Datura(bieluń)

Uprawa roślin w donicach na balkonach i tarasach oraz w ogrodach zimowych.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
jarzebiatka
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 15
Rejestracja: 2009-04-21, 09:12

Datura(bieluń)

Post autor: jarzebiatka »

Witam.
Liście mojej datury zaczęły blednąć.
Jest świeżo przesadzona i stoi na dworze.
Awatar użytkownika
Storczyk
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 269
Rejestracja: 2008-09-22, 10:45

Post autor: Storczyk »

Może wyblakły pod wpływem promieni słonecznych. Zakupioną roślinę prawdopodobnie ze szklarni trzeba najpierw przygotować i postawić przynajmniej w półcieniu.
Pozdrawiam
Irena
Awatar użytkownika
jarzebiatka
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 15
Rejestracja: 2009-04-21, 09:12

Post autor: jarzebiatka »

:-D
A czy można ją już podlać nawozem czy poczekać?
Awatar użytkownika
Storczyk
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 269
Rejestracja: 2008-09-22, 10:45

Post autor: Storczyk »

Postaw ją w jakieś zaciszne i półcieniste miejsce, w tej sytuacji z nawozami była bym ostrożna, odczekaj jakiś czas i obserwuj roślinę :-D
Nie wiem , czy wiesz, ale datury to straszne "żarłoki" i wymagają obfitego nawożenia i podlewania :-D
Pozdrawiam
Irena
Awatar użytkownika
jarzebiatka
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 15
Rejestracja: 2009-04-21, 09:12

Post autor: jarzebiatka »

Dzięki
Wiem.miałam już daturę,tylko ze w zimie ją za mocno przesuszyłam i padła a była już piękna.
Tylko właśnie zaniepokoiły mnie te jasne liście.
Jeszcze raz dziekuję za pomoc :-D
Awatar użytkownika
Storczyk
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 269
Rejestracja: 2008-09-22, 10:45

Post autor: Storczyk »

Jaka tam pomoc, dzielę się tylko tym, co wiem :-D Daj znać jak Ci rośnie.
Pozdrawiam
Irena
Awatar użytkownika
jarzebiatka
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 15
Rejestracja: 2009-04-21, 09:12

Post autor: jarzebiatka »

ok :-D
miłej niedzieli życzę
oleksandra_ojej
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2009-05-14, 19:57

Datura na balkonie

Post autor: oleksandra_ojej »

Witam

w zeszłym roku na jesieni przywiozłam od mamy daturę. Była podniszczona i prawie wyschnięta (nie miała wogóle liści). Postawiłam w domu (nie maiałm mozliwości jej zimować w jakimś chłodnym pomieszczeniu) i czekałam. Dopiero pod koniec zimy zaczęła puszczać nowe pędy. Dziś już ma ponad metr, stoi na balkonie, tyle że nie wypuściła jeszcze ani jednego kwiata :-( Mało tego ma mało zdrewniałych gałązek i zauważyłam że zaczynają się one uginać i kłaść na ziemi :-( Pomagam jej podwiązując je do patyczka, ale to chyba tak nie powinno być prawda?
Pomóżcie i napiszcie co mogę zrobić i jak jej pomóc, żeby dalej nie marniała.
oleek
oleksandra_ojej
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2009-05-14, 19:57

Post autor: oleksandra_ojej »

moja datura
Załączniki
datura.jpg
datura.jpg (46.86 KiB) Przejrzano 6292 razy
oleek
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Nie jestem wielkim znawcą datur, ale wiem, że jest żarłoczna i wymaga obfitego podlewania. W mojej ocenie ta ze zdjęcia ma nieco małą donicę. Zależy też jak ją podlewasz. Z pewnością uzyskasz radę tych, którzy datury mają u siebie.
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1871
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Post autor: rafaloku »

Na obecny stan rośliny mógłmieć wpływ brak zimowego spoczynku (zimowania w chłodnym pomieszczeniu). Nowe pędy roślina zaczęła puszczać zbyt szybko, gdy jeszcze dzień był krótki, a brak słońca sprzyja wyciąganiu i wiotczeniu pędów.

Teraz zapewnij daturze słoneczne stanowisko i zdecydowanie, tak jak pisze Daniela, trzeba jej większej donicy. Datury są też wrażliwe na braki wilgoci, a z tak małej doniczki woda odparowuje szybko. Korzenie nie mogą jednak stać w wodzie. Dlatego kup większą donicę, a przed nasypaniem ziemi, na dnie nasyp warstwę drenażową z kamyków lub keramzytu. Ziemia powinna być żyzna, przepuszczalna, o pH 5,5 do 6,5. Z reguły te wymogi spełniają gotowe ziemie dla warzyw. Aby spowolnić utratę wody z donicy polecam do ziemi dodać hydrożel.

Wskazane jest też regularne nawożenie nawozem w płynie, np. Florovit lub jednorazowo zasilenie nawozem o spowolnionym działaniu, np. Osmocote.

Więcej informacji znajdziesz w naszym poradniku: Datura, Bieluń - uprawa, cięcie, rozmnażanie

Niestety nie wiem jak postąpić z obecnie wyciągniętymi, giętkimi pędami. Nie wiem czy nie warto by było je przyciąć, czy jest szansa że "dojdą do siebie"? Czy ktoś może coś jeszcze podpowiedzieć?
Rafał
oleksandra_ojej
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2009-05-14, 19:57

Post autor: oleksandra_ojej »

Witam ponownie :)

Bardzo dziękuje za pomoc. Poczyniłam też pewne kroki w zwiazku z moją daturą. Wymieniłam jej doniczkę, na sód dałam warstwę drenażu i ziemie z tym ph od 5,5 do 6,5 (nawet nie było problemu z kupnem takiego rodzaju ziemi). I po dwóch dniach wyglada tak jak na zdjęciu :) nadal zostawiłam jej jeszcze patyczka, bo dalej kładą się jej gałązki ale bardzo ładnie podniosły się jej liście :)

No i dziś zrobiono mi niespodzianke i dostałam w prezencie następną :) jakby jedna było mało hehe :mrgreen: super bo strasznie lubie datury. Podobno jest w kolorze bordowym (są takie?), a jaki będzie w praktyce zobaczymy. Ma już pierwsze kwiaty, więc lada moment się okaże :)

Jeszcze raz wam dziękuje. Rady pomogły. Poczekam jeszcze kilka dni i zobaczymy czy moge zabrac jej patyczka..

Pozdrawiam
Załączniki
a taką mam nową
a taką mam nową
datura nowa.JPG (20.48 KiB) Przejrzano 6246 razy
tak wygląda po waszej pomocy
tak wygląda po waszej pomocy
datura doniczka.JPG (27.95 KiB) Przejrzano 6246 razy
oleek
Awatar użytkownika
jarzebiatka
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 15
Rejestracja: 2009-04-21, 09:12

Post autor: jarzebiatka »

Witaj,moja datura zaczyna dochodzić do siebie ale jeszcze jej nie wystawiam bezpośrednio na słońce. :lol:
Awatar użytkownika
bogda212
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2010-02-13, 22:19

datura-czy juz czas do ciepla?

Post autor: bogda212 »

Czy już można przenieść daturę do cieplejszego miejsca?Zimowałam ją w garażu, jakie są stopnie? W jaką ziemię ją przesadzić? Jakim nawozem najlepiej traktowaćżeby było mnóstwo kwiatów? Mam ją od 2 lat i nie wiem czemu nie chce kwitnąć.
Awatar użytkownika
majka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 792
Rejestracja: 2009-07-12, 18:27

Post autor: majka »

Bogda212. Uważam, że jeszcze za w :-D cześnie na pędzenie datury. Nic nie piszesz jak przezimowała, widać pierwsze listki. W marcu dobrze byłoby przyciąć korzenie, przesadzić do nowej ziemi, a po dwóch tygodniach od przesadzenia zacząć nawozić. Ja używam "Nawóz do datur" kupuję w sklepie ogrodniczym. Datury aby pięknie rosły i obficie kwitły wymagają obfitego podlewania zwłaszcza latem oraz nawożenia. Zapraszam do mojego wątku. Pozdrawiam :-D .
ODPOWIEDZ