Domownicy :)

Dobór, pielęgnacja oraz problemy w uprawie.
Awatar użytkownika
goja.k
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 257
Rejestracja: 2013-04-03, 20:17

Re: Domownicy :)

Post autor: goja.k »

Moja przygoda z gerberą....
Szczerze mówiąc ten kwiat kojarzy mi się tak jak goździk z czasem "komuny". Wówczas były one bardzo popularne. Czasy, czasami a kwiat piękny. To jest mój drugi okaz. Pierwszy miał przędziorki. Próbując walczyć z nimi obcięłam całkowicie liście, trucie ich różnymi preparatami nic nie dało. Niestety kwiat nie odbił, zgnił z przelania. Dziś bogatsza w pewne doświadczenia, mogę powiedzieć, że nauczyłam się z nią rozmawiać. Widzę czego potrzebuje ;) a do przędziorków stosuję Magus 200 SC.(Za radą Piotra.) Tą Gerberę mam już 1 rok. Widzę, że lubi jasne stanowisko. Trzymam ją na południowym parapecie. W lecie ściągnęłam ją w lekko zacienione miejsce ale przestała kwitnąć więc odstawiłam z powrotem. Od razu odżyła. W okresie letnim wymagała podlewania co drugi dzień, ponieważ jej podłoże składało się z torfu i kulek styropianu. Myślę, że sytuacja się zmieni, ponieważ przesadziłam ją w listopadzie do nowego podłoża. Ziemia będzie dłużej trzymać wilgoć (gerbera jest bardzo wrażliwa na brak wody od razu więdną jej liście). Być może nie jest to dobra pora na przesadzanie ale już nie mieściła się w doniczce, stąd moja decyzja.
Zrobiłam mieszankę ziemi z torfem 1:1 i drobinami styropianu (bo miałam pod ręką) można tutaj użyć również piasku lub keramzytu. Chodzi o to by ziemia była przepuszczalna, nie zbita.
Doniczka powinna być większa od starej. Na spód doniczki wsypałam mieszankę następnie wyciągnęłam kwiatek z doniczki delikatnie wyluzowałam korzenie i włożyłam do nowej doniczki uzupełniając ziemię po bokach. Przy przesadzaniu ważne jest to by nie zasypać rośliny wyżej niż ona rosła. Następnie podlałam.
Zdarza się, że po przesadzeniu roślina słabnie i niektóre listki jej żółkną, jak na zdjęciu poniżej...
...jest to normalne, należy wówczas je obciąć. Ważne żeby rosły jej nowe liście. To znak, że będzie żyć i kwitnąć.
W okresie zimy dobrze jest na podstawkę nasypać keramzyt nalać wody i na to ułożyć doniczkę. Jest to okres grzewczy wówczas kwiaty potrzebują więcej wilgoci. Zamiast keramzytu można użyć nakrętek po butelkach plastikowych, ważne by doniczka nie stała w wodzie.
Gerbera jest kwiatem, który podobnie jak "Grudnik" produkuje w nocy tlen dlatego to dobre kwiaty doniczkowe do sypialni.

Troszkę się rozpisałam ale może ktoś z Was skorzysta, bo u mnie zachowuję się inaczej niż w informacjach książkowych. :zawstydzony:
Załączniki
IMG_20141108_093422.jpg
IMG_20141108_093758.jpg
IMG_20141125_134919.jpg
IMG_20141125_134931.jpg
Zapraszam do domu Małgorzata
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Domownicy :)

Post autor: tadek »

:zawstydzony:

Małgosiu, gerbery nie mam, ale patrząc na Twoją roślinkę,
widzę w niej smaczne, zielone listki szpinaku.
:lol:

ObrazekZ Poradnika Ogrodniczego
Rukola, której pełna nazwa to rokietta siewna, jest rośliną jednoroczną z rodziny kapustowatych, pochodzącą z rejonów śródziemnomorskich. Liście rukoli mają charakterystyczny, lekko ostry posmak. Są doskonałym dodatkiem do wielu dań i sałatek. Zobacz jak wygląda uprawa rukoli, kiedy wysiewać nasiona rukoli oraz jak przeprowadzić zbiór liści aby wydobyć z nich najwięcej aromatu. Podpowiadamy też jak przechowywać i jak jeść rukolę oraz jakie są właściwości rukoli i jej zastosowanie w kuchni.
Czytaj dalej - Rukola - uprawa, właściwości, zastosowanie
Obrazek
Źródło ...
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
goja.k
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 257
Rejestracja: 2013-04-03, 20:17

Re: Domownicy :)

Post autor: goja.k »

Znasz Tadziu to przysłowie ? "Głodnemu chleb na myśli" :lol: chyba jesteś przed kolacją. :hyhy:
Nawiasem mówiąc podobne są :idea:
Zapraszam do domu Małgorzata
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Domownicy :)

Post autor: tadek »

..........Obrazek

Znam Małgosiu to przysłowie... A brzuszka pustego nie mam.
Kolacje miałem parę godzin temu. Obrazek

ObrazekZ Poradnika Ogrodniczego:
Papryka faszerowana kaszą gryczaną i szynką to alternatywa na szybki obiad albo typowo jesienną kolację. Jest to trochę inny przepis niż popularna papryka faszerowana kaszą i kurczakiem czy typowo wegetariańska papryka faszerowana kaszą i pieczarkami. Zobacz sprawdzony przepis na paprykę faszerowaną kaszą gryczaną i szynką - proste danie krok po kroku.
Czytaj dalej - Papryka faszerowana kaszą gryczaną
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
goja.k
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 257
Rejestracja: 2013-04-03, 20:17

Re: Domownicy :)

Post autor: goja.k »

Och zazdroszczę, a ja pędzę robić placki ziemniaczane z pysznym gulaszem :P Pozdrawiam :)
Zapraszam do domu Małgorzata
Awatar użytkownika
goja.k
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 257
Rejestracja: 2013-04-03, 20:17

Re: Domownicy :)

Post autor: goja.k »

Witajcie Kochani :-D pamiętacie mojego niedośpiana? Zakwitł sobie pięknie i tak go trzymałam aż zaczęły się sypać z niego nasionka. Nie myślałam, że wzejdą a tu proszę wrzuciłam co spadło do doniczki i wzeszły będę miała sadzonki. Muszę je tylko delikatnie przepikować bo są małe a już wyciągają się do światła. Oczywiście jak coś z nich będzie to się z Wami podzielę ale to jeszcze długa droga :) Starą łodygę ucięłam i wypuścił nowe gałązki, które również kiedyś zakwitną i dadzą mi nasiona. Wdzięczna roślinka z pstrokatymi liśćmi, polecam na domowy parapet.
Muszę Wam przedstawić jeszcze nowego domownika, którego dostałam na urodziny. Moje małe cudeńko ;) piękny storczyk - kolejny do kolekcji. Pozdrawiam Was ciepło :)
Załączniki
P2240049.JPG
P2240051.JPG
P2240054.JPG
Zapraszam do domu Małgorzata
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Domownicy :)

Post autor: Petrus »

Witaj. Super że tak szybko wykiełkował. Teraz wygląda dobrze. ;-)Widać, że kupiony z miłości bo tyle ma kwiatów, że szok ;-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
goja.k
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 257
Rejestracja: 2013-04-03, 20:17

Re: Domownicy :)

Post autor: goja.k »

Też mi się bardzo podoba :-D
Zapraszam do domu Małgorzata
ODPOWIEDZ