Czy winowajcą jest słońce?

Uprawa i pielęgnacja drzew, krzewów i krzewinek liściastych, choroby i szkodniki.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7899
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Czy winowajcą jest słońce?

Post autor: Elzbieta M »

Rododendron od południowej strony ma tak zmienione liście. Dlatego zastanawiam się, czy ta strona krzewu nie miała za dużo słoneczka? A może to choroba?
Załączniki
20220910_150132~2.jpg
20220910_150702~2.jpg
20220910_150722~2.jpg
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Czy winowajcą jest słońce?

Post autor: Petrus »

Cześć. Myślę, że to nie jest przypalenie bo gdy przypaliło by słońce azalie to cała strona lub wszystkie liście miały by poparzenia a u Twojej azalii tylko niektóre liście są brązowe na końcach. W kwestii niedoboru lub nadmiaru składników pokarmowych to może być kilka sprawców. Przy nadmiarze fosforu czubki liści są brązowe, przy niedoborze potasu podobnie brzegi i czubki liści starszych stają się brązowe, przy nadmiarze boru końcówki liści wyglądają na przypalone- ale tylko młode liście u Ciebie widać że brązowieją starsze. Jak widać może to być różny makro lub mikroelement. Nawoziłaś swoje azalie? Kwaśne podłoże powoduje że roślina ma utrudniony sposób pobierania niektórych składników odżywczych. Dlatego rośliny wrzosowate trzeba regularnie nawozić doglebowo a nawet dolistnie. ;-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7899
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Czy winowajcą jest słońce?

Post autor: Elzbieta M »

Tylko wiosną dałam nawóz do kwasolubów. Widać było go za mało, szczególnie w tym jednym miejscu. Czy dać im ten nawóz jeszcze teraz?
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Czy winowajcą jest słońce?

Post autor: Petrus »

Nawozy potasowo-fosforowe możemy używać wrzesień-październik więc śmiało możesz użyć jak taki masz.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7899
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Czy winowajcą jest słońce?

Post autor: Elzbieta M »

Mam jesienny ale ogólnego zastosowania, mam też siarczan potasu. Który będzie lepszy do rododendronów?
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Czy winowajcą jest słońce?

Post autor: Petrus »

Ten jesienny zawiera tylko potas i fosfor? Jeżeli tak to możesz go użyć. Siarczan potasu lepiej używać na początku sezonu wegetacyjnego.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ