Dania świąteczne- coś innego i pysznego

Czyli o tym jak plony z działki wykorzystać w kuchni
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ANA
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 456
Rejestracja: 2008-01-18, 07:06

Dania świąteczne- coś innego i pysznego

Post autor: ANA »

Podajcie przepisy na Wasze potrawy tylko takie inne niż zwykle.( mogą być proste byle smaczne i może inne niż moje tradycyjne). Ja co 2 lata urządzam wigilie i święta, a rodzina się powiększa no i pasowało by upichcić coś smacznego i nie tuzinkowego. Bardzo liczę na Was. :-D
Całuski od Anki krakowianki.
sąsiad
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 311
Rejestracja: 2008-03-11, 23:09

Potrawy na wigilię.

Post autor: sąsiad »

ANA ja też chętnie gotuję jak tylko mam czas. W zimie to mi się udaje. Ale aby można było Ci coś zaproponować na wigilię podaj chociaż swoje podstawowe menu.
________________________________
pozdrawiam Staszek
Awatar użytkownika
ANA
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 456
Rejestracja: 2008-01-18, 07:06

Post autor: ANA »

U mnie jest barszczyk biały z pieczrkami i ziemniaczkami, rybki (karp, panga, lub inny filet)do nich chałka, kompocik z suszków, sałatka z czerwonej kapusty, no i ciasta. W święta rosołek,kaczuszka z jabłuszkami lub inne mięsko jako pieczeń. Tak wyniosłam z domu, u nas nigdy nie było dużo potraw. :-? Dlatego liczę na Was, jakieś fajne mięsko, inna potrawa wigilijna, propozycja ciasta??? :-D
Całuski od Anki krakowianki.
użytkownik usunięty

Śledź pod pierzynką - własna wersja

Post autor: użytkownik usunięty »

Jedną z potraw jest u mnie właśnie śledź pod pierzynką. Potrawa pochodząca z okolic Wilna (podobno). W oryginale używa się ziemniaków, ale ja się nauczyłam przygotowywać go w takiej wersji:


Składniki:
1 opakowanie śledzi Lisnera
2 cebule (pokrojone w kostkę)
3 marchewki ugotowane i obrane ze skórki
2 buraki (większe) ugotowane i obrane ze skórki
2 jabłka
3 jajka ugotowane na twardo
1 słoik (nieco większy od dżemu) majonezu (można dodać 2 łyżki jogurtu naturalnego)
natka pietruszki i korniszony do dekoracji
sól i pieprz
troszkę soku z cytryny

W misce o wysokich brzegach układamy warstwowo (można łyżką powierzchnię wyrównać nieco):
1. Pokrojone w kostkę opłukane śledzie skrapiamy odrobiną cytryny.
2. Wysypać na śledzie pokrojoną w kostkę cebulę, dodać pieprz. Dla osób z wrażliwą wątrobą polecam blanszowanie cebuli (po pokrojeniu w kosteczkę przelanie wrzątkiem i ostudzenie).
3. Cienka warstwa majonezu.
4. Buraki gotowane i utarte na grubych oczkach.
5. Cienka warstwa majonezu.
6. Jabłka obrane i utarte na grubych oczkach.
7. Cienka warstwa majonezu.
8. Marchewka obrana i utarta na grubych oczkach.
9. Cienka warstwa majonezu.
10. Dla dekoracji wysypujemy pokrojone w kostkę jajka na twardo, z dodatkiem kosteczek ogórków konserwowych, posiekaną natkę pietruszki. Można też ozdobić papryka konserwową lub dodatkiem groszku konserwowego. Posolic lekko i doprawić pieprzem. Czasem dekoruję majonezem ze szprycki, ale to już zależy od diety...

Jak są przygotowane składniki wykonuje się ją dość szybko. Warzywa gotuję w mundurkach do innych potraw, więc ta sałatka powstaje w locie. ;-)

Smacznego!
Awatar użytkownika
ANA
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 456
Rejestracja: 2008-01-18, 07:06

Post autor: ANA »

Danielo, superowe. Dzięki :lol:

Może spróbujecie? :-D
Makowo-jabłkowiec
7 jajek,30 dkg cukru,3 dkg maku, 60 dkg kwaśnych jabłek, 15 dkg stopionego tłuszczu, 8 łyżek grysiku, 2 łyżeczki proszku do pieczenia. (ja kupuję mak gotowy z puszki, robię to z 11/2 porcji na dużej blasze)
Mak sparzyć i zmielić 2x, jabłka obrać,zetrzeć na grubej tarce. Żółtka utrzeć z cukrem dodać pozostałe składniki (można dodać bakalie, olejek migdałowy) i ubitą pianę białek.Piec ponad 1 h.. Polać polewą, posypać kokosem. Najlepsze na drugi dzień. Polecam.Smacznego :lol:

Ambasador
1 litr mleka, 1 szkl. cukru, łyżek czubatych mąki(3 zwykłej, 3 ziemniaczanej) ugotwać budyń. 75 dkg tłuszczu (najlepsze masło), 3-4 żółtek utrzeć na masę. Dodawać stopniowo budyniu, podzielić na 2 części. Do jednej dodać kakoa i bakalie. Do drugiej kolorowe galaretki posiekane (mogą być ze sklepu takie w cukrze lub ugotować samemu ze 3 kolory w mniejszej ilości wody i posiekać) Dno tortownicy to biszkot lub biszkopciki kupne .Jeśli masa ciemna będzie na wierzchu to posypać kokosem, jeśli jasna to zestruganą czekoladą lub kolorwymi ozdobami. Latem układam sezonowe owoce i zalewam galaretką. Z tej ilości wychodzą 2 srednie tortwnice, lub duża i mniejsza.Smacznego :-D
Całuski od Anki krakowianki.
Awatar użytkownika
Storczyk
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 269
Rejestracja: 2008-09-22, 10:45

Post autor: Storczyk »

Makowo-jabłkowe znam i polecam, wypróbowane.
Ambasadora muszę spróbować, gdyż kusi niesamowicie ;-)
Pozdrawiam
Irena
Awatar użytkownika
waldek727
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 397
Rejestracja: 2011-07-23, 01:16

Post autor: waldek727 »

Tradycyjnie smażony karp z dodatkiem duszonych warzyw.

1kg filetów z karpia
1kg pozostałych składników (3 marchewki, 2 pietruszki, 1/8 selera, mały por, 2 średnie cebule, 1 jabłko)
1 żółta papryka
1 cytryna
1 sałata
3 jajka ugotowane na twardo
1 mała puszka koncentratu pomidorowego
1 ząbek czosnku
1 łyżeczka czerwonej papryki
1 łyżka miodu
natka pietruszki
sól i pieprz do smaku

Karpia pokroić na ok 3cm paski, posolić, oprószyć mąka, podsmażyć na oleju.

Warzywa zetrzeć na tarce (duże oczka), cebule i pora skroić w półplastry.
Całość smażyć na oleju, dodać 3 listki laurowe i 3 ziarna ziela angielskiego.

Po ok 10 minutach zmniejszyć płomień, do warzyw dodać przecier pomidorowy, sól, pieprz i podlać wodą.
Pokroić żółtą paprykę na krążki i podsmażyć na małej patelni.

Po 20 minutach zmieszać starte jabłko z warzywami, dodać łyżeczkę papryki, ząbek czosnku i łyżkę miodu.
Delikatnie w środku warzyw ułożyć usmażonego karpia, przykryć pokrywką i pozostawić na 5 minut.

Duży półmisek obłożyć liśćmi sałaty, przełożyć część warzyw, następnie karpia i ponownie warzywa.
Na wierzchu położyć krążki uduszonej papryki, ćwiartki ugotowanego jajka oraz sparzoną i pokrojoną na cząstki cytrynę.
Pozostałe puste miejsca obsypać drobno posiekaną natką pietruszki.

Podawać na gorąco jak i na zimno przed pojawieniem się Mikołaja.
Smacznego życzy Waldek.
ODPOWIEDZ