi ona odstać 3 dni. Liście skropione zbyt twardą wodą pokryją się plamami soli zawartych w wodzie.
Chrapka
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 25
Rejestracja: 2010-11-22, 22:35

Post autor: Chrapka »

Dziękuję, Haliso, za pomoc. mam nadzieję, że uda mi się owe warunki stworzyć...
ODPOWIEDZ