Dracena przelana

Dobór, pielęgnacja oraz problemy w uprawie.
elamce1
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2022-01-10, 10:47

Re: Dracena przelana

Post autor: elamce1 »

Dzień dobry. Również mam problem z przelaniem draceny, znowu. W tamtym roku też przelałem, jednak było to chyba bliżej wiosny. Pamiętam że po wyjęciu rośliny z doniczki okazało się jak bardzo mokra jest ziemia przy dnie. Usunąłem tyle ziemi ile się dało aby nie uszkodzić korzeni, i włożyłem roślinę do nowej, uniwersalnej ziemi bez podlewania, tak aby świeża ziemia wyciągnęła wilgoć od tej przelanej. Roślina doszła do siebie. To było rok temu.

Teraz po ponownym przelaniu nie podlewam już jej od 2-3 tygodni, jednak nadal żółkną liście, i to coraz bliżej "koron". W domu mam okolice 18*C, przez ostatnie dni starałem się przenosić roślinę w pobliże kaloryfera, doniczka nie ma otworów, a na głębokość palca nie czuć "mokrości" tylko umiarkowaną wilgoć. Jednak całym palcem sięgam tylko do 1/3 wysokości podłoża.
Nie wiem co mam robić, przesadzać czy stawiać w okolicach grzejnika i czekać?
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Dracena przelana

Post autor: Petrus »

Cześć. Każda roślina uprawiana w doniczce musi mieć otwory odpływowe. Bez nich to pierwszy krok do zalania rośliny i jej zgnicia.
Jeżeli zostawisz ją w starej donicy to zgnije Ci prędzej czy później. Jeżeli chcesz uratować dracenę, przesadź ją do doniczki z otworami i podlewaj wtedy kiedy podłoże przeschnie. Dracena magazynuje wodę w grubych korzeniach i pniu i lepiej podlewać ją gdy zauważymy lekko zwiędnięte liście.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
elamce1
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2022-01-10, 10:47

Re: Dracena przelana

Post autor: elamce1 »

Dzięki za odpowiedź. Czy można ją przesadzić do węższej i wyższej doniczki ze żwirem na spodzie czy lepiej żeby była to doniczka z podstawką?
Czy w przypadku złego stanu korzenia można ukorzenić którąś z gałązek?
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Dracena przelana

Post autor: Petrus »

Cześć. Najlepiej by to była zwykła doniczka z dziurami w dnie. Wtedy nadmiar wody wypływa na podstawek i z niego wylewamy jeżeli za dużo podlaliśmy. Jeżeli korzenie draceny zgniją, można uciąć wierzchołek pędu (jeżeli jest w dobrym stanie) i ukorzenić w wodzie.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
elamce1
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2022-01-10, 10:47

Re: Dracena przelana

Post autor: elamce1 »

Zakupiłem ziemię uniwersalną i wyciągnąłem dracenę z doniczki. Może warto wspomnieć co nie co o gabarytach. Dracena ma około 1,5 m wysokości, a średnica doniczki to 34 cm u góry, 24 cm u dołu, a wysokość to też 34 cm.
Sytuacja jest taka, że zakupiona ziemia jest tak samo, a może nawet i bardziej wilgotna niż ziemia draceny. Gdyby było lato to wysuszyłbym ziemię na słońcu i wsadził do niej roślinkę, ale w tej sytuacji (zima) nie mam za bardzo takiej opcji.
Czy dobrym pomysłem będzie przełożenie draceny do takiego kosza ażurowego, tak aby ukruszyć jak najmniej ziemi i pozostawić na kilka dni aby nadmiar wody odparował, po czym znów przełożyć roślinę do doniczki? Czy może to zaszkodzić roślinie, korzeniom?
kosz.jpg
ODPOWIEDZ