Drzewa do ogrodu szybko rosnące - co posadzić?

Uprawa i pielęgnacja drzew, krzewów i krzewinek liściastych, choroby i szkodniki.
tytmont
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 14
Rejestracja: 2011-06-08, 10:42

Drzewa do ogrodu szybko rosnące - co posadzić?

Post autor: tytmont »

Witam. Pierwszy mój post. Świetne forum, trochę poczytałem. Do rzeczy. Mam około 2 arów gołego trawnika na działce, teraz zaczynają się upały, nie da się wytrzymać. Chciałbym posadzić kilka drzew, zrobić taki mały lasek. Zależy mi na tym, żeby posadzone drzewa:
1. w miarę szybko urosły
2. nie były za wysokie
3. rosły w formie krzewu, a nie tylko do góry.
Myślałem o sumaku. Ma ktoś może jakieś inne propozycje? Nad czym jeszcze mógłbym pomyśleć?
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7898
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Post autor: Elzbieta M »

Sumak - owszem - jest ładnym niewysokim drzewem, ale zastanów się dobrze, zanim go posadzisz. Korzeni się szeroko i bardzo płytko pod powierzchnią, a każde uszkodzenie korzeni powoduje pojawienie się nowych drzewek. 2 ary to niewiele przestrzeni, chyba nie chcesz mieć gąszczu samych sumaków? Bo takie niebezpieczeństwo istnieje (wyrywanie takich maluchów to ryzyko uszkodzenia kolejnych korzeni!).

Więcej: Sumak octowiec - odmiany, uprawa, rozmnażanie, jak się pozbyć

Powiedz, czy myślałeś o iglakach (ewentualnie jaki pokrój) czy o liściastych? Z liściastych wolałabym posadzić jakieś krzewy ozdobne szczepione na pniu, np. piękne buki na pniu (korona kulista, liście bordowe, rośnie tylko korona, pień ma cały czas jedną wysokość - jak przy zakupie). Jest również duży wybór wierzb szczepionych - Japońska Hakuro - listki biało - zielone, kulisty pokrój lub o zwisających gałązkach - wierzba iwa Kilmarnock - pendula, przyrasta do 2 m rocznie - czyli szybko rośnie, ale wysoka taka jak pień.
Jest tego sporo, tylko napisz, co Cię interesuje.
tytmont
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 14
Rejestracja: 2011-06-08, 10:42

Post autor: tytmont »

Myślałem raczej o liściastych. Sumaki widziałem jak się rozsadzają, myślę że bym to na bieżąco wycinał. Zależy mi na zacienieniu trawnika w perspektywie kilku lat. Dziękuję za propozycje, poszukam informacji o tych drzewach.
Tak na szybko przejrzałem Twoje propozycje. Szukam chyba czegoś wyższego, drzew pod którymi mógłbym się kiedyś schować.
Awatar użytkownika
pinia01
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 455
Rejestracja: 2010-01-23, 15:48

Post autor: pinia01 »

Myślę, że sumak octowiec byłby ok - liście ładnie wyglądają jesienią, ma ozdobne kwiatostany, praktycznie niewymagający. Rzeczywiście tworzy odrosty. Ale przecież zawsze można się ich pozbyć ;-) Jest taka ciekawa odmiana: Dissecta. Liście przypominają paproć, drzewo rośnie znacznie szerzej i niżej niż zwykły sumak. Osobiście się z tą odmianą nie spotkałam.
Inne gatunki małych drzew o korzeniach rozgałęzionych/krótkich pniach: świdośliwa (ma smaczne owoce), głogi, złotokap zwyczajny, bzy, ozdobny buk Purpurea Pendula (ma zwisające konary), klon czerwony, czeremcha, jarząb, oczary.
Osobiście posadziłabym też odmiany niewielkich drzew o pokroju kolumnowym. Może buk Dawyck czy coś w tym stylu ;).
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Witam. Gatunków drzew liściastych jest bardzo dużo. Można wybierać od zielonych po obficie kwitnące okazy. Mogę jeszcze zaproponować lipę, tworzy ona po kilkunastu latach tzw. chłodnik, czyli altanę. Gałęzie wyrastają wysoko na pniu, więc pod spodem jest wiele cienia. Bardzo szybko rosną klony zwykłe oraz te o parasolowatym kształcie korony. Szybko rośnie też robinia akacjowa, rajska jabłoń, jesion wyniosły 'Pendula'. ;-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
an_na
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 21
Rejestracja: 2010-03-20, 12:30

Post autor: an_na »

Odradzam sumaka, jego sok pod wpływem słońca parzy skórę, pojawiają się pęcherze wypełnione treścią surowiczą, goją się z pozostawieniem trwałych brązowych przebarwień.
marylka966
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 351
Rejestracja: 2010-04-17, 19:53

Post autor: marylka966 »

Nie wiem co ty na to - proponuję jeszcze surmia bignoniowa "Nana". Jest to jak dla mnie przepiękne drzewo. Dorasta do 4m. Klony też są przepiękne, ale tu musisz się zdecydować jakiego chcesz. Mają rożne wysokości i kolory. Pozdrawiam. ;-)
Awatar użytkownika
edyta_mi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1059
Rejestracja: 2011-01-22, 21:58

Post autor: edyta_mi »

Też miałam podobny problem. Chciałam szybko zacienić kawałek trawnika przed domem i podobnie ja Ty posadziłam sumaka. Tylko u mnie w przedziwny sposób... nie rośnie :-/ . 2 lata później posadziłam surmię (czyli katalpę) i ta dawno przegoniła sumaka :rotfl: . Ale to moje "zjawisko" jest nietypowe. Sumak z reguły rośnie szybko i tworzy fajny parasol. Wymaga jednak ciągłej czujności, żeby nie opanował całej działki :hyhy: .
Dobrym pomysłem są bzy. Obficie podlewane urosną szybko. Poza tym są niekłopotliwe, dają miły cień i pięknie pachną w czasie kwitnienia :mrgreen: .
Rozważyłabym jeszcze magnolię. W początkowej fazie rośnie dość wolno, ale potem nabiera tempa i pięknie kwitnie wczesna wiosną. Dojrzały okaz tworzy ładną koronę.
Pozdrawiam Edyta
tytmont
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 14
Rejestracja: 2011-06-08, 10:42

Post autor: tytmont »

Dziękuję za wszystkie propozycje. Nadal rozważam sumaka i katalpę. Bez i magnolię mam w innym miejscu. Pozdrawiam wszystkich.
Awatar użytkownika
klamber
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 526
Rejestracja: 2011-05-17, 23:53

Post autor: klamber »

Mam sumaka dissectum, ładny, wygląda jak palma, surmia też ładnie się prezentuje, liście w kształcie serca 20 cm długości, ładnie kwitnie i całą zimę wiszą 15 cm fasolki. Mam też brzozę utilis doorenboss, ma wielkie liście do 10 cm, bialutki nie pękający pień i przebarwia się na żółciutko.
Może betula pendula youngii lub chińską. Dobra by była jeszcze moim zdaniem wierzba mandżurska lub babilon, szybko rosną i mają pokręcone gałązki.
Załączniki
brzoza chińska
brzoza chińska
betula utilis dorenboss
betula utilis dorenboss
betula pendula youngii
betula pendula youngii
surmia
surmia
sumak
sumak
Wojtek
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 92
Rejestracja: 2011-05-24, 14:30

Post autor: Wojtek »

Witam,
Jeżeli potrzebny jest nam cień na trawniku, gdzie możemy schronić się pod okapem drzew (zrozumiałem że taki efekt jest pożądany) nie radzę sadzić form krzewiastych / szczepionych na pniu, a także sumaków które przysporzą w efekcie więcej kłopotów niż wizualnych korzyści. Radziłbym posadzić wspomniane już klony, robinie oraz brzozy.
Pozdrawiam, Wojtek
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Wierzba mandżurska z upływem czasu silnie choruje. Dobrą propozycją są drzewa Wojtka, może jeszcze lipa.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Megajra
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 90
Rejestracja: 2011-08-30, 07:41

moje propozycje

Post autor: Megajra »

Z wysokich drzew proponuję dąb królewski - szybko rośnie w górę (wbrew opinii i szybkości rośnięcia dębów), nie rozrasta się zbytno na boki, a jesienią PRZEPIĘKNIE się przebarwia, wręcz hipnotyczny to widok.
Katalpa - urokliwe drzewo, w odmianie żółtej i zielonej, ciekawy kształt liści - tylko przy kupnie trzeba zwrócić uwagę jaki to rodzaj katalpy bo one różnie potem układają swoje korony. jak to określić? - jedne są rozłożyste z liśćmi wielkością i kształtem przypominające liście łopianu, inne tworzą kulę gęsto, warstwowo ułożonych liści. jak widać, piszę o tym z doświadczenia a nie z książki, bo fachowo tego o czym piszę określic nie umiem. :mrgreen:
Z klonami radzę uważać - chyba ważne są tu warunki glebowe... U mnie coś tym klonom nie pasuje. Klon żółty mi podsechł aczkolwiek nie do końca i mam teraz buro żółtą miotłę, klon palmowy mi przymarzł wisoną i mam drugą miotłę, klon czerwony zrobił się czarno-brunatny i wygląda dość przerażająco.
Buki... - ooo buki w każdej postaci i pendule i zwykłe i czerwone i zielone - coś pięknego, zachwycające. nadają się i jako solitery i w kompozycjach.
Z krzewów - uwaga na pęcherznice, strasznie się rozsiewają - ale są ładne, kolorowe, ładnie kwitną... Dereń bialobrzegi - to mój ulubieniec - szybko się rozkrzewia, ma piękne liście latem i cudownie czerowne gałązki zimą.
Awatar użytkownika
klamber
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 526
Rejestracja: 2011-05-17, 23:53

Post autor: klamber »

Klony nie lubią mokrej gleby, nie cierpią stać w wodzie, od razu grzyb ich atyakuje.
Awatar użytkownika
smigu-s303
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 439
Rejestracja: 2010-06-13, 20:33

Post autor: smigu-s303 »

Dwa ary jak dobrze czytam to za mało by posadzić większe drzewa, na takim areale wystarczy posadzić kilka bzów, jaśmin i po kilku latach będzie gąszcz. Zdzisia
Zielony Listek
ODPOWIEDZ