Dendrobium nobile

Specjalny kącik dla miłośników tych niezwykłych roślin.
Awatar użytkownika
zontix
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 84
Rejestracja: 2009-06-09, 15:40

Dendrobium nobile

Post autor: zontix »

Witajcie,
jestem początkującym storczykomaniakiem. Dzisiaj dorwałam się do dendrobium mojej mamy i jak gdzies wyczytałam, pociachałyśmy mu pęd główny na 2 mniejsze i te dwa próbuję ukorzenić. Roślinkę glówną zostawiam mamie :)
Wsadziłam te pocięte odrazu do ziemi dla storczyków, ale nie wiem czy tak to robić czy nie?
Nie wydaje mi się, żeby storczyki trzymać w wodzie aż do puszczenia korzeni - jak myślicie?
Czy maluchy mają szansę się przyjąć? Czy czymś je nawozić? Czy jest jakiś sprawdzony ukorzeniacz dla storczyków? Czekam na rady.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Nie słyszałam o takim sposobie ukorzeniania dendrobium, jeśli Ci się ten sposób powiedzie, proszę napisz tu o tym na forum.

Sposób jaki ja znam, to ucięte dendrobium kładziemy na płasko na tacce wypełnionej wilgotnym mchem, niczym nie nawozimy i nie stosujemy ukorzeniacza. Idealnie jeśli ktoś ma możliwość wstawienia takiej tacy z ukorzenianą rośliną do akwarium które przykrywamy szybą. Jeśli nie, to trzeba pilnować wilgotności mchu. Do ukorzeniania można wykorzystać również mech wymiaszany z perlitem i węglem drzewnym.
Awatar użytkownika
zontix
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 84
Rejestracja: 2009-06-09, 15:40

Post autor: zontix »

Dzięki Gosia,
to moze nie będę ryzykować i zrobię, tak jak mówisz. Będę informować o postępach. :-)
Awatar użytkownika
zontix
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 84
Rejestracja: 2009-06-09, 15:40

Post autor: zontix »

Z braku mchu położyłam je na ziemi do storczyków (mniej kory, więcej ziemi - trzyma lepiej wodę) i przykryłam tacki folią, żeby zrobić im bardziej szklarniowe warunki. Stoją na parapecie płn-wsch, więc nie w pełnym słońcu.
Zobaczymy czy ruszą.
A ile trzeba czekać na pierwsze wyniki??
Awatar użytkownika
zontix
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 84
Rejestracja: 2009-06-09, 15:40

Post autor: zontix »

hmm, po paru dniach zaglądam do tej mojej chodowli i chyba przesadziłam z przykrywaniem tego folią, bo wdała mi się pleśń na jednej tacce. Ale zauwazyłam też coś jakby korzonki - spróbuję zaraz załączyć zdjęcia, ale marne wyszły - co dalej z tym robić??
Folię ściagnełam bo nie chcę stracić roślinek w powodzi pleśni.
Załączniki
IMG_0159.JPG
IMG_0159.JPG (52.25 KiB) Przejrzano 21690 razy
IMG_0161.JPG
IMG_0161.JPG (47.23 KiB) Przejrzano 21690 razy
IMG_0162.JPG
Awatar użytkownika
KatrinaCz
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 41
Rejestracja: 2009-04-12, 23:37

Post autor: KatrinaCz »

Myslę ze za dużo ziemi zrobiło się bagno może lepiej kora i keramzyt który świetnie utrzymuje wilgoć.
Awatar użytkownika
k@rolina
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 30
Rejestracja: 2010-02-04, 12:11

NOwy i piękny !!

Post autor: k@rolina »

Dostałam nowego storczyka :-) Dendrobium i pojawił się dylemat jak go pielęgnować. Dotychczas miałam tylko dwa phalaenopsis'y, czy postępuje się z nimi podobnie? Może ktoś miał już doświadczenie z takimi. Proszę o pomoc.
(pachnie nieziemsko pięknie ;-) )
Załączniki
Kolaże1.jpg
Kolaże1.jpg (51.8 KiB) Przejrzano 13476 razy
Awatar użytkownika
k@rolina
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 30
Rejestracja: 2010-02-04, 12:11

Post autor: k@rolina »

Dodam jeszcze że to star class
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Tutaj znajdziesz informację: pielęgnacja dendrobium
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Piękna odmiana :-D Daniela podała Ci super stronkę, wszystko na niej pisze w sprawie uprawy dendrobium :-D
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
k@rolina
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 30
Rejestracja: 2010-02-04, 12:11

Post autor: k@rolina »

dzięki :-)
Awatar użytkownika
haliso
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 712
Rejestracja: 2010-10-04, 22:08

Post autor: haliso »

Karolinko, to Dendrobium Nobile cudnie kwitnie, pięknie wygląda.
Nie wiem czy wiesz ten storczyk, aby powtórzył kwitnienie lubi być przechłodzony, dlatego może po "zimnych" ogrodnikach" być wystawiony na balkon czy do ogrodu {trzeba go osłonić przed deszczem i ostrym słońcem}. To dendrobium pozostawione latem w domu, gorzej kwitnie, ale wytwarza wtedy nowe pseudo-bulwy czy keiki. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
k@rolina
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 30
Rejestracja: 2010-02-04, 12:11

Post autor: k@rolina »

O dobrze wiedzieć dziękuje :)
Awatar użytkownika
El-ka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1302
Rejestracja: 2009-01-30, 14:19

Post autor: El-ka »

Ale cudo,w listopadzie mam urodziny z imieninami i muszę się uśmiechnąć do swoich czterech panów ;-)
pozdrawiam Elżbieta
Wendy
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2010-10-18, 11:29

Post autor: Wendy »

Witam serdecznie mam pytanie odnośnie Dendrobium Nobile dostałam w prezencie pięknego kwiata niedawno i cały czas kwitnie. Jak często mam go podlewać czy tak jak phalaenopsisy?
Wiem że teraz powinny przejść w stan spoczynku i powinno się ograniczyć podlewanie ale co jeśli on ma cały czas kwiaty?
ODPOWIEDZ