Do zagospodarowania.

Tu rozmawiamy o turzycach, miskantach, kostrzewach i innych.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Do zagospodarowania.

Post autor: Merghen »

Na tym niewielkim kawałku(zamiast wrzoścòw) potrzeba jest by stworzyć coś reprezentacyjnego a jednocześnie jest to miejsce o specyficznych wymaganiach: suche i wystawione na wiatry. Jest pomysł na rabatę trawiastą. Po obrzeżach jakieś niskie, ozdobne trawy zad z tyłu coś wyższego. Będę wdzięczna za konkretne podpowiedzi, z nazwami traw włącznie. A ponieważ wiem, że Piotr jest specjalistą to mam nadzieję, że tutaj zaglądnie.
Załączniki
Powierzchnia ok. 1,5 m x 3m
Powierzchnia ok. 1,5 m x 3m
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Do zagospodarowania.

Post autor: Danka »

Polecam seslerie.
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Do zagospodarowania.

Post autor: Merghen »

Myślałam o nich ale raczej o tych niskich - nitida i sadlerana. A o Jakich Ty myślałaś Danusiu?

Myślałam też kostrzewach - Festuca glauca Elijah's blue i 'Golden Toupee' ale czy się będą nadawać?

Mam też Miscanthus sinensis chyba 'Zebrinus ’ albo jego mniejszą wersję i mogę ją wykopać bo u mnie się męczy ale z czy warunki mu przypasują i z czym go połączyć? A może jakiegoś innego Miscanthusa?
A może jakieś ostnice np. Stipa tenuissima 'PONY TAILS' albo Stipa brachytricha?

I jak gęsto sadzić np. wzdłuż krawężnika? Nie wiem jak się one bardzo rozrastają i jaki mają pokrój - bardziej w szerz czy w wzwyż, kępy są zwarte czy raczej luźne? W trawach jestem zielona a to co napisałam to po prostu to co może się podobać nie tylko mi ale też innym.
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Do zagospodarowania.

Post autor: Petrus »

Hejka. W tym miejscu zmieści Ci się najwyżej 5-6 kostrzew. Ewentualnie możesz z tyłu wsadzić np. 2-3 ostnice a przed nimi 2-3 miskanty chińskie 'Gold Bar' albo bardzo miniaturowy 'Cute One'. Będzie ciekawie.
Sesleria lubi wilgotniejsze gleby.
Bardzo fajnie prezentują się turzyce 'evergold' albo 'Ice Dance' tylko musiałabyś podlewać co jakiś czas żeby miały wilgotniejszą glebę.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Do zagospodarowania.

Post autor: Merghen »

Dziękuję Piotrze za podpowiedzi :D
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Do zagospodarowania.

Post autor: Danka »

Ja mam seslerie skalna i od lat bardzo ładnie rośnie. Zastępuje kostrzewe, która potwornie mi się rozsiewala.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Do zagospodarowania.

Post autor: Petrus »

Ja miałem wiele sezonów seslerie błotną, ale potem w kępie mrówki zrobiły sobie ogromne mrowisko i musiałem ją wykopać. :kwasny:
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ