Dąb - sadzenie drzew jesienią

Uprawa i pielęgnacja drzew, krzewów i krzewinek liściastych, choroby i szkodniki.
ODPOWIEDZ
lisek
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 87
Rejestracja: 2011-03-23, 15:44

Dąb - sadzenie drzew jesienią

Post autor: lisek »

Witam , znalazłem wreszcie w ogrodniczym dąb czerwony, i nie wiem czy mogę teraz go kupić i wsadzić czy poczekać do wiosny( i przy okazji to samo pytanie do jarzębiny) . Proszę o pomoc i pozdrowienia lisek :)
Pozdrawiam Łukasz ;)
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

Możesz teraz. Ja czekam na rośliny i także teraz je będę sadziła ;-)
lisek
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 87
Rejestracja: 2011-03-23, 15:44

Post autor: lisek »

Ok dzięki :)
Pozdrawiam Łukasz ;)
Awatar użytkownika
waldek727
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 397
Rejestracja: 2011-07-23, 01:16

Post autor: waldek727 »

Witaj.

W tej chwili jest bardzo dobry okres na sadzenie drzew i krzewów odkrytym korzeniem. Przypuszczam, że drzewka które chcesz kupić są w doniczkach. Jak tak, to tym bardziej nie musisz się niczego obawiać. Wykop solidny dół i umieść drzewka w mieszance ziemi ogrodniczej i odkwaszonego torfu a następnie solidnie je podlej wodą.Wskazane jest utworzenie wokół posadzonych roślin niecki o średnicy ok 0,5 m.

Jak prosisz jeszcze o pozdrowienia, to pozdrawiam Ciebie serdecznie.
Waldek.
lisek
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 87
Rejestracja: 2011-03-23, 15:44

Post autor: lisek »

Chciałem dobrze a jak wyszło tak wyszło ;p
Dzięki za pozdrowienia ;)
Pozdrawiam Łukasz ;)
Wojtek
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 92
Rejestracja: 2011-05-24, 14:30

Post autor: Wojtek »

Podobno nawet przy łagodniejszej jesieni można sadzić dąb czerwony z żołędzi więc nie powinno być problemu jak napisał Waldek727:) Warto by było zabezpieczyć tylko młode drzewka przed zimą.

Więcej: sadzenie drzew i krzewów jesienią

Powodzenia
Awatar użytkownika
Padawan
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 406
Rejestracja: 2008-10-30, 20:40

Post autor: Padawan »

Witaj lisku. Drzewka z doniczek (zazwyczaj takie sprzedają w marketach) można sadzić do mrozów, a jeżeli ma goły korzeń (tak jak przypuszcza Waldek) to dopóki drzewko nie przemarzło (a w trójmieście jeszcze mrozów nie było) też nie powinno być problemów. Bez względu na idącą zimę nie sadż drzewka głębiej niż rosło dotychczas, drzewa nie lubią mieć zasypanej szyjki korzeniowej, i posadzone zbyt głęboko chorują.
LeroyMerlin pisze:Podobno nawet przy łagodniejszej jesieni można sadzić dąb czerwony z żołedzi więc nie powinno być problemu
no nie powinno, zazwyczaj o tej porze roku dęby tak się same "sadzą" :)
Pozdrowienia - Padawan
Awatar użytkownika
kasia230481
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 14
Rejestracja: 2011-08-27, 22:11

Post autor: kasia230481 »

Witam. A czy tuje też można jeszcze sadzić?? I jaka ziemia będzie dla nich najlepsza?? :lol:
Wojtek
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 92
Rejestracja: 2011-05-24, 14:30

Post autor: Wojtek »

Tak, można :). Gleba powinna być żyzna, przepuszczalna i wilgotna. W wykopany dół możesz wsypać obornik, torf lub glinę z przemieszaną ziemią i dobrze nawodnij. Dodatkowo ziemię po posadzeniu wyściółkój. Thuje najlepiej posadzić na stanowisku słonecznym.

Pozdrawiam,
Wojtek - LM
Awatar użytkownika
waldek727
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 397
Rejestracja: 2011-07-23, 01:16

Post autor: waldek727 »

Z obornikiem o tej porze roku to bym był bardzo ostrożny, tym bardziej do bezpośredniego kontaktu z korzeniami.

Kasiu. Jest jeszcze odpowiednia pora i pogoda abyś po posadzeniu tuj podsypała jesiennego nawozu do iglaków. Zawarty w mieszance potas i fosfor wzmocnią system korzeniowy przed zimą.

Pozdrawiam.Waldek.
ODPOWIEDZ