Drzewa -Pomniki przyrody.

Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Drzewa -Pomniki przyrody.

Post autor: Danka »

Zakładam ten wątek, bo odkryłam :shock: :mrgreen: że wokół nas rosną stare drzewa. Sama, w tym roku, z ogromnym zaskoczeniem odkryłam, że w Głogowie także rośnie dość wiekowe drzewo. W lecie, przyjechała w odwiedziny koleżanka. Oczywiście trzeba było pokazać miasto. I gdy tak sobie spacerowałyśmy, zobaczyłyśmy spore drzewo. A obok tabliczka :niepewny: Jakie było moje zaskoczenie, że to drzewo jest wiekowe. Mieszkając prawie całe życie w Głogowie, nie zdawałam sobie sprawy, że mamy tak stary drzewostan. Że przetrwało zawieruchę II wojny światowej i całą powojenną historię. Myślę, że nie jeden z nas nie uświadamia sobie takiego stanu rzeczy. I wydaje mi się, że dobrze by było gdybyśmy uwiecznili te drzewa. Przecież nic nie jest wieczne. :zalamany: A niektóre z drzew przeżyły nie jedno ludzkie pokolenie. :hyhy:
Obrazek
Obrazek
Drugim drzewem, które widziałam osobiście i zrobiło na mnie ogromne wrażenie był platan klonolistny w Krotoszycach. Szkoda tylko, że oglądałam je w nocy :kwasny: Ale i tak zachwyca.
Obrazek
Obrazek
Także stary bukowy drzewostan jest w Książu.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Stare buki, rosną także w Szczawnie Zdroju.
Obrazek
Obrazek
Trochę drażnią mnie tabliczki przybite do tych pomników przyrody :/ Ale czy mnożna przejść koło tych drzew obojętnie? Ja nie potrafiłam :-D
użytkownik usunięty

Platan w parku otaczającym Pałac w Nieborowie

Post autor: użytkownik usunięty »

Bardzo ciekawy temat Danusiu, pewnie są tacy na Forum, którzy się dołączą do wspólnej kolekcji takich drzew-okazów.

Ja piękny okaz spotkałam w Nieborowie. W zeszłym roku gościliśmy na Mazowszu u naszej Gosi i dzięki temu mieliśmy okazję zwiedzić wiele pięknych miejsc. Między innymi pałac w Nieborowie, park romantyczny - Arkadię itd.

Na zdjęciach można obejrzeć platana, na którego tabliczce widnieje informacja, że to pierwszy okaz tego gatunku posadzony w Polsce. Upamiętniona data po odczytaniu to 1770 rok, co oznacza że na tym zdjęciu uwieczniłam okaz 240 letni. Dla porównania wielkości prezentuję zdjęcie naszego kolegi z forum Tengela27 przy tym drzewie.

[img]http://.vot.pl/zdjecia/11pazdziernik/xxDSC_0395.jpg[/img]

[img]http://.vot.pl/zdjecia/11pazdziernik/xxDSC_0400.jpg[/img]

[img]http://.vot.pl/zdjecia/11pazdziernik/xxDSC_0403.jpg[/img]

[img]http://.vot.pl/zdjecia/11pazdziernik/xxDSC_0402.jpg[/img]
witeks1968
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 666
Rejestracja: 2010-05-10, 20:07

Re: Drzewa -Pomniki przyrody.

Post autor: witeks1968 »

No, a ten z Krotoszyc, co go Danka namierzyła, nie jest starszy, a też na terenie Polski? No ale w tamtych czasach, to może nie była jeszcze Polska. Jak zrobię zdjęcie buka z mojej miejscowości, to zamieszczę. Podobno najstarszy w Wielkopolsce.
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Drzewa -Pomniki przyrody.

Post autor: Danka »

Platan kolonolistny z Krotoszyc ma około 350 lat, a Krotoszyce to miejscowość w woj. dolnośląskim. 350 lat temu ziemie te przechodziły z rąk do rąk ale to już inna historia. ;-)
witeks1968
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 666
Rejestracja: 2010-05-10, 20:07

Re: Drzewa -Pomniki przyrody.

Post autor: witeks1968 »

No i obiecane zdjęcia buka- pomnika z Przedborowa, czyli z mojej miejscowości.
Obrazek
Obrazek
Tu mój pies, dla porównania.
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Drzewa -Pomniki przyrody.

Post autor: tadek »

Danusiu, ciekawy temat poruszyłaś. :->
Ja postanowiłem zamiesić w Twoim wątku może nie pomnik przyrody ale drzewo które też zasługuje na uwagę.
To drzewo jest z nieznanych mi powodów rozłupane na pół, i wątpię aby mogło dalej w takim stanie żyć.
Podejrzewam że w nie uderzył piorun, zresztą spójrzcie na zdjęcie i oceńcie sami.
Zdjęcie tego drzewa zrobiłem na zabytkowej alei prowadzącej do Fortu VII w Poznaniu.
100_6515.JPG
rozłupane drzewo fort VII, kwiatek, deszcz w ogrodzie, czereśnia owoce 2012.JPG
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
witeks1968
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 666
Rejestracja: 2010-05-10, 20:07

Re: Drzewa -Pomniki przyrody.

Post autor: witeks1968 »

Zdjęcie tego nie pokazuje, ale myślę, że to nie piorun, tylko rozdarcie zdwojonego pnia (wierzchołków) na skutek np. obciążenia śniegiem. Czy to jest robinia akacjowa?
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Drzewa -Pomniki przyrody.

Post autor: tadek »

Nie odpowiem na Twoje pytanie. Widok rozłupanego drzewa tak mnie zafascynował że nawet nie pomyślałem o spojrzeniu na liście tego drzewa. Jednak myślę ze to będzie akacja, sporo ich w tym okręgu rośnie.
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
witeks1968
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 666
Rejestracja: 2010-05-10, 20:07

Re: Drzewa -Pomniki przyrody.

Post autor: witeks1968 »

Postaram się też zamieścić ciekawe zdjęcie drzew(a), ale muszę je odnaleźć.
Awatar użytkownika
goskamaja
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1000
Rejestracja: 2014-07-13, 22:34

Re: Drzewa -Pomniki przyrody.

Post autor: goskamaja »

Danusiu dopiero odkryłam ten wątek. Takich starych czy rzadkich drzew jest w Głogowie mnóstwo. Mój syn był nawet ostatnio na wycieczce przedszkolnej szlakiem pomników przyrody, mówił że naliczył 23. Z tego co sama zaobserwowałam to pomniki takie z tablicami opisowymi są w parku przy ul. Budowlanych, w parku przy u. Śniadeckich ( są tam jedyne 2 okazy w mieście miłorzębu japońskiego), w fosie jest takie drzewo (nazwy nie pamiętam) które właśnie na jesień ma owoce wyglądem przypominające piłki tenisowe. Z tego co się orientuję to można sobie nawet przewodnika z ratusza załatwić żeby po tych pomnikach oprowadził.
pozdrawiam Gośka
goskamaja zapraszam do mnie:
a na mojej działce...
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Drzewa -Pomniki przyrody.

Post autor: Danka »

Nie wiedziałam, że w Głogowie jest tyle Drzew Pomników Przyrody. Jeden widziałam - Dąb szypułkowy, wiek około 150 lat.
Obrazek
Obrazek
Nie pomyślałam, że w parku na Budowlanych są tak stare drzewa. Bardzo dawno temu mieliśmy tam ogród i ulica ta nazywała się Polna. Ale to już historia :-D
Awatar użytkownika
goskamaja
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1000
Rejestracja: 2014-07-13, 22:34

Re: Drzewa -Pomniki przyrody.

Post autor: goskamaja »

Danusiu na tej stronie znajdziesz ewidencję naszych pomników, gdybyś chciała wybrać się na jesienny spacer to nawet fotografie dla ułatwienia znajdziesz, i adresy :)
aaaa przypomniało mi się, to drzewo w fosie z owocami jak piłki tenisowe to tulipanowiec :)
pozdrawiam Gośka
goskamaja zapraszam do mnie:
a na mojej działce...
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Drzewa -Pomniki przyrody.

Post autor: Danka »

Dziękuję Gosiu :mrgreen: Będę miała cel spacerów :hyhy:
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Drzewa -Pomniki przyrody.

Post autor: tadek »

Danusiu, zaproś Gosie na wspólny spacer połączony z fotografowaniem wiekowych drzew.
Z takich wypadów fotograficznych, podczas fotografowania tych samych obiektów wychodzą ciekawe galerie,
na których można zobaczyć co w danej chwili zainteresowało nas a co naszego czy naszych towarzyszy ... :zawstydzony:


Olejek z drzewa herbacianego - właściwości, zastosowanie
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
witeks1968
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 666
Rejestracja: 2010-05-10, 20:07

Re: Drzewa -Pomniki przyrody.

Post autor: witeks1968 »

Goskamaja, tulipanowiec nie ma owoców jak "piłka tenisowa", tylko bardziej jak szyszki.
ODPOWIEDZ