Domownicy :)

Dobór, pielęgnacja oraz problemy w uprawie.
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Domownicy :)

Post autor: Iga51 »

Małgosiu, zachwycająca kolekcja domowników. :padam: Bardzo interesująca rodzinka. :super: Widać, że dobrze o nie dbasz, choć sama mówisz, że borykasz się czasem z chorobami. Ale to naturalne. Kwiaty jak ludzie, też czasem chorują. Benjamina odratowałaś, wyleczyłaś. :hurra: Może nie jest na razie tak okazały jak kiedyś, ale dojdzie do siebie. Widać, że już mu lepiej.
Chciałoby się mieć tyle miejsca w domu, żeby mieć również domowy ogród. Podziwiam i gratuluję.
P.S. Niedośpian śliczny. Ja dostałam nasionka od Irka, wysiałam, mam 4 siewki (z 6 nasion 4 wzeszły). I choć mają dopiero pierwszą parę liści właściwych, to już widać jakie będą piękne.
Awatar użytkownika
goja.k
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 257
Rejestracja: 2013-04-03, 20:17

Re: Domownicy :)

Post autor: goja.k »

elza pisze:Gosiu- po prostu cudowny ten twój ulubieniec.U mnie również miłość od pierwszego wejrzenia zagościła,gdy go zobaczyłam.Kwiaty faktycznie ma boskie.Szkoda,że pewności nie masz co do nazwy.

P.s. sprawdzałam w necie to na 99,9% eschynantus wspaniały
Dziękuję Elzo, lubi słońce a to najważniejsze bo okna mam na południe :oczami:

-- Ostatnio dodano 2014-03-28, 20:45 --
Iga51 pisze:Małgosiu, zachwycająca kolekcja domowników. :padam: Bardzo interesująca rodzinka. :super: Widać, że dobrze o nie dbasz, choć sama mówisz, że borykasz się czasem z chorobami. Ale to naturalne. Kwiaty jak ludzie, też czasem chorują. Benjamina odratowałaś, wyleczyłaś. :hurra: Może nie jest na razie tak okazały jak kiedyś, ale dojdzie do siebie. Widać, że już mu lepiej.
Chciałoby się mieć tyle miejsca w domu, żeby mieć również domowy ogród. Podziwiam i gratuluję.
P.S. Niedośpian śliczny. Ja dostałam nasionka od Irka, wysiałam, mam 4 siewki (z 6 nasion 4 wzeszły). I choć mają dopiero pierwszą parę liści właściwych, to już widać jakie będą piękne.
Igo, Benjamin będzie żył, tak myślę. Widzę, że wysyłacie między sobą różne rośliny. Chętnie się z Wami podzielę czasami po prostu coś odmładzam, coś wyrzucam,bo nie mam co z nimi zrobić. Nigdy jednak nie wysyłałam paczki z kwiatami. Macie jakieś wskazówki? Z góry dziękuję za info :/
Zapraszam do domu Małgorzata
Awatar użytkownika
Iga51
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4129
Rejestracja: 2013-10-07, 17:53

Re: Domownicy :)

Post autor: Iga51 »

Gosiu, nigdy niczego nie wyrzucaj. Żadnej roślinki. Tu znajdziesz wielu chętnych, którzy zaopiekują się każdą sadzonką, każdym kłączem. Wystarczy, że w dziale "kupię, sprzedam, zamienię" lub "oddam za darmo" napiszesz, czym chcesz się podzielić, czy wymienić, czy wręcz sprzedać. Oferty będziesz miała od razu. Przejrzyj te wątki. Poza tym już w wątkach ogrodowych często "rozmawiamy"o sadzonkach, czy siewkach, które nam się podobają i które chcielibyśmy mieć. O konkretach piszemy do siebie na pw.
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Domownicy :)

Post autor: rafaloku »

goja.k pisze:Dziękuję Danusiu :-) No to może kolejna porcja. Nieziemsko podoba mi się maranta. Widoczna na zdjęciu jest odmłodzona ma 1,5 roku ale w domu gości od 15 lat.
Gosiu, mi również Twoja maranta podoba się nieziemsko ;-) ale fajne ma liście! Gratulacje dla Ciebie, że roślinka rośnie i ma się dobrze przez tyle lat! Napisz proszę jak ją odmłodziłaś, może masz zdjęcia starego okazu? To może być fajna instrukcja dla osób, które będą miały podobną, starą czy wybujałą roślinę do odmłodzenia. Jak widać po tym zdrowym okazie, zabieg ten wyszedł Ci doskonale :ok:
Rafał
Awatar użytkownika
goja.k
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 257
Rejestracja: 2013-04-03, 20:17

Re: Domownicy :)

Post autor: goja.k »

rafaloku pisze:
goja.k pisze:Dziękuję Danusiu :-) No to może kolejna porcja. Nieziemsko podoba mi się maranta. Widoczna na zdjęciu jest odmłodzona ma 1,5 roku ale w domu gości od 15 lat.
Gosiu, mi również Twoja Maranta podoba się nieziemsko ;-) ale fajne ma liście! Gratulacje dla Ciebie, że roślinka rośnie i ma się dobrze przez tyle lat! Napisz proszę jak ją odmłodziłaś, może masz zdjęcia starego okazu? To może być fajna instrukcja dla osób, które będą miały podobną, starą czy wybujałą roślinę do odmłodzenia. Jak widać po tym zdrowym okazie, zabieg ten wyszedł Ci doskonale :ok:
Bardzo Ci dziękuję Rafale. Mówisz i masz :-)
Maranta jest kwiatkiem, który odwdzięczy się Wam pięknymi liśćmi, jeżeli spełnicie kilka warunków:
1. Półcień
2. Ciepło i wilgoć
3. Ziemia do kwiatów pomieszana z odkwaszonym torfem
4. Woda - odstana lub deszczówka
5. Nawóz do roślin liściastych raz w miesiącu.

U mnie doskonale sprawdza się w łazience na północnym parapecie. Rozmnaża się ją na wiosnę przez podział. Bardzo łatwo się ją ukorzenia. Wystarczy włożyć do wody samej lub z odrobiną ukorzeniacza do roślin niezdrewniałych (będzie szybciej) i czekać na korzenie. Roślina ma zawiązki korzeni na łodygach, jeśli są widoczne możecie je posadzić bezpośrednio do ziemi i okryć folią by miała wilgoć. Pamiętajcie by zrobić kilka dziurek w foli by miały dostęp powietrza. Osobiście wolę je włożyć do wody i poczekać na korzenie. Nie będzie się roślinka męczyć.
A oto kilka zdjęć:
Stary okaz miał miejsce w salonie i niestety za mało wilgoci co widać po listkach, które obsychają na końcach. A i pajączka, który uwielbia tego kwiatka.
Mimo kilku niedogodności. Piękna warto ją mieć. Pozdrawiam Was ciepło :-D
Załączniki
Stary okaz.
Stary okaz.
Łodyga z widocznymi zawiązkami korzeni.
Łodyga z widocznymi zawiązkami korzeni.
Liście od spodu.
Liście od spodu.
Będzie kwitnął
Będzie kwitnął
Liście obsychają na końcach, gdy mają zbyt mało wilgoci
Liście obsychają na końcach, gdy mają zbyt mało wilgoci
A to w całej okazałości
A to w całej okazałości
Zapraszam do domu Małgorzata
Awatar użytkownika
Doxepine
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 678
Rejestracja: 2013-07-28, 10:16

Re: Domownicy :)

Post autor: Doxepine »

Małgosiu, Iga ma świętą rację - nie wyrzucaj niczego :) Zawsze znajdzie się ktoś, kto przygarnie maleństwo pod swoje skrzydła (np. ja) :-D
Awatar użytkownika
goja.k
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 257
Rejestracja: 2013-04-03, 20:17

Re: Domownicy :)

Post autor: goja.k »

Doxepine pisze:Małgosiu, Iga ma świętą rację - nie wyrzucaj niczego :) Zawsze znajdzie się ktoś, kto przygarnie maleństwo pod swoje skrzydła (np. ja) :-D
Będę o Tobie pamiętać chętnie podrzucę :-)

-- Ostatnio dodano 2014-04-01, 06:13 --

Skrzydłokwiat, bardzo lubi moją sypialnię i chociaż jest blisko kaloryfera, ma się całkiem dobrze. Podlewam go 2 x w tygodniu jak ziemia przeschnie. Kwitnie non stop. To jest jego drugi kwiat.
Załączniki
P3252386.JPG
Zapraszam do domu Małgorzata
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Domownicy :)

Post autor: tadek »

Małgosiu, ale przystojniak z Twojego skrzydłokwiata. :padam:
Jak dbasz o jego liście? Odkurzasz ściereczką, czy robisz jemu prysznic?
Czy masz inny sposób na takie czyste, błyszczące liście?

Skrzydłokwiat wallisa - uprawa, wymagania, choroby

Skrzydłokwiaty oczyszczają powietrze, przez co to dobre kwiaty doniczkowe do sypialni :)
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
lilia0405
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3614
Rejestracja: 2008-04-23, 22:38

Re: Domownicy :)

Post autor: lilia0405 »

Ciekawe jak mój się spisze w nowym domku w nowej ziemi, jeden kwiat już był ciekawe kiedy drugi. Ja głównie podlewam dwa razy w tygodniu, staram sie tego trzymać , bo mam tendencje do przelewania :-/
Awatar użytkownika
goja.k
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 257
Rejestracja: 2013-04-03, 20:17

Re: Domownicy :)

Post autor: goja.k »

tadek pisze:Małgosiu, ale przystojniak z Twojego skrzydłokwiata. :padam:
Jak dbasz o jego liście? Odkurzasz ściereczką, czy robisz jemu prysznic?
Czy masz inny sposób na takie czyste, błyszczące liście?

Skrzydłokwiat wallisa - uprawa, wymagania, choroby
Dziękuję Tadziu, a słyszałeś o piwie? Raz na 2 tygodnie przecieram mu liście wacikiem nasączonym piwem, i w korzenie też mu troszkę kapnę :hyhy:

-- Ostatnio dodano 2014-04-02, 06:41 --
lilia0405 pisze:Ciekawe jak mój się spisze w nowym domku w nowej ziemi, jeden kwiat już był ciekawe kiedy drugi. Ja głównie podlewam dwa razy w tygodniu, staram sie tego trzymać , bo mam tendencje do przelewania :-/
Lilio mnie po uschnięciu kwiatostanu od razu wypuścił drugi kwiat, sama byłam w szoku ten kwiatek już się rok trzyma. Najpierw był biały a teraz się przebarwił na zielono. Lubi wilgoć ale masz rację nie przelewaj bo padnie. Znasz to przysłowie "Co za dużo..."
Zapraszam do domu Małgorzata
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Domownicy :)

Post autor: tadek »

:zdziwko: To P I W O tak cudownie działa na twoją roślinkę! Nie samowite!

O piwie nie słyszałem, świetny pomysł. :zawstydzony:
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
goja.k
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 257
Rejestracja: 2013-04-03, 20:17

Re: Domownicy :)

Post autor: goja.k »

tadek pisze::zdziwko: To P I W O tak cudownie działa na twoją roślinkę! Nie samowite!

O piwie nie słyszałem, świetny pomysł. :zawstydzony:
Uszczęśliwia ludzi to dlaczego nie roślinki :hyhy: oczywiście żartuję
Zapraszam do domu Małgorzata
Awatar użytkownika
elza
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1389
Rejestracja: 2008-09-25, 22:40

Re: Domownicy :)

Post autor: elza »

Ja również słyszałam o cudownych właściwościach piwa dla roślin.Sama jednak nie stosowałam,bo zawsze jak otworzę to zapomnę odlać dla roślinek i sama wszystko wydudlam :mrgreen:
Eliza - Działka to moje życie
Działka Elizy po harówce
Awatar użytkownika
goja.k
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 257
Rejestracja: 2013-04-03, 20:17

Re: Domownicy :)

Post autor: goja.k »

elza pisze:Ja również słyszałam o cudownych właściwościach piwa dla roślin.Sama jednak nie stosowałam,bo zawsze jak otworzę to zapomnę odlać dla roślinek i sama wszystko wydudlam :mrgreen:
:rotfl: świetne ale się pośmiałam :hyhy: Ja robię tak. Otwieram piwo i zostawiam na noc. Pięknie się odgazuje, do picia już nie dobre a kwiatkom smakuje :lol:

-- Ostatnio dodano 2014-04-09, 17:40 --

Przedstawiam Wam moje grudniki :) zygokatusy. Są roślinami zalecanymi do sypialni.
Załączniki
kolekcja na parapecie
kolekcja na parapecie
biały
biały
różowy
różowy
bordowy
bordowy
bordowy i różowy podobne
bordowy i różowy podobne
Zapraszam do domu Małgorzata
Awatar użytkownika
mmmm5
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 4123
Rejestracja: 2011-04-30, 17:59

Re: Domownicy :)

Post autor: mmmm5 »

kolekcja zygokaktusów dech zapiera !!!!! posiedziałbym na tym parapecie ale miejsca mało :lol:
Serdeczności przesyłam Maria

Rodzinne włości
ODPOWIEDZ