Donice wykonane własnoręcznie

Projekty, architektura ogrodowa i tematy pokrewne.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
magdaityle
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 18
Rejestracja: 2011-04-19, 12:57

Donice wykonane własnoręcznie

Post autor: magdaityle »

Witam! Czy ktoś robił sam donice? Z czego? Możecie pochwalić się swoimi donicami. Z chęcią bym podpatrzyła, może ktoś ma jakieś oryginalne pomysły :hyhy: W dziale "Skalniaki" dodałam wątek z zapytaniem jak zrobić donicę przypominającą kamień - piaskowiec (chodzi o proporcje i skład zaprawy z której donica jest zrobiona). Może w tym dziale ktoś mi odpowie. Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Halina
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 337
Rejestracja: 2008-01-08, 18:41

Post autor: Halina »

Moje donice z wykorzystaniem szmat i zaprawy betonowej:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
magdaityle
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 18
Rejestracja: 2011-04-19, 12:57

Post autor: magdaityle »

Są super! A ta zaprawa to taka zwykła, czy jakaś gęściejsza? Używałaś jakiejś formy, stelaża? A te szmaty to gdzie są?? Mogłabyś choć troszkę uchylić rąbka tajemnicy jak to robiłaś?
Awatar użytkownika
Halina
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 337
Rejestracja: 2008-01-08, 18:41

Post autor: Halina »

Żadna tajemnica. Zaprawa: gotowa zaprawa murarska, ok 12 zł za 50 kg. Szmaty z lumpeksu najlepiej cienkie prześcieradła, pościel - dobrze się układają, Zaprawę rozrabiam z wodą, musi być dosyć gęsta. Pojemniki wg. uznania: stare donice gliniane, plastitowe, kosze wiklinowe i właściwie wszystko co Ci pasuje kształtem. Szmatę namaczam obficie w zaprawie i układam na donicy wg uznania. Spodnie całe były zanurzone w zaprawie i suszone na 2 grubych kołkach. Robota troche brudna, ale da się wytrzymać.
A to są liście betonowe także z zaprawy betonowej
Obrazek
Awatar użytkownika
magdaityle
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 18
Rejestracja: 2011-04-19, 12:57

Post autor: magdaityle »

Halina pisze:Robota troche brudna, ale da się wytrzymać.
Ja tam się lubię babrać w błocku :) Muszę spróbować.
A jakbyś zrobiła taką skałę na balkon. Chcę zrobić taki narożnik imitujący skałę i posadzić w zagłębieniach skalniaki. Nie może to być zbyt ciężkie. Masz pomysł?
Awatar użytkownika
Halina
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 337
Rejestracja: 2008-01-08, 18:41

Post autor: Halina »

Są lekkie, narożne donice plastikowe, napewno można ją od góry powycinać, wyżej, niżej.... Może układ kilku donic? Może donice lub inne pojemniki do góry nogami, różnej wielkości i ustawione tak, ażeby powstały wgłębienia? Kwestia ładnego ułożenia betonowej tkaniny.
Awatar użytkownika
pinia01
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 455
Rejestracja: 2010-01-23, 15:48

Post autor: pinia01 »

:hurra:
Ma się ten "fach w ręku". Wspaniałe dzieła!
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Witajcie. Świetne donice Halinko. Szczególnie spodobała mi się ta obok grila betonowego. Cudo. Też mam w planach wykonanie takich donic, teraz zapowiadają słoneczną pogodę, więc może zabiorę się do pracy :-D
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
basiek
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 26
Rejestracja: 2009-07-05, 10:47

Re: Donice wykonane własnoręcznie

Post autor: basiek »

Moje są takie, a raczej w zeszłym roku były takie, teraz są puste jeszcze, na razie :)

Obrazek

Obrazek
milutko i cieplutko pozdrawiam !
Awatar użytkownika
Halina
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 337
Rejestracja: 2008-01-08, 18:41

Post autor: Halina »

Pięknie! Też mam taki duży kamień, ale jak zrobić w nim wgłębienie?
Awatar użytkownika
basiek
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 26
Rejestracja: 2009-07-05, 10:47

Post autor: basiek »

Halina pisze:Pięknie! Też mam taki duży kamień, ale jak zrobić w nim wgłębienie?
I tu będzie problem, otwory zrobiono mi w kamieniołomie to są typowe otwory przygotowywane pod ładunek wybuchowy:) Uprosiłam, dałam w kieszeń i zrobili :)
milutko i cieplutko pozdrawiam !
Awatar użytkownika
magdaityle
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 18
Rejestracja: 2011-04-19, 12:57

Post autor: magdaityle »

basiek pisze:I tu będzie problem, otwory zrobiono mi w kamieniołomie to są typowe otwory przygotowywane pod ładunek wybuchowy:) Uprosiłam, dałam w kieszeń i zrobili :)
No właśnie dlatego chcę zrobić tą imitację kamienia. Mam dużo gipsu. Jak myślicie da się go pomieszać i stworzyć trwałą donicę. Jak nie to kupię tą zaprawę. Wiem, że formuje się jakoś szmaty i jakimś klejem powleka, dopiero na to nakłada się gips lub jakąś zaprawę... Ale dokładnej techniki nie znam. To nie może być ciężkie, bo muszę przesuwać ten "kamień", aby zamiatać i myć balkon. Może ktoś jednak wie?
Awatar użytkownika
MMARTA1982
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 615
Rejestracja: 2011-03-17, 11:43

Post autor: MMARTA1982 »

Witaj Magdo moje donice może nie są tak imponujące jak Haliny, ale jestem z nich zadowolona. Pierwsze zrobiłam z zaprawy klinkierowej a kolejne z cementu. Za formę służą mi wiaderka różnej wielkości i plastikowe doniczki, wszystkie muszą być owinięte folią żeby cement nie przywarł do wiader.
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
JaDorka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1019
Rejestracja: 2009-09-30, 21:45

Post autor: JaDorka »

Witajcie. Pomysły są świetne, chętnie bym także spróbowała "pobawić się" taką zaprawą murarską bo wszelkiego rodzaju materiały (np stare doniczki) aż się do tego proszą. Halinka, Twoje spodnie ujęły mnie totalnie. Proszę, zdradź jeszcze, jak zrobiłaś te liście, miałaś jakąś formę?
Pozdrawiam - Dorota
******************
Zapraszam tam, gdzie Ogród mój azylem moim.
Awatar użytkownika
lilia0405
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3614
Rejestracja: 2008-04-23, 22:38

Post autor: lilia0405 »

Dorka na temat liści Halinki masz tutaj http://forum.poradnikogrodniczy.pl/ziel ... 1-165.html
ODPOWIEDZ