Doniczki torfowe - jak stosować, opinie

Naturalne metody uprawy, biopreparaty, nawozy organiczne, ogród przyjazny dla ptaków i innych stworzeń.
ODPOWIEDZ
tessac
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2011-12-28, 17:18

Doniczki torfowe - jak stosować, opinie

Post autor: tessac »

Gdy poruszamy tematy ekologiczne, nie można nie wspomnieć o doniczkach torfowych Jiffy pęczniejących i przestrzennych. Do pęczniejących wkładamy nasionka, podlewamy i czekamy aż roślinka podrośnie i rozwinie system korzeniowy. Wówczas wsadzamy doniczkę torfową do ziemi lub innej doniczki( ceramicznej bądź plastikowej) i ona sobie tam rośnie i pięknie się rozwija, a my nie zanieczyszczamy środowiska plastikowymi pojemniczkami, które wędrują na śmietnik. Podobnie jest z doniczkami przestrzennymi, w które po nasypaniu ziemi wkładamy sadzonkę i postępujemy podobnie jak poprzednio. Doniczki torfowe Jiffy są extra. Polecam.
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: doniczki torfowe

Post autor: rafaloku »

Widziałem to. Bardzo pomysłowe i praktyczne rozwiązanie. Można je zobaczyć w zaprzyjaźnionym z nami sklapie. Do wyboru są krążki oraz doniczki torfowe Jiffy - ZOBACZ OFERTĘ

Jeżeli ktoś z Was tego próbował, to piszcie jak się sprawdziły. Ja to na razie tylko widziałem ale nie miałem okazji używać i zastanawiam się czy warto kupić.
Rafał
Awatar użytkownika
Ladys
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 392
Rejestracja: 2010-05-18, 10:33

Re: doniczki torfowe

Post autor: Ladys »

Doniczki torfowe ( ale nie Jiffy) używałam już przed laty i byłam z nich zadowolona.
tessac
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2011-12-28, 17:18

Re: doniczki torfowe

Post autor: tessac »

Doniczki torfowe Jiffy są bardzo dobrej jakości i naprawdę wszystko można w nich ukorzenić. Ja korzystam z nich od dawna i moi znajomi również. Wiem, że wielu działkowców i ogrodników także w nich wysiewa i wysadza sadzonki.

Wcześniej korzystałam z innej, starszej wersji doniczek i niekiedy mi pleśniały, a te trzymają się do końca dobrze i spełniają swoją rolę. Jestem ich fanką.
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: doniczki torfowe

Post autor: rafaloku »

Napisaliśmy trochę więcej o krążkach i doniczkach torfowych w poradniku: Wysiew nasion w domu - krążki i doniczki torfowe

Bardzo mi się podoba ten sposób wysiewu. Chyba spróbuję w tym roku. Jeśli ktoś z Was ma jeszcze jakieś doświadczenia, wrażenia z ich zastosowania, może zdjęcia jak wygląda taka rozsada, to piszcie i pokazujcie!
wysiew-nasion-w-domu-krazki-i-doniczki-torfowe.jpg
Rafał
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: doniczki torfowe

Post autor: tadek »

Jakie ciekawe doniczki, pierwsze o nich słyszę. :padam:
Muszę zaraz opowiedzieć znajomym o moim odkryciu.
Moja ciocia sadzi co roku nasiona pomidorów, muszę jej pokazać Jiffy krążki doniczki torfowe pęczniejące 36 szt/38mm. Mając takie krążki, nie będzie musiała szykować kubeczków z ziemią.
Robota będzie prędzej zrobiona, no i ekologicznie bez wyciągania roślinki z kubeczka, sadzonkę będzie można wsadzić z doniczką w ziemię.
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: doniczki torfowe

Post autor: rafaloku »

Rozsada pomidorów prezentuje się następująco:
(fot. materiały promocyjne producenta)
Załączniki
krazki-torfowe-jiffy-pomidory.jpg
Rafał
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: doniczki torfowe

Post autor: tadek »

Rafale, na zdjęciu zaprezentowałeś sadzonki pomidora rosnące w doniczkach torfowych.
Jak myślisz, sadzonkom pomidora było by też dobrze w wspomnianych wyżej krążkach torfowych, czy miały by w nich za mało miejsca na rozwój korzonków?
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: doniczki torfowe

Post autor: rafaloku »

Z tego co wyczytałem, to dla pomidorów polecane są większe krążki - o średnicy 42 lub 50 mm. Ale może ktoś z forum już próbował i podpowie jaki rozmiar się sprawdził?

Poniżej jeszcze znaleziony obrazek, pokazujący porównanie krążków suchych (tak jak są sprzedawane) i po napęcznieniu. Jak widać dość znacznie powiększają swoje rozmiary.

Doczytałem też że ich pH wynosi 5,3 i są wzbogacone nawozem, czyli wystarczy tylko nawadniać. Aby zachowały kształt po napęcznieniu są owinięte siateczką, która z czasem ulega całkowitemu rozkładowi (nie należy jej usuwać).
Załączniki
krazki-jiffy-porownanie.jpg
Rafał
Awatar użytkownika
Lol@
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 986
Rejestracja: 2010-08-16, 21:04

Re: doniczki torfowe

Post autor: Lol@ »

O tak. Zdecydowanie lepsze są wilgotne, bo tylko takie się w ziemi rozłożą... :). Akurat z typem tu pokazanym nie miałam doczynienia, wogóle z żadnym. Tylko parę informacji teoretycznych :).
Napewno w użytkowaniu będzie ważny stosunek wody i powietrza, nie za sucho, bo to opóżnia rozwój rośliny i nie za mokro i ciepło, by nie zapleśniały...
Uwielbiam Tulipany, a Ty?

Forumka Kasia
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: doniczki torfowe

Post autor: rafaloku »

Na fot. tego nie widać ale z tego co wyczytałem, dobrze nasiąknięte wodą mają znacznie ciemniejszy kolor. Po kolorze widać kiedy podłoże przesycha i trzeba koniecznie podlać.
Rafał
Awatar użytkownika
dziwaczek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 524
Rejestracja: 2011-11-10, 17:35

Re: doniczki torfowe

Post autor: dziwaczek »

Krążki torfowe pęczniejące po namoczeniu używałam do "cenniejszych" odmian pomidorów - kilkanaście szt. Nie wiem jakiego producenta, nie pytałam, a kupowałam w ogrodniczym na sztuki. Podłoże jest otoczone czymś w rodzaju siateczki (celuloza?). W tym roku też na pewno kilkanaście zakupię.
Pozdrawiam
elka
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: doniczki torfowe

Post autor: tadek »

Elu, ale dyskryminujesz swoje pomidorki... :rotfl:
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
jolafol
Moderator
Posty: 209
Rejestracja: 2009-07-14, 17:12

Re: doniczki torfowe

Post autor: jolafol »

Używałam doniczek torfowych, ale nie tych pęczniejących :zdziwko: W moim sklepie ogrodniczym, takich jeszcze nie widziałam :/ Ale warto spróbować. Do wysiewu pomidorków używałam doniczek o średnicy 5-6 cm.
Zostało mi trochę nasion z ubiegłego roku, to chyba spróbuję je wysiać do takich pęczniejących doniczek :D
Pozdrawiam Jola
ODPOWIEDZ