Doniczkowe księstwo Irczasa :)

Dobór, pielęgnacja oraz problemy w uprawie.
Awatar użytkownika
Doxepine
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 678
Rejestracja: 2013-07-28, 10:16

Re: Doniczkowe księstwo Irczasa :)

Post autor: Doxepine »

dziwaczek pisze:Z listkami nie ma problemu, a jakbyś chciał większą to muszę poczekać aż młodziaki zakwitną - nie podpisałam doniczek :hyhy:
Elu, może być listek - ja wymagań żadnych nie mam. I tak bardzo, bardzo Ci dziękuję za roślinny podarunek :)

Olu, to jest wilec? Kwitnie Ci teraz w mieszkaniu? A to obok, z takimi pierzastymi, ciemnozielonymi liści, co to jest?
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Doniczkowe księstwo Irczasa :)

Post autor: Iga51 »

Irku, a kiedy pobiera się listki do ukorzeniania? Mam co prawda tylko jednego fiołka alpejskiego (cyklamena), a też chciałabym więcej. Na razie spróbowałabym z tego co mam. Teraz obficie kwitnie. Podpowiedz jak go ukorzenić. Nigdy tego nie robiłam. Jak próbowałam pelargonię ukorzenić z listka, to on mi po prostu padł.

Irku, bardzo, bardzo dziękuję za wspaniałe nasionka. Będę zdawać relację z postępów roślinek hodowanych z tych nasion.
Mam nadzieję, że wszystkie wykiełkują i pokażą swe piękno.
Awatar użytkownika
dziwaczek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 524
Rejestracja: 2011-11-10, 17:35

Re: Doniczkowe księstwo Irczasa :)

Post autor: dziwaczek »

Iga, z listka ukorzenia się fiołki afrykańskie.
Cyklameny rozmnażamy z nasion lub przez podział bulwy w okresie spoczynku (gdy przekwitnie i zaschną liście). Mam koleżankę, która twierdzi, że ukorzeniała też listki, ale ja tego nie widziałam :lol:
Pozdrawiam
elka
Awatar użytkownika
Doxepine
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 678
Rejestracja: 2013-07-28, 10:16

Re: Doniczkowe księstwo Irczasa :)

Post autor: Doxepine »

Iga51 pisze:Irku, a kiedy pobiera się listki do ukorzeniania? Mam co prawda tylko jednego fiołka alpejskiego (cyklamena), a też chciałabym więcej. Na razie spróbowałabym z tego co mam. Teraz obficie kwitnie. Podpowiedz jak go ukorzenić. Nigdy tego nie robiłam. Jak próbowałam pelargonię ukorzenić z listka, to on mi po prostu padł.

Irku, bardzo, bardzo dziękuję za wspaniałe nasionka. Będę zdawać relację z postępów roślinek hodowanych z tych nasion.
Mam nadzieję, że wszystkie wykiełkują i pokażą swe piękno.
Ela ma rację, cyklamen tylko przez wysiew nasion lub podział bulwy, niestety. Z tą pelargonią to trochę inna sprawa, kiedyś zresztą pisałem o tym na forum. Czasem zdarza się, że liść się ukorzenia i pojawia się nowa roślina. Ale w przypadku cyklamenów marne szanse... Ale ja zawsze uważam, że jak się nie spróbuje, to się wiedzieć nie będzie.

Igo, nie ma sprawy, bardzo się cieszę, że dotarły tak szybko (wysłane w poniedziałek wieczorem). Ja również mam nadzieję, że wzejdą wszystkie, co do jednego :)
dziwaczek pisze:Iga, z listka ukorzenia się fiołki afrykańskie.
Cyklameny rozmnażamy z nasion lub przez podział bulwy w okresie spoczynku (gdy przekwitnie i zaschną liście). Mam koleżankę, która twierdzi, że ukorzeniała też listki, ale ja tego nie widziałam :lol:
Elu, a ile się nasłuchałem tego typu historii. Skoro jednak dowodów brak, pozostaje nam jedynie :zabanowany: :)
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Doniczkowe księstwo Irczasa :)

Post autor: Iga51 »

Elu, Irku, dziękuję, znowu się czegoś dowiedziałam. Jednego fiołka alpejskiego miałam 3 lata, kwitł mi pięknie, ale nic z nim nie robiłam. Tracił wszystkie liście, ja od czasu do czasu go podlewałam, wypuszczał nowe liście i znowu pięknie kwitł. Niedawno stracił wszystkie liście. Czyli tego mogę przedzielić np. na pół i wsadzić do nowego podłoża, podlewać i będą z niego dwa?
Awatar użytkownika
dziwaczek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 524
Rejestracja: 2011-11-10, 17:35

Re: Doniczkowe księstwo Irczasa :)

Post autor: dziwaczek »

Teoretycznie tak, ale sama nie próbowałam. Myślę, że dobrze byłoby miejsce cięcia zabezpieczyć węglem lub cynamonem. Mogę jutro coś poszukać w swoich książkach...
Pozdrawiam
elka
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Doniczkowe księstwo Irczasa :)

Post autor: Iga51 »

Dzięki Elu, to jeszcze trochę poczekam z tym eksperymentem. Może to i nie są zbyt wyszukane rośliny, ale obydwa to prezenty i mam do nich sentyment. Poza tym tak obficie, pięknie kwitną, że mogłabym mieć je wszędzie.
Awatar użytkownika
Doxepine
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 678
Rejestracja: 2013-07-28, 10:16

Re: Doniczkowe księstwo Irczasa :)

Post autor: Doxepine »

Igo, bulwkę trzeba podzielić tak, aby każda część miała jedno oczko i choć trochę korzonków. Kroi się ją ostrym nożem, a ranę zasypuje sproszkowanym węglem drzewnym (lub tym medycznym). Tak przynajmniej mówi moja mądra książka (ale obrazka to już nie dali!)

PS O, Ela mnie ubiegła! :)
Awatar użytkownika
lawender
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1153
Rejestracja: 2014-01-12, 11:59

Re: Doniczkowe księstwo Irczasa :)

Post autor: lawender »

Iga51 pisze:Elu, Irku, dziękuję, znowu się czegoś dowiedziałam. Jednego fiołka alpejskiego miałam 3 lata, kwitł mi pięknie, ale nic z nim nie robiłam. Tracił wszystkie liście, ja od czasu do czasu go podlewałam, wypuszczał nowe liście i znowu pięknie kwitł. Niedawno stracił wszystkie liście. Czyli tego mogę przedzielić np. na pół i wsadzić do nowego podłoża, podlewać i będą z niego dwa?
Igo, ja tak robiłam ze swoimi cyklamenami, rozcinałam bulwkę na 2 nieraz jak była na 4 ,cięcie posypywałam węglem takim z apteki( o cynamonie nigdy nie słyszałam,ale może warto spróbować). W trakcie przecinania zwracałam uwagę by były u góry widoczne oczka przynajmniej po jednym, nieraz tylko taki mały guzek był widoczny. I w ten sposób rozmnażałam sobie cyklameny te doniczkowe. A czy Ktoś ma z Was takie ogrodowe fiołki alpejskie?
Pozdrawiam serdecznie Ola - Lawender:)
Awatar użytkownika
Doxepine
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 678
Rejestracja: 2013-07-28, 10:16

Re: Doniczkowe księstwo Irczasa :)

Post autor: Doxepine »

Dziś chciałem się pochwalić tymi roślinami, które udało mi się wyhodować z nasion. Na pierwszy ogień idzie moje oczko w głowie, beukarnea wygięta (Beaucarnea recurvata). Gdyby coś jej się stało, chyba umarłbym z rozpaczy, nie żartuję...
Obrazek
Na razie ma niecałe 10 cm wysokości i rośnie przeokropnie wolno. Kiedyś na pewno doczekam się okazałej rośliny, ale i tak obserwowanie jej wzrostu sprawia mi mnóstwo frajdy. Pieszczotliwie nazywam ją myszopłochem - bo i z tej rodziny roślin pochodzi, a i wyglądem przypomina (przynajmniej mi) nastroszone wąsy wystraszonej myszy :lol: . Żeby wyhodować sobie solidny kaudeks, trzeba naprzemiennie podlewać i przesuszać roślinę, ale nie bardzo wiem, jak to robić w praktyce. Wszelkie sugestie i rady w tej materii mile widziane.

W przypadku następnej rośliny popełniłem jeden zasadniczy błąd - zbyt gęstą ją posadziłem. Kwiatów się nie spodziewałem, ale... ku mojej olbrzymiej radości pojawił się jeden! Nie jestem wybredny, cieszy mnie i ten mały sukces!
Obrazek
To stokrotka pospolita (Bellis perennis), a dokładnie to 4 stokrotki. Mogłem posadzić je w osobnych pojemnikach, może zakwitłyby obficiej.

Ostatnia roślina jest chyba najmniej udanym eksperymentem. Z tylu posianych nasion kaktusa wzeszedł mi tylko jeden i w ogóle nie rośnie. Wiem, że coś źle robię, ale nie bardzo potrafię powiedzieć, co konkretnie.
Obrazek
Nie znam nazwy gatunkowej. Zdjęcie zrobione z bardzo bliska, bo inaczej w ogóle nie zauważylibyście tego małego, zielonego pryszcza :lol:
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Doniczkowe księstwo Irczasa :)

Post autor: Petrus »

Spokojnie Irku. Kaktusy po siewie, bardzo wolno rosną. Szczególnie część nadziemna. Po prostu korzenie muszą wytworzyć się odpowiednie duże i rozbudowane. ;-) Dopiero wtedy część zielona zacznie rosnąć...Czas, czas i cierpliwość przy kaktusach. ;)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
dziwaczek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 524
Rejestracja: 2011-11-10, 17:35

Re: Doniczkowe księstwo Irczasa :)

Post autor: dziwaczek »

Doxepine pisze:Dziś chciałem się pochwalić tymi roślinami, które udało mi się wyhodować z nasion. Na pierwszy ogień idzie moje oczko w głowie, beukarnea wygięta (Beaucarnea recurvata). Gdyby coś jej się stało, chyba umarłbym z rozpaczy, nie żartuję...
Rozumiem Cię doskonale i życzę przynajmniej takiej za ... latek :lol:
Obrazek
Pozdrawiam
elka
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Doniczkowe księstwo Irczasa :)

Post autor: Iga51 »

Elu, ależ to wspaniała roślina. To już nie wąsy myszy, ale anielskie włosy.
Irku, bardzo Ci życzę dochowania się takiej rośliny.
Awatar użytkownika
Doxepine
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 678
Rejestracja: 2013-07-28, 10:16

Re: Doniczkowe księstwo Irczasa :)

Post autor: Doxepine »

dziwaczek pisze:Rozumiem Cię doskonale i życzę przynajmniej takiej za ... latek :lol:
Wygląda przepięknie! Widzę, że tu w rachubę wchodzą lata... No, może na starość się doczekam :)
Petrus pisze:Spokojnie Irku. Kaktusy po siewie, bardzo wolno rosną. Szczególnie część nadziemna. Po prostu korzenie muszą wytworzyć się odpowiednie duże i rozbudowane. ;-) Dopiero wtedy część zielona zacznie rosnąć...Czas, czas i cierpliwość przy kaktusach. ;)
Dziękuję Ci, Piotrku, trochę mnie uspokoiłeś, bo już podejrzewałem swój brak umiejętności. Nasion mi jeszcze trochę zostało i w tym roku na pewno spróbuję coś jeszcze z nich wyhodować. Piotrku, jak się postępuje z nasionami kaktusów? Wysiewa się je "na płask" czy jednak trzeba je przykryć odrobiną podłoża? I czy trzeba poddawać je jakimś zabiegom?
Iga51 pisze:Elu, ależ to wspaniała roślina. To już nie wąsy myszy, ale anielskie włosy.
Irku, bardzo Ci życzę dochowania się takiej rośliny.
Ach, dziękuję Igo. Taka piękność byłaby spełnieniem marzeń. Mam w planach wysiać ją jeszcze, ale tym razem po to, by uzyskać rozgałęzioną roślinę.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Doniczkowe księstwo Irczasa :)

Post autor: Petrus »

Elu świetna ta roślina...te liście boskie... :hyhy: idealna roślina na zielone ściany.
Irku nasiona kaktusów są dość chimeryczne. Raz kiełkują wszystkie z torebeczki a raz ani jeden. Wszystko zależy jaka odmiana i gatunek kaktusa. Nasiona wysiewa się rzucając nasiona na glebę, nie przykrywamy ich ziemią ani piaskiem.
Dosyć fajnie kiełkują nasiona mamilarii.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ