dyspensery feromonowe

Uprawa drzew i krzewów owocowych, choroby i szkodniki roślin sadowniczych.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Rózana aleja
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 145
Rejestracja: 2017-03-14, 13:32

dyspensery feromonowe

Post autor: Rózana aleja »

Witam! :-D
Cchciałabym wypróbowac na moich sliwkach (stare odmiany) zawieszki feromonowe,lecz niewiem jakie kupić,w moim sklepie ogrodniczym otwieraja oczy ze zdumienia,natomiast na internecie jest ich troche,ze niewiem jaka wybrac,zwłaszcza mam na mysłi robale, które sa w zasadzie w kazdym owocu.Zasugerowałam sie reportażem: https://lublin.tvp.pl/29142925/na-ratun ... y-na-owady Prosze o rady czy jest sens to kupować na internecie, jessli tak to jakie,chetnie skorzystam ze sprawdzonych linków.Dziękuje :P


Ogrodnictwo to nauka, nauka, nauka. Na tym właśnie polega zabawa. Cały czas się uczysz!
Helen Mirren


Wioletta S.
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: dyspensery feromonowe

Post autor: rafaloku »

Ja też o nich słyszałem ale nigdy nie widziałem :-)

Jak się domyślam, robaczywe śliwki to najprawdopodobniej sprawka owocówki śliwkóweczki.

Jeśli chcesz uniknąć oprysków chemicznych, trzeba zastosować łącznie kilka metod ekologicznych. Każda z nich, i w tym pułapki feromonowe, jedynie ograniczą liczebność szkodnika ale na pewno go nie wyeliminują całkowicie. Zauważalny efekt osiągniesz tylko przy zastosowaniu kilku metod razem.

Poza zawieszkami z feromonami, warto zamocować na pniach drzewek opaski z papieru falistego (w połowie maja i drugi raz w sierpniu). Dokładniej jest to opisane w naszym poradniku: Opaski na drzewa owocowe przeciw szkodnikom

Trzeba też na bieżąco usuwać robaczywe śliwki, co pohamuje rozprzestrzenianie się szkodnika.
Rafał
Awatar użytkownika
Rózana aleja
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 145
Rejestracja: 2017-03-14, 13:32

Re: dyspensery feromonowe

Post autor: Rózana aleja »

rafaloku pisze:Ja też o nich słyszałem ale nigdy nie widziałem :-)

Jak się domyślam, robaczywe śliwki to najprawdopodobniej sprawka owocówki śliwkóweczki.

Jeśli chcesz uniknąć oprysków chemicznych, trzeba zastosować łącznie kilka metod ekologicznych. Każda z nich, i w tym pułapki feromonowe, jedynie ograniczą liczebność szkodnika ale na pewno go nie wyeliminują całkowicie. Zauważalny efekt osiągniesz tylko przy zastosowaniu kilku metod razem.

Poza zawieszkami z feromonami, warto zamocować na pniach drzewek opaski z papieru falistego (w połowie maja i drugi raz w sierpniu). Dokładniej to opisałem na blogu: owocówka śliwkóweczka - zwalczanie, opryski

Trzeba też na bieżąco usuwać robaczywe śliwki, co pohamuje rozprzestrzenianie się szkodnika.
Dziekuje bardzo za odpowiedz:)


Ogrodnictwo to nauka, nauka, nauka. Na tym właśnie polega zabawa. Cały czas się uczysz!
Helen Mirren


Wioletta S.
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7916
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: dyspensery feromonowe

Post autor: Elzbieta M »

Ja nie słyszałam o dyspenserach feromonowych , obejrzałam filmik i mocno mnie to zaciekawiło. Będę szukać u mnie w centrach ogrodniczych. Zawieszałam tylko żółte tablice lepowe z feromonami, do których przyklejały się muszki. Ale dyspensery działają na nieco innej zasadzie i wydaje się , że powinny być efektywne. Jak dostanę , to dam znać.
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: dyspensery feromonowe

Post autor: Merghen »

Sklap Tedan ma sporą ofertę. Ja tam kupuję środki przeciw kleszczom i od dwóch lat nie skaczą mi one po ogrodzie.
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7916
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: dyspensery feromonowe

Post autor: Elzbieta M »

Małgosiu , co to za śroki , że kleszcze nie wchodzą ci do ogrodu? Pytam , bo kilka razy złapałam u siebie w ogrodzie...
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: dyspensery feromonowe

Post autor: Merghen »

Kupiłam Aspermet 200 EC 250 ml. Wcześniej też łapałam kleszcze na ogrodzie aż skończyło się rumieniem i terapią antybiotykową. Odkąd zastosowałam ten środek mam spokój. Przeważnie pryskam raz w roku, wiosną. I trzeba uważać na oczko wodne by go nie popryskać bo wtedy jest problem z rybami. Generalnie pryskam wszystkie cieniste, zakrzaczone zakątki do wysokości 40 cm nad ziemią.
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7916
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: dyspensery feromonowe

Post autor: Elzbieta M »

Dzięki, Małgosiu
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: dyspensery feromonowe

Post autor: rafaloku »

W/w preparat Aspermet do oprysku przeciwko kleszczom, w wersji amatorskiej dla ogrodników, można kupić w sklepie naszego poradnika: http://sklep.poradnikogrodniczy.pl/aspe ... ml-id-1016 ;-)
Rafał
cis67
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 76
Rejestracja: 2012-03-02, 17:39

Re: dyspensery feromonowe

Post autor: cis67 »

Takie pułapki są stosowane od lat w leśnictwie, ale służą jedynie do określenia stopnia gradacji, a nie zwalczenia populacji.
Zwykle wabią osobniki jednej płci- są to zazwyczaj samce wabione feromonem samic danego gatunku.
ODPOWIEDZ