Dlaczego?

Uprawa drzew i krzewów owocowych, choroby i szkodniki roślin sadowniczych.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7898
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Dlaczego?

Post autor: Elzbieta M »

Mam młodą winorośl odmiany Timur. W tym roku po raz pierwszy wspaniale zaowocowała. Termin zbioru przypada na początek września. Niektóre jagody w gronach różowieją, ale większość jest zielona. Wydawałoby się, że te różowe dojrzewają. Ale gdy próbuję, duże zielone w górnej części grona są słodkie i smaczne, natomiast te różowiejące są tak kwaśne, że nie da się przełknąć. Dlaczego? Czy są chore? Co robić? Na kilku liściach zauważyłam zmiany, czy te objawy można połączyć z objawami kwaśnego smaku w owocach?
Załączniki
20220911_163250.jpg
20220911_163317.jpg
20220911_163338.jpg
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Dlaczego?

Post autor: Petrus »

Elu winorośl Timur ma podgatunki. Jest Timur o białych jasnych gronach i podgatunki o różowych owocach. Ty masz pewnie podgatunek Delight. Ogólnie ta odmiana szybko dojrzewa i jest popularna w winnicach właśnie z tego powodu. Odsłoń wszystkie grona tak żeby liście ich nie zacieniały i dojrzeją (ta odmiana nie lubi cienia), być może u Ciebie trochę później całe grona dojrzeją. Żeby owoce lepiej dojrzewały musisz dobrze nawozić potasem i fosforem. Czasem też jest tak że lepszy smak mają grona rosnące na zdrewniałych pędach głównych niż te, które rosną na pasierbach... ;)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7898
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Dlaczego?

Post autor: Elzbieta M »

Kupowany był jako zielony, ale zdecydowanie widać dużo różu. Odsłoniłam grona, tylko zastanawiające jest, dlaczego owoce koloru zielonego są słodkie, a różowe kwaśne. Gdyby dojrzewając nabierały różowego koloru to i nabierałyby słodyczy, a tak nie jest
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Dlaczego?

Post autor: Petrus »

Właśnie popularny Timur jest zielony i bardzo słodki, może w tych różowych cukier przekształca się w kwas jak przejrzewają z barwy normalnej :zdziwko: :looka: Albo zrywaj grona jak są zielone aby nie dopuścić do przebarwiania się na różowo. Ewentualnie pozostaje poczekać, może te różowe nabiorą słodyczy trochę później...
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ