Dracena - problem

Dobór, pielęgnacja oraz problemy w uprawie.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Dracena - problem

Post autor: Petrus »

Może też być przelewana lub przenawożona...przydałoby się zdjęcie. ;)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
doniczka88
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 18
Rejestracja: 2013-06-05, 08:23

Re: Dracena - problem

Post autor: doniczka88 »

No cóż, korzenie jeszcze w kwietniu- przy przesadzaniu- wyglądały dobrze, a już wtedy się 'sypała'. Petrus wiem, że zdjęcie byłoby najbardziej pomocne ale nie udaje mi się żadnego wstawić- a robię w formacie każdym, nawet vgai nic.
Przyznać się muszę, że dopiero teraz przyjrzałam się dokładnie liściom i znalazłam- ledwie widoczny, biało- brązowawy (bardziej biało-brudny) nalot na niektórych liściach.Osobiście myślałam, że to niedomyty kurz. Ale nie- namoczona ściereczka nic nie dała, nawet delikatne zdrapywanie niewiele działa. Jakieś opryski będą pomocne?
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Dracena - problem

Post autor: rafaloku »

Do poradnika właśnie przygotowaliśmy dwa artykułu poświęcone uprawie draceny oraz problemom jakie sprawia ta roślina, może się przydadzą osobom szukającym odpowiedzi w tym wątku. Oto link do artykułów:

1) Dracena - pielęgnacja, przesadzanie, rozmnażanie, odmiany

2) Choroby draceny - liście żółkną, opadają, suche końce liści

Bardzo lubię draceny, więc wszystkim ich miłośnikom życzę powodzenia w uprawie!
Rafał
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Dracena - problem

Post autor: Petrus »

Trudno mi coś doradzić bez zdjęcia niestety, czasem na liściach występują korkowate narośla i płaskie plamki, które spowodowane są przeciągami i nieodpowiednim podlewaniem w stosunku do temperatury otoczenia. ;-)
O widzę Rafał, że masz nowy awatar :hyhy:
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
doniczka88
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 18
Rejestracja: 2013-06-05, 08:23

Re: Dracena - problem

Post autor: doniczka88 »

Poimjając fakt, że juz 'trochę' czasu minęło od mojego problemu, oznajmiam, że kryzys zażegnano :-) pojechałam do ogrodniczego ze świeżo urwanym listkiem, tam Pani powiedziała, że to może być jakiś grzyb, dała koncentrat do spryskiwania(nazwy już nie pamiętam) i kazała troszkę bardziej podlewać. Pełna obaw, z niechęcią dostosowałam sie i poskutkowało.
O tamtej pory ani nalotu nie ma ani nic jej ie opada :-D
Tak czy inaczej- dzięki niezmierne za rady :-)
SylwiaLwica
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2023-05-08, 13:49

Re: Dracena - problem

Post autor: SylwiaLwica »

Hej,
Mam problem z moimi dwoma dracenami smoczymi, szczególnie z jedna. Są wyhodowane z nasionek więc zależy mi żeby je odratować. Najpierw myślałam, że po prostu z braku wilgotności usychają im końcówki liści, teraz wydaje mi się, że wygląda to bardziej podejrzanie (przyciemnienia i przebarwienia). Proszę o radę co mogę zrobić. Załączam dwa zdjęcia ze zbliżeniami
Załączniki
IMG_20230508_150039.jpg
IMG_20230508_150022.jpg
Awatar użytkownika
Krysia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6084
Rejestracja: 2009-07-26, 17:22

Re: Dracena - problem

Post autor: Krysia »

Może należałoby zmienić podłoże na nowe.
Tutaj wiadomości ściągnięte z poradnika :
Przesadzanie draceny
Pielęgnacja draceny wymaga też przesadzania rośliny, gdy obecna doniczka jest już zbyt mała. Zazwyczaj zabieg ten wykonuje się co 2 - 3 lata. Na dnie nowej doniczki należy ułożyć warstwę drenażową, za którą mogą posłużyć drobne kamyki lub keramzyt, a następnie wypełnić ją próchniczą ziemią, bogatą w składniki pokarmowe, o odczynie pH 6,3 - 6,8. Ze zdobyciem właściwego podłoża nie powinno być problemu, gdyż w sprzedaży dostępne są gotowe mieszanki glebowe, sprzedawane zazwyczaj pod nazwą ziemia do palm, juk i dracen. U starszych roślin, gdy przesadzanie draceny nie jest wymagane, wymieniamy tylko wierzchnią warstwę ziemi na świeżą.
I jeszcze o chorobach draceny:
W większości przypadków choroby draceny wynikają z niewłaściwych warunków uprawy. Bez wątpienia najczęściej spotykanym problemem są suche końcówki liści draceny. Przyczyną usychania końcówek liści u draceny zazwyczaj jest zbyt suche powietrze, o co nietrudno w mieszkaniach ogrzewanych zimą. W takiej sytuacji pomaga zraszanie liści draceny oraz ustawienie pod roślinami tacek z wodą, która będzie stopniowo parować. Pamiętajmy też aby dracena nie stała bezpośrednio przy kaloryferze.
Ja bym te liście chore urwała, ziemię wymieniła. Powodzenia :)
https://poradnikogrodniczy.pl/choroby-d ... -lisci.php
pozdrawiam
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Dracena - problem

Post autor: Petrus »

Jeżeli zapewniamy dobrą wilgotność dracenom to usychające końcówki liści mogą świadczyć o niedoborze potasu ;-) Podobnie jest u zielistek.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ