Drenaż - na jakiej głębokości?

Projekty, architektura ogrodowa i tematy pokrewne.
Awatar użytkownika
danula
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 12
Rejestracja: 2008-05-08, 08:14

Post autor: danula »

Kasiu! Jesteś czarodziejką!
Dotąd problem trudny do rozgryzienia- teraz zaczyna być rozwiązywalny. Czuję lekki zawrót głowy od ogromu informacji :lol:
Bardzo dużo trudu sobie zadałaś. Serdecznie Ci dziękuję za pomoc.
Zaraz sobie wszystko wydrukowałam i zaczynam studiowanie.
U nas zaczęły się niesamowite upały, a działka jest bardzo nasłoneczniona - bez odrobiny cienia, więc mąż kategorycznie odmówił zabranie mnie ze sobą do pracy na niej.
W związku z tym /przynajmniej na razie/ analizę wg przesłanych szkiców robię "na sucho"
Żeby uzupełnić informację dot.działki:
mieszkam na Śląsku, ale tym Górnym, trochę poniżej Katowic- natomiast działka znajduje się między Kętami a Żywcem w odległości 56km od mojego miejsca zamieszkania. Jakiekolwiek roboty możliwe są tam /przynajmniej na razie/ tylko w soboty i poniedziałki, więc na razie wszystko idzie dość powoli ale do przodu. :-)
-Rzut działki zrobiłaś dobrze, tylko źródło jest bardziej z lewej strony rysunku i woda cieknie do prawego rogu. Nie bardzo potrafię tego narysować, a potem przesłać ale jak pokombinuję to Ci prześlę z poprawkami. Zbiornik retencyjny jest znakomitym rozwiązaniem i muszę się dokładniej wgryźć w ten temat.
- Rów do zbierania wody napływowej ze stoku (2) jest właśnie w tej chwili wykonywany.
Studzienka zbiorcza będzie dokładnie w narysowanym przez Ciebie miejscu /nie pomyślałam o koszu i możliwości wykorzystania zbierającej się tam wody. A przecież mogę ją mieć dla celów gospodarczych w górnej części działki bez niepotrzebnego noszenia wiader. :oops: / dzięki za podpowiedź!Studzienka musi być dobrze wykorzystana. Nadmiar wody - będzie odchodził do zbiornika retencyjnego.
- zbiornik retencyjny (A) - mąż wymyślił zrobić poniżej dolnej skarpy /z prawej strony przyszłego domu/.Dalej chciał wkopać takie kamienne koryta, ale teraz chyba sam dojdzie do wniosku, że lepszym rozwiązaniem jest wkopanie rur śr. 160mm i doprowadzenie ich do studzienki zbiorczej gdzieś poniżej źródełka. Wykorzystamy naturalny spad terenu.Kasiu! jesteś genialna!!!
- Dom ma być dokładnie w narysowanym przez Ciebie miejscu :-D w tej chwili po lewej stronie na skarpie koło przyszłego domu /patrząc na rysunek/ - są piękne kamienne stopieńki. Skarpa wyłożona jest kamieniami i na niej tworzę skalniak. Przed budową domu /za 3-4 lata/- roślinki przeniosę w inne miejsce, a kamienie chcę wykorzystać na ozdobną podmurówkę.
-przesłany przez Ciebie materiał dot.przemarzania gruntu - na razie pobieżnie przeglądnęłam. /Moja działka jest w dolnej części literki "w" wyrazu Żywiec :lol: /
Temat na pewno istotny- przeczytam dokładniej wieczorem

-Jeszcze tylko rozgryzę rozrysowane przez Ciebie schematy okolic źródełka. Bardzo spodobała mi się Twoja wersja A czyli -sztucznie wykonane źródełko (w ten sposób przenoszę je wizualnie w inne bardziej dogodne miejsce). Oczami wyobraźni już widzę zagłębienia wyłożone kamieniami z kaskadą do niżej położonego oczka. :lol:

Masz rację żeby instalację zacząć "od góry" wtedy zobaczę co się będzie dziać ze źródełkiem i co koło niego mogę robić .
Jestem pod wielkim wrażeniem ogromu wiadomości które od Ciebie dostałam Mam nadzieję, że wszystko dobrze zrozumiałam.
Będę na bieżąco przekazywać informację z prowadzonych prac- włącznie ze zdjęciami.
Uważam że na tej działce - przy odpowiednim rozpracowaniu tematu- można naprawdę wykorzystać wszystkie jej atuty. Teraz jest dopiero początek prac więc obym tylko czegoś nie przeoczyła ;-) Bardzo cenne są dla mnie Twoje fachowe wskazówki.
Mam nadzieję, że będziesz mogła kiedyś w przyszłości sama zobaczyć moją górską działkę i jeśli kiedykolwiek zabłądzisz na południe Polski- będziesz moim miłym gościem.
Praca na działce nie jest mi obca bo nadal mam jeszcze działkę pracowniczą niedaleko domu. Niestety działka ta do około 2 lat zostanie zabrana pod budowę drogi szybkiego ruchu tzw."1". Do tego czasu chcemy zagospodarować nowo nabytą działkę w górach i ukorzeniamy każdą roślinkę którą tylko można, aby móc je tam na wiosnę przesadzić.
Właśnie idę na tę działkę przycinać róże, porobię też parę zdjęć, to spróbuję Ci przesłać.
Pozdrawiam bardzo serdecznie i bardzo ciepło - Danula :-)
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Cieszę się Danula, że coś niecoś Ci się przyda ;-)

W ten wykład z linku się nie wgłębiaj bo to nie chodzi o jego temat, tylko o samą mapkę z granicami przemarzania - bylebyś wiedziała jak do tego podejść "głębokościowo" ;-)
Zachowanie granicy przemarazania jest o tyle ważne, że jeśli zrobisz instalacje zbyt płytko i woda zechce zamarznąć to do wiosny nic nie będzie działać (aż do rozmarznięcia) i prawdopodobnie zaleje Ci działkę.

Cieszę się, że dobrze Cię zrozumiałam i dzięki temu w przybliżeniu wiesz o jaki układ instalacji mi chodziło ;-) Teraz sama widzisz jak wiele informacji mi było potrzebne :lol: Generalnie im więcej informacji tym lepiej ;-)

Chyba dość blisko mieszkasz Zawoi i Babiej Góry - tam to mi się podobało ;-)
Przyjmij granicę przemarzania 1,2 m i drenaż zrób poniżej (góra rury ok 140 cm poniżej poziomu terenu).

Chętnie zobaczę zdjęcia z postępu prac. A może założysz swój wątek ? Pewnie wiele osób chętnie pooglądałoby jak powstaje "od zera" taki ogród. Ja na pewno chętnie zobaczę :-)
Możesz poprosić Gosię by przeniosła Twoje posty ze zdjęciami do Twojego własnego wątku - wtedy zdjęcia będą od początku istnienia ogrodu :-)

Jeśli kiedyś będę w pobliżu chętnie zobaczę "naocznie" ;-) te twoje źródełko wraz z resztą działki :-)
ODPOWIEDZ