domki dla pszczół murarek

Naturalne metody uprawy, biopreparaty, nawozy organiczne, ogród przyjazny dla ptaków i innych stworzeń.
ODPOWIEDZ
gosiajerzy@wp.pl
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2016-03-06, 12:50

domki dla pszczół murarek

Post autor: gosiajerzy@wp.pl »

szukam domków dla pszczół murarek gdzie można kupić
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: domki dla pszczół murarek

Post autor: rafaloku »

Polecam w sadowniczym: domek dla owadów - sklep (warto zamówić we wtorek 8 marca bo będzie darmowa wysyłka wszystkich zamówień złożonych przez Panie)

Albo zrobić samemu. Więcej w naszym poradniku: pszczoła murarka ogrodowa - hodowla, jak zrobić domek
Rafał
JolaKa
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 12
Rejestracja: 2017-09-28, 11:07

Re: domki dla pszczół murarek

Post autor: JolaKa »

Witam serdecznie. Chciałabym się podpiąć pod temat. Mąż postanowił sam zrobić domek dla owadów. Niestety nie znalazł nigdzie informacji czy robiąc otwory w polanach trzeba je zrobić na wylot czy nie. Wiem, że są domki do wieszania na ścianie ale my chcemy takie wolnostojące. Może ktoś już robił takie i może podzielić się wiedzą na ten temat? Będę wdzięczna za wszelkie podpowiedzi. Pozdrawiam :)
szczepcio38
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 54
Rejestracja: 2009-08-14, 21:04

Re: domki dla pszczół murarek

Post autor: szczepcio38 »

rafaloku pisze:Polecam w sadowniczym: domek dla owadów - sklep (warto zamówić we wtorek 8 marca bo będzie darmowa wysyłka wszystkich zamówień złożonych przez Panie)

Albo zrobić samemu. Więcej w naszym poradniku: pszczoła murarka ogrodowa - hodowla, jak zrobić domek
Dzień Dobry. Rzadko jestem na forum ale na ten post trafiłem niedawno. Ponieważ hoduję murarkę ogrodową proszę o skorygowanie w poradniku "pszczoła murarka ogrodowa - hodowla" - jak zrobić domek:
„ Murarka ogrodowa jest gatunkiem wiosennym. Oznacza to, że wygryza się z kokonów na wiosnę i jest aktywna przez całe lato, aż do przekwitnięcia kwiatów, kiedy to przechodzi w stan spoczynku i w kokonie czeka na powrót wiosny”.
Jest to oczywiście błędna informacja. Ktoś kto to pisał nie hoduje murarki.
Murarka po wygryzieniu się z kokona i po zapłodnieniu przez samca, - który zapładnia ją tylko raz - zbiera z kwiatków pyłek przy okazji go zapylając wnosi do otworu, po zmagazynowaniu odpowiedniej ilości znosi jajko i zamurowuje, i tak po kolei wykonuje kilka komórek w rurce.
Murarka żyje około 6-ciu tygodni i umiera a z jajka wylęga się larwa, odżywia się zmagazynowanym pyłkiem i jako pszczoła w kokonie czeka do wiosny.

Ja robię sam domki i chętnie się podzielę moimi spostrzeżeniami.
Pozdrawiam. szczepcio38
ODPOWIEDZ