Dracena przelana

Dobór, pielęgnacja oraz problemy w uprawie.
Alocasia
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2016-02-25, 10:42

Dracena przelana

Post autor: Alocasia »

Mam taki okaz draceny. Jakiś czas temu te mniejsze liście ze środka zaczęły żółknąć. Wydało mi się że woda jest za mokra, wiec ograniczyłam podlewanie. Chwilowo sytuacja się poprawiła, jednak potem liście jednego z drzewek kompletnie opadły i zostało ich kilka (teraz są już zupełnie żółte i oklapnięte bo to fot sprzed tygodnia). Przy dotknięciu pieńka/łodygi wyczuwam powietrze, na całej długości. Końcówki łodygi są miękkie i poczerniałe. Pytanie czy uda się uratować tę częśc drzewka, czy raczej usunąć bo szkodzi reszcie? Czy to skutki przelania czy raczej jakiejś choroby? Pomóżcie!
Załączniki
P1110031.JPG
P1110028.JPG
Awatar użytkownika
Agnieszka Lach
Ekspert
Posty: 197
Rejestracja: 2016-01-28, 15:29

Re: Dracena przelana

Post autor: Agnieszka Lach »

Witam,

Zbyt intensywne podlewanie draceny to bardzo częsty błąd w pielęgnacji i powoduje zgniliznę korzeni - objawy są widoczne na zdjęciach załączonych przez Panią. Jeżeli łodyga w dotyku jest miękka to oznacza, że korzenie zgniły i taką roślinę należy usunąć z doniczki, aby zgnilizna nie zaatakowała zdrowych roślin. Proponuję wymienić również podłoże i doniczkę na świeże, aby uniknąć używania chemii w mieszkaniu.
Na przyszłość proszę ograniczyć podlewanie do 1 razu w tygodniu, a zimą wystarczy nawadniać dracenę nawet 1 raz na 2 tygodnie. Pierwszymi objawami przelania są żółknące liście. Kiedy zauważy je Pani, wówczas należy roślinę lekko przesuszyć. Stosując się to tych wskazówek uniknie Pani rozwoju choroby na kolejnych roślinach.
mgr inż. Agnieszka Lach
Alocasia
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2016-02-25, 10:42

Re: Dracena przelana

Post autor: Alocasia »

Dziękuję serdecznie za odpowiedź i rady. Zapytam jeszcze jakie podłoże będzie odpowiednie, czy jest specjalne do dracen, czy mogę zastosować np ziemię do palm? Czy dawać keramzyt na spód?
Awatar użytkownika
Agnieszka Lach
Ekspert
Posty: 197
Rejestracja: 2016-01-28, 15:29

Re: Dracena przelana

Post autor: Agnieszka Lach »

Nie polecam podłoża do palm, ponieważ pH może być nieodpowiednie dla draceny. Wystarczy podstawowa ziemia kwiatowa dostępna w każdej kwiaciarni, w której draceny bardzo dobrze rosną. Na dno warto wsypać warstwę keramzytu, aby zapewnić odpowiedni drenaż. Ja sypię dość grubą warstwę około 1/5 donicy. Po dwóch tygodniach od posadzenia w świeżym podłożu roślinę należy zasilić płynnym nawozem - może być uniwersalny do roślin o ozdobnych liściach lub specjalny do dracen.
mgr inż. Agnieszka Lach
Daria_1692
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2017-12-10, 19:50

Re: Dracena przelana

Post autor: Daria_1692 »

20171210_194652.jpg
20171210_194634.jpg
Witam czy ktoś wie może jak poznać po korzeniu ze jest zgnity? Liście wyglądają jak na zdjeciu, korzeń jest delikatnie miękki ale tylko u góry(zaraz przy lisciach) jednak korzeń wyglada normalnie...zalaczam zdjęcia i prosze o podpowiedz co zrobić
Awatar użytkownika
Agnieszka Lach
Ekspert
Posty: 197
Rejestracja: 2016-01-28, 15:29

Re: Dracena przelana

Post autor: Agnieszka Lach »

Na zdjęciu, korzenie wydają się w porządku. Zamierające liście należy usunąć, a roślinę posadzić w świeżej ziemi . Przed wsypaniem ziemi, na dnie doniczki należy usypać warstwę drenażu z keramzytu lub kamieni. Następnie roślinę podlać, opryskać biopreparatem grzybobójczym i pozostawić do regeneracji.
mgr inż. Agnieszka Lach
Daria_1692
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2017-12-10, 19:50

Re: Dracena przelana

Post autor: Daria_1692 »

Całość ziemii wymienić? Bez obaw mogę posadzić razem z pozostałymi? Wiekszy i mniejszy raczej nie mają problemów z liśćmi. Bardzo dziękuję za radę
Awatar użytkownika
Agnieszka Lach
Ekspert
Posty: 197
Rejestracja: 2016-01-28, 15:29

Re: Dracena przelana

Post autor: Agnieszka Lach »

Tak, należy wymienić całe podłoże i dokładnie umyć doniczkę, aby zminimalizować ryzyko infekcji. Rośliny mogą być posadzone razem w jednym pojemniku (w świeżym podłożu), ale proszę pamiętać aby je również opryskać biopreparatem.
mgr inż. Agnieszka Lach
jakubg
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2018-03-13, 13:39

Re: Dracena przelana

Post autor: jakubg »

Witam, w załącznikach zdjęcia mojej draceny. Podejrzewam że przyczyną przynajmniej początkową brązowiejących liści było suche powietrzne. Używam nawilżacza, stosowałem preparat przeciwko żółknięciu liści, potem możliwe że kwiatka przelałem. Ostatnio wyciągnąłem go z doniczki i "osuszyłem". Czy teraz jest jest szansa na uratowanie go ? Czy powinienem zmienić podłoże, jakaś odżywka ? Dziękuję
Załączniki
IMG_1220.JPG
IMG_1221.JPG
IMG_1222.JPG
Awatar użytkownika
Agnieszka Lach
Ekspert
Posty: 197
Rejestracja: 2016-01-28, 15:29

Re: Dracena przelana

Post autor: Agnieszka Lach »

Takie zasychanie końcówek to bardzo częsty problem. Brązową tkankę trzeba odciąć, przycinając 1-2 mm nad zdrową. Liście, które są silniej uszkodzone radziłabym usunąć w całości. Draceny nie powinno się przelewać i dobrze jest uprawiać ją w lekkim podłożu, np. takim dla palm i juk.
Nawilżacz powietrza może niestety nie wystarczyć, aby zapobiec zasychaniu końcówek. Najlepiej, gdyby rośliny rosły w większej grupie, w miarę daleko od kaloryferów.
mgr inż. Agnieszka Lach
Drzewko truskawkowe
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2022-01-06, 14:38

Re: Dracena przelana

Post autor: Drzewko truskawkowe »

Witam, serdecznie proszę o radę dzisiaj zauważyłam że u mojej draceny, pierwsze listki zaczęły żółknąć przy podstawie czubka, wstawiam 1 zdjęcie. W tamtym tygodniu podlałam obficie nawozem z wodą odstaną ( deszczówką). Czy za dużo wody dostała? Sprawdzałam pień jest twardy. A może za zimno miała bo wczoraj za dużo wietrzyłam? Atak przeważnie ma ciepło.
Na 2 zdjęciu, reszta wygląda zielono. Proszę z bólem serca o pomoc :/
Drzewko truskawkowe
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2022-01-06, 14:38

Re: Dracena przelana

Post autor: Drzewko truskawkowe »

Zdięcia
Załączniki
1 Zdięcie.jpg
2 Zdięcie.jpg
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Dracena przelana

Post autor: Petrus »

Witaj. Dracenę mogło przewiać, dodatkowo chyba ma za dużą doniczkę i wygląda na przelaną. Ona chyba rośnie w osłonce bez dziur?
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Drzewko truskawkowe
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2022-01-06, 14:38

Re: Dracena przelana

Post autor: Drzewko truskawkowe »

Co mam zrobić?
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Dracena przelana

Post autor: Petrus »

Witaj. Przesadź do donicy która ma otwory. Na dno doniczki drenaż ze żwiru lub keramzytu. Potem przytnij dracenę tak 1-2 cm od góry. Powinna do miesiąca wypuścić nowy pęd z boku. Podlewaj dopiero jak 2 cm od góry przeschnie ziemia. ;)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ