Czynnosci wykonywania nawozen

Jak stosować nawozy i inne preparaty poprawiające wzrost roślin?
Awatar użytkownika
Rózana aleja
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 145
Rejestracja: 2017-03-14, 13:32

Czynnosci wykonywania nawozen

Post autor: Rózana aleja »

Witam!

(to znowu ja :-D )

Moze za duzo pytań zawre w tym pytaniu ,lecz moze mi chociaz z grubsza pomozece.
Naczytałam sie o wielu obornikach,nawozach,itd. i z tego wszystkiego juz sama niewiem jaka powinna byc kolejnośc nawozenia mojej działeczki.Jeśli chcecie mi pomóc to bardzo prosze podpowiedziec od czego powinnam zaczac na wiosne na mojej 3a. działeczce na której mam;

-świerki lavsona
-berberys pospolity
-hortensje ogrodowa i pnaca
-rododendron
-juka
-róża pnąca
-szpaler swiezo na jesieni posadzonych róz wielokw.(w tym przypadku juz wiem co mam robic dzieki PETRUSOWI)
-krzewy budleja
-wiciokrzew
-powojnik clemais PINK FANTASY
-jasminowiec (wsadzony jesienia)
-migdałka(wsadzony jesiania)
-drzewko goi(wsadzone jesienia)małe

Poza krzzewami jest jeszcze duzo drobnych kwiatuchów jak:liliowce,funkje,kilka nieznanych gat, kwiatow,
cebule wsadzone jesienia,wrzosy,czosnek ozdobny,itd.

Mam na działce równiez winogron,dosyc stary(brak gatunku) oraz krzewy porzeczek czarnej ,białej i czerwonej.

Chce posadzic równiez warzywo na kawałku uprawianej od jesieni ziemi.Na jesieni posiałam peluszke i lubin na nawoz zielony,poleje jeszcze jakims biohumusem i powinno wystarczyc.

Poradzcie czym towszystko zasilić by nie przedobrzyć,polałam na razie czesc ziemi biohumusem,chciałabym by krzewy mi kwitły,"kiedys" pieknie kwitły hortensje,potem została zaniedbana, zarosła chwastami,po jej wyplewieniu,rosliny owszem bardzo i odzyły-ale nie kwitły,hortensja miała jeden pąk,zaskoczył mnie tylko wiciokrzew,który pieknie kwitł do póznej jesieni.


Ogrodnictwo to nauka, nauka, nauka. Na tym właśnie polega zabawa. Cały czas się uczysz!
Helen Mirren


Wioletta S.
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Czynnosci wykonywania nawozen

Post autor: Sylwia,Gosia »

Wioletko,pomogą Ci lepsi ode mnie :lol: ,miałabym tylko pytanie o wiciokrzew,gdyż rozważam jego obecność na moim balkonie :mrgreen: .
Czy to może któryś z tych zimozielonych ?Masz może fotkę jak kwitnie ,przydałby mi się taki długo kwitnący :) .Powodzenia z działeczką !
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7899
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Czynnosci wykonywania nawozen

Post autor: Elzbieta M »

Wiolu, ja tylko krótko o hortensjach - nawozimy je pod koniec kwietnia ( dowiedziałam sie z programu ogrodniczego, bo sama mam młodziutkiei nie mam praktyki) - aby za wcześnie nie pobudzac do wzrostu.
Hortensja ogrodowa zawiązuje pąki kwiatowe jesienią - jeśli zimą przemarzną , to nie zakwitnie. Nie przycinaj jej pędów , aby nie ściąć również pąków kwiatowych. Zetnij tylko suche kwiatostany.
Pierwsze nawożenie róż to u mnie kwiecień - po rozgarnięciu kopczyków i przycięciu pędów
Awatar użytkownika
Rózana aleja
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 145
Rejestracja: 2017-03-14, 13:32

Re: Czynnosci wykonywania nawozen

Post autor: Rózana aleja »

Jak bedziesz wiedziała gatunek  to prosze napisz jaki to,bo nie jestem pewna do konca
Jak bedziesz wiedziała gatunek to prosze napisz jaki to,bo nie jestem pewna do konca
Sylwia,Gosia pisze:Wioletko,pomogą Ci lepsi ode mnie :lol: ,miałabym tylko pytanie o wiciokrzew,gdyż rozważam jego obecność na moim balkonie :mrgreen: .
Czy to może któryś z tych zimozielonych ?Masz może fotkę jak kwitnie ,przydałby mi się taki długo kwitnący :) .Powodzenia z działeczką !

WiTAJ Gosiu(?) :-D nie moge znalezc fotki ,gdy kwittł w pełnej krasie, ale wysyłam Ci zdjecie ,od razu po oplewieniu go ,ma dwa piekne kwiaty,które wydaje mi sie , że kwitna na dwa kolory,tzn. na poczatku zakwitł jak widac na zdjeciu a pózniej miał jeszcze inny odcien.Ciekawe....


Ogrodnictwo to nauka, nauka, nauka. Na tym właśnie polega zabawa. Cały czas się uczysz!
Helen Mirren


Wioletta S.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Czynnosci wykonywania nawozen

Post autor: Petrus »

No to napiszę Ci mały referacik hehe :mrgreen: :lol:

Ogólnie musisz się zaopatrzyć w nawóz dla roślin zielonych, np. azofoska, saletra amonowa czy inny nawóz z większą zawartością azotu. Takim nawozem zasilamy na początku kwietnia wszystkie krzewy zielone, byliny, iglaki, rośliny cebulowe by dostarczyć im substancji odzywczych na początek wzrostu. ;-)

Takim ogólnym uniwersalnym nawozem z większą zawartością azotu (musi mieć na opakowaniu większą liczkę azotu niż potasu i fosforu) możesz podsypać:świerki, cyprysiki lavsona, berberys pospolity, jukę, różę pnącą, budleję, powojnika, wiciokrzew, jaśminowca, i jagody goi, wszystkie byliny (liliowce, hosty), rośliny cebulowe, winogron i krzewy owocowe jak masz.

Ewentualnie możesz zakupić nawóz dla iglaków i nim podsypać wszystkie iglaki a resztę roślin nawozem azotowum lub uniwersalnym.

Od początku kwietnia nawóz uniwersalny lub z większą zawartością potasu stosujesz tak co 2 tygodnie do około połowy maja.

Potem od połowy maja rośliny kwitnące czyli hortensje jak napisała Ela, jukę, róże pnącą, budleję, wiciokrzew, powojnik, jaśminowca, liliowce, i reszte kwitnących bylin i owocowe drzewka i krzewy lepiej nawozić nawozami z większą zawartością potasu i fosforu, np. polifoska, czy nawóz dla pomidorów, pelargonii, róż itd. One mają więcej potasu i fosforu i powodują że rośliny lepiej kwitną i owocują (za to odpowiedzialny jest potas i fosfor). Takie nawozy stosujemy do sierpnia dla każdej kwitnącej rośliny co 2 tygodnie.

Migdałka w kwietniu od razu nawozimy nawozem dla roślin kwitnących bo lepiej kwitnie. ;-)

Możesz też kupić nawozy o przedłużonym działaniu np. 3 lub 6 miesięcy. Wtedy kupujesz np. nawóz osmocote dla róż (większe wiadro) i nim podsypujesz w maju wszystkie kwitnące i owocujące rośliny i masz spokój z nawożeniem do jesieni. Podobnie sprawa ma się z iglakami. :) :)
Na początek to tyle. Krótko i na temat :hyhy: Lektura na długie wieczory... :rotfl:
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7899
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Czynnosci wykonywania nawozen

Post autor: Elzbieta M »

No to i ja skorzystałam. Dzięki , Piotrku :-D
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Czynnosci wykonywania nawozen

Post autor: Danka »

Mały referacik ale przydatny :mrgreen:
Awatar użytkownika
Rózana aleja
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 145
Rejestracja: 2017-03-14, 13:32

Re: Czynnosci wykonywania nawozen

Post autor: Rózana aleja »

Petrus pisze:No to napiszę Ci mały referacik hehe :mrgreen: :lol:

Ogólnie musisz się zaopatrzyć w nawóz dla roślin zielonych, np. azofoska, saletra amonowa czy inny nawóz z większą zawartością azotu. Takim nawozem zasilamy na początku kwietnia wszystkie krzewy zielone, byliny, iglaki, rośliny cebulowe by dostarczyć im substancji odzywczych na początek wzrostu. ;-)

Takim ogólnym uniwersalnym nawozem z większą zawartością azotu (musi mieć na opakowaniu większą liczkę azotu niż potasu i fosforu) możesz podsypać:świerki, cyprysiki lavsona, berberys pospolity, jukę, różę pnącą, budleję, powojnika, wiciokrzew, jaśminowca, i jagody goi, wszystkie byliny (liliowce, hosty), rośliny cebulowe, winogron i krzewy owocowe jak masz.

Ewentualnie możesz zakupić nawóz dla iglaków i nim podsypać wszystkie iglaki a resztę roślin nawozem azotowum lub uniwersalnym.

Od początku kwietnia nawóz uniwersalny lub z większą zawartością potasu stosujesz tak co 2 tygodnie do około połowy maja.

Potem od połowy maja rośliny kwitnące czyli hortensje jak napisała Ela, jukę, róże pnącą, budleję, wiciokrzew, powojnik, jaśminowca, liliowce, i reszte kwitnących bylin i owocowe drzewka i krzewy lepiej nawozić nawozami z większą zawartością potasu i fosforu, np. polifoska, czy nawóz dla pomidorów, pelargonii, róż itd. One mają więcej potasu i fosforu i powodują że rośliny lepiej kwitną i owocują (za to odpowiedzialny jest potas i fosfor). Takie nawozy stosujemy do sierpnia dla każdej kwitnącej rośliny co 2 tygodnie.

Migdałka w kwietniu od razu nawozimy nawozem dla roślin kwitnących bo lepiej kwitnie. ;-)

Możesz też kupić nawozy o przedłużonym działaniu np. 3 lub 6 miesięcy. Wtedy kupujesz np. nawóz osmocote dla róż (większe wiadro) i nim podsypujesz w maju wszystkie kwitnące i owocujące rośliny i masz spokój z nawożeniem do jesieni. Podobnie sprawa ma się z iglakami. :) :)
Na początek to tyle. Krótko i na temat :hyhy: Lektura na długie wieczory... :rotfl:


:) Bardzo,bardzo dziękuje-brak mi słów by wyrazic swoja wdzięczność :padam: :-D Uprawianie roslin była dla mnie magia,dopóki nie dołaczyłam własnie tutaj, ;) :lol: teraz wszystko mi sie rozjasnia :D


Ogrodnictwo to nauka, nauka, nauka. Na tym właśnie polega zabawa. Cały czas się uczysz!
Helen Mirren


Wioletta S.
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7899
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Czynnosci wykonywania nawozen

Post autor: Elzbieta M »

Wioletko , większość z nas zaczynała , mając mgliste lub żadne pojęcie o uprawach. Zresztą cały czas zdobywa się tu nowe wiadomości :-D
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Czynnosci wykonywania nawozen

Post autor: Petrus »

Dlatego nasze forum jest najlepsze :hyhy:
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Czynnosci wykonywania nawozen

Post autor: Sylwia,Gosia »

I ja dziękuję :) .Piotruś ,uświadomiłeś mi właśnie ,że mając nawóz do pomidorów (cały ,wielki karton ,którego składu nie pamiętałam dokładnie ,oprócz tego ,że pomidory lubią potas ) ,mogę go użyć ,jak napisałeś żeby podkarmić roślinki kwitnące .Jakoś wcześniej ,nie pomyślałam o tym. Co doświadczenie ,to doświadczenie ,a jak poparte jeszcze wiedzą ... :hyhy:
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Czynnosci wykonywania nawozen

Post autor: Petrus »

Widzisz jaki skarb masz w domu...smiało możesz nawóz do pomidorów uzywac do kwitnących :-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Czynnosci wykonywania nawozen

Post autor: Sylwia,Gosia »

Dzięki Piotrze :-D ! ,dobrze że tu zajrzałam .
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
ODPOWIEDZ