Dracena obrzeżona - przelana, przesadzona, plamki na liściach

Dobór, pielęgnacja oraz problemy w uprawie.
ODPOWIEDZ
janusztracz
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 8
Rejestracja: 2022-02-14, 09:30

Dracena obrzeżona - przelana, przesadzona, plamki na liściach

Post autor: janusztracz »

Witam. 3 tygodnie temu przesadziłem dracenę obrzeżoną, ponieważ była przelana. Straciła ona do tego czasu trochę liści - robiły się one żółte ale były wilgotne, dopiero gdy cały liść zrobił się żółty stawał się suchy i wypadał.
Zaraz po przesadzeniu ten proces jakby zwolnił, ale teraz, 3 tygodnie później, znowu żółknie dużo liści. Dodatkowo robią się na nich takie plamki:
ObrazekObrazek
ale zanim te plamki zżółkną, to pod światło widać że liść jest w tym miejscu przezroczysty. Wydaje mi się że przed przesadzeniem tego nie było, ale nie jestem pewien.
Od czasu przesadzenia draceny nie podlewałem.

Proszę o pomoc.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6693
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Dracena obrzeżona - przelana, przesadzona, plamki na liściach

Post autor: Petrus »

Cześć. Takie plamki na liściach draceny świadczą o zbyt mokrej glebie oraz nadmiernym zasoleniu podłoża spowodowanym niewłaściwym nawożeniem lub nawet przedawkowaniem nawozu. Czy w podłożu był jakiś nawóz albo może Ty nawoziłeś dodatkowo dracenę? Spryskiwałeś liście?
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
janusztracz
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 8
Rejestracja: 2022-02-14, 09:30

Re: Dracena obrzeżona - przelana, przesadzona, plamki na liściach

Post autor: janusztracz »

Czy w podłożu był jakiś nawóz albo może Ty nawoziłeś dodatkowo dracenę? Spryskiwałeś liście?
Podłoże to uniwersalne podłoże warzywno-kwiatowe z pH w H2O na poziomie 6,2-7,2 oraz zasoleniem 0,6-1,3 CaCl/dm3.
Tego podłoża użyłem ok 15L + 8L ziemi z ogrodu (zwykła ziemia spod trawy, nienawożona) + 2L piasku ze żwirem. Tak więc zasolenie będzie trochę mniejsze (chyba że moja ziemia w ogrodzie jest słona).

Nawozu żadnego nie podawałem, ale na opakowaniu jest taka informacja:
Zawiera: Torf wysoki, torf niski, dolomit. Podłoże zostało wzbogacone dawką startową specjalistycznych nawozów ogrodniczych łatwo rozpuszczalnych w wodzie
tak więc nawozy jakieś są.

Liście nie były spryskiwane.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6693
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Dracena obrzeżona - przelana, przesadzona, plamki na liściach

Post autor: Petrus »

Cześć. Zasolenie gleby to stwierdzenie nadmiernej kumulacji substancji mineralnych zawartych w glebie. Zachodzi wtedy gdy się nadmiernie nawozi rośliny nieodpowiednimi dawkami. Może skutkować do obumierania roślin.
Może w tej gotowej ziemi trafił się nadmiar nawozu w jakiejś części i lekko przypalił dracenę.
Te plamki występują na wszystkich liściach, czy może na najstarszych lub najmłodszych?
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
janusztracz
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 8
Rejestracja: 2022-02-14, 09:30

Re: Dracena obrzeżona - przelana, przesadzona, plamki na liściach

Post autor: janusztracz »

Teraz mi się przypomniało że nawet podczas przesadzania zwróciłem uwagę na niebieskie kuleczki w tej ziemi. Nie mam doświadczenia z uprawą roślin to i się nie domyśliłem że to może być nawóz.

Odpowiadając na pytanie - nie wszystkie liście mają plamki, w większości plamki są na starszych liściach, się trafiają się też na tych młodszych. Na najmłodszych raczej plamek nie ma.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6693
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Dracena obrzeżona - przelana, przesadzona, plamki na liściach

Post autor: Petrus »

Ok, to zerknij na tych młodych liściach co wyrastają czy też będą pojawiać się plamki. Wtedy ustalimy przyczynę. Na razie podlewaj dracenę tylko wodą bez nawozów.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
janusztracz
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 8
Rejestracja: 2022-02-14, 09:30

Re: Dracena obrzeżona - przelana, przesadzona, plamki na liściach

Post autor: janusztracz »

Draceny jeszcze nie podlewałem. Nie wiem czy już tego potrzebuje. Trochę liści wypada, ale przed tym robią się one żółte na całej powierzchni, więc to chyba jeszcze objaw przelania?
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6693
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Dracena obrzeżona - przelana, przesadzona, plamki na liściach

Post autor: Petrus »

Raczej jeszcze objaw przelania i niedostatku słońca. Zanim roślina odbuduje zalane korzenie może odpaść nawet 3/4 liści, które najpierw będą żółknąć. Wtedy lepiej jest odciąć wierzchołki, wstawić do wody i zacząć uprawę nowej rośliny.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
janusztracz
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 8
Rejestracja: 2022-02-14, 09:30

Re: Dracena obrzeżona - przelana, przesadzona, plamki na liściach

Post autor: janusztracz »

A czy nie byłoby dobrze podlać roślinę? Ziemia od połowy doniczki w dół jest pewnie sucha, nie wiem czy to dobrze dla korzeni się tam znajdujących.
Od przesadzenia minęło już w sumie 5 tygodni.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6693
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Dracena obrzeżona - przelana, przesadzona, plamki na liściach

Post autor: Petrus »

Jeżeli ma mocno sucho delikatnie podlej ;)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
janusztracz
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 8
Rejestracja: 2022-02-14, 09:30

Re: Dracena obrzeżona - przelana, przesadzona, plamki na liściach

Post autor: janusztracz »

Od czasu ostatniego posta podlałem dracenę kilka razy i za każdym razem kończyło się to zwiększeniem intensywności wypadania liści. Nawet nie patrząc na zależność od podlewania miałem wrażenie, że to wypadanie liści następowało falowo. Czyli np. przez 2 tygodnie spadało kilka liści, a nagle żółknęło ich kilkanaście.

Od jakiegoś czasu jest już ciepło, więc roślina potrzebuje więcej wody. Mimo przesuszenia gleby z góry doniczki nie podlewałem rośliny do czasu, aż zauważyłem że liście trochę opadły. Kilka dni temu podlałem roślinę i znów widzę kilka żółknących liści. Nie wiem jak długo ta tendencja będzie się utrzymywać.

Co do plamek to na nowych liściach ich nie widać, więc chyba nie trzeba się niczego obawiać.
ODPOWIEDZ