Czy warto stosować granulowane nawozy ?

Jak stosować nawozy i inne preparaty poprawiające wzrost roślin?
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Czy warto stosować granulowane nawozy ?

Post autor: Sylwia,Gosia »

Kupiłam nawóz długo działający ,który stosuje się 1 raz na 5 miesięcy ,o składzie NPK 17-17-17 ,trochę z ciekawości ,a trochę z wygody (zdarza mi się zapominać o regularnym nawożeniu,lub odwrotnie -przedobrzę).
Mam 2 pytania : 1) Jak najlepiej go zastosować ? (kiedy i do jakich roślin ? )
2) Czy dobrze zrobiłam ,używając go według tabeli (dałam trochę mniej) do donicy 1m x30cm x 20cm, z której wybrałam połowę ziemi ,a do pozostałej połowy dodałam nawóz i uzupełniłam świeżą ziemią .Wcześniej ,dla pewności pozostałą ,starą ziemię w donicy spryskałam Topsinem.Nie mogłam opróżnić całej donicy ,gdyż rośnie w niej na stałe różyczka i od tamtego roku smagliczka górska .Ponieważ ta ostatnia ,preferuje uboższą ziemię ,pod smagliczkę i wokół ,dałam ziemię z dodatkiem piasku i keramazytu (nie pamiętam jak się pisze) .Później do tej donicy wsadzę inne kwitnące kwiaty ,zarówno te wymagające ,jak i po bokach portulakę zwisającą ,o niskich wymaganiach. Czy nie popełniłam błędu ? i czy naprawdę przez 5 miesięcy nie muszę dożywiać żadnych kwiatów w tej donicy ? :/
Piotruś ,pamiętam o zasadzie ,o której mi pisałeś ,że do rosnących, roślin używamy nawozy z przewagą azotu ,a do tych kwitnących i przygotowujących się do kwitnięcia ,z przewagą potasu :) .
Pozdrawiam serdecznie ,licząc ,że zajrzysz tu Piotrusiu .Z góry dziękuję.Opinie innych osób ,oczywiście również mile widziane :hyhy: .
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Czy warto stosować granulowane nawozy ?

Post autor: tadek »

.
Gosiu, najlepiej jest stosować się do zaleceń podanych na opakowaniu.

Wiem że nasz Piotrek chwali nawozy długo działające.

Według Poradnika Ogrodniczego, jedną z zalet ich stosowania, jest małe ryzyko przenawożenia roślin.
Czyrałać Gosiu ten artykuł?

CYTUJĘ fragment:
Jedną z największych zalet nawozów długodziałających jest małe ryzyko przenawożenia roślin, dzięki temu, że składniki pokarmowe uwalniane są do gleby stopniowo, w niewielkich dawkach. Dzięki powolnemu uwalnianiu składników mineralnych są one przyswajane przez rośliny w ponad 70%. To świetny wynik. Dla porównania, w przypadku zwykłych granulatów, rośliny przyswajają zaledwie około 30% składników mineralnych zawartych w nawozie. Reszta składników jest wypłukiwana w głębsze warstwy gleby. To porównanie pokazuje, że nawozy długodziałające powodują znacznie mniejsze zanieczyszczenie środowiska niż zwykłe granulaty.
WIĘCEJ... :arrow:
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Czy warto stosować granulowane nawozy ?

Post autor: Sylwia,Gosia »

Dzięki Tadziu,jesteś nieoceniony ! :) Przeczytałam wszystko,bardzo lubię te artykuły,ale nie zawsze znajdę ten potrzebny :mrgreen: .
Chyba zrobiłam błąd ,bo granulat wymieszałam z ziemią i to tą na dole donicy ,która została po wybraniu ,na górze jest większość ziemi nowej.
Zastanawiam się też nad składem ,gdyż nawóz przeznaczam do roślin kwitnących, a wszystkie składniki są w tej samej proporcji (17-17-17 ) ,nie ma przewagi potasu w stosunku do azotu.
Mam jeszcze kilka dużych donic,gdzie rosną byliny i gdzie na wiosnę dosadzam jednoroczne, kwitnące rośliny .I tam również częściowo wybieram ziemię i uzupełniam nową (mniej więcej połowa donicy lub 1/3 ).
Chciałabym być pewna,że mogę zastosować ten nawóz (17-17-17) ,czy może lepiej inny ? I czy wymieszać starą i nową ziemię (w miarę możliwości) z nawozem,czy dosypać nową ,a nawóz rozrzucić na powierzchni donicy ?
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Czy warto stosować granulowane nawozy ?

Post autor: Petrus »

Witajcie. Już Gosiu zaglądam :-) Codziennie jestem na forum więc spokojnie, zawsze pomogę. Tadek tez podsyła artykuły więc nie zginiemy :hyhy:
Ten nawóz, który kupiłas jest uniwersalny. Czyli roślinom kwitnącym nie dostarczy tak dużo potasu i fosforu by oszałamiająco kwitły. Jest to taki normalny nawóz dla roślin, żeby jako tako sobie rosły. Bardziej nadaje się dla roślin zielonych niż do kwitnących ;-)

Jeżeli Gosiu chcesz mieć w tych donicach kwitnące rośliny to lepiej jak kupisz sobie granulowany nawóz np. dla róż czy innych kwiatków i go zmieszasz z ziemią.

Odnosnie długości działania to jeżeli kupiłas nawóz 5 miesięczny to sypiesz go w kwietniu i zapominasz o nawożeniu. Granulki będą uwalniać nawóz aż przez 5 miesięcy czyli do jesieni i finito.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Czy warto stosować granulowane nawozy ?

Post autor: Sylwia,Gosia »

Witaj Piotrusiu !
Dzięki za odzew.Tak coś czułam ,że te same proporcje wszystkich składników nie zapewnią oszałamiającego kwitnienia.Pamiętam ,co mi kiedyś pisałeś ,że dla zielonych więcej azotu ,dla obfitego kwitnienia -przewaga fosforu i potasu .Zbałamuciło mnie opakowanie z kwitnącymi pelargoniami i informacja na opakowaniu ,że dla kwitnących .Kusząca jest myśl o jednorazowym nawożeniu :hyhy: .
Bardzo trudno kupić nawóz ze znaczną przewagą fosforu i potasu ,zwłaszcza te wolno działające .Nie pierwszy raz szukam.
Mam za to nawóz Energy Rosso (to nie marka ,a nazwa) z NPK 10-16-25 z mikroelementami :Fe,Mn,Zn ,niestety rozpuszczalny w wodzie ,do użytku co 10 dni ,którym podlewałam w tamtym roku moje kwitnące roślinki.
Piotruś ,a czy jest możliwość dokupienia tylko fosforu i potasu i dodaniu do tej donicy ,gdzie już wymieszałam z ziemią nawóz 17-17-17 ?
Mam zielone krzaczki ,takie jak fatsia ,pittosporum tobira,bukszpan i abelię ,ale miedzy nimi i pod nimi zawsze sadzę kwitnące niecierpki ,dziwaczki i inne.No to chyba odpada ?
Jeszcze raz dziękuję ,rozejrzę się jeszcze ,mam chyba z 10 opakowań różnych odżywek (łącznie z ekologicznymi do przypraw).Daj znać ,gdyby był jakiś inny sposób na uzupełnienie fosforem i potasem :) .
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Awatar użytkownika
malina
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6981
Rejestracja: 2013-10-26, 09:52

Re: Czy warto stosować granulowane nawozy ?

Post autor: malina »

Gosiu , jestem zszokowana /pozytywnie / twoim zaangażowaniem i wiadomościami , prawie jak ekspert :super: dobrze , że jesteś :D
Pozdrawiam z uśmiechem Halina.
Nowy Ogród Maliny
Nowy Drugi Ogród Maliny
Bettiw
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2404
Rejestracja: 2008-07-21, 11:37

Re: Czy warto stosować granulowane nawozy ?

Post autor: Bettiw »

Gosiu też jestem pod wrażeniem Twoich prac i chęci do właściwej pielęgnacji roślin, bo o to chodzi, jak się przyłożymy zgodnie z potrzebami roślin to później zachwycają nas swoją urodą. A ja do skrzynek balkonowych wtykam pałeczki nawozowe długo działające do roślin kwitnących, a co jakiś czas podlewam dodatkowo nawozem rozpuszczalnym, w zeszłym roku miałam do surfinii, dobrze się sprawdził, chociaż surfinii nie uprawiam, ale w skrzynkach mam różne kwiaty więc każdy sobie coś wybierze.
Ogródek Bettiw z pozdrowieniami od Beaty
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Czy warto stosować granulowane nawozy ?

Post autor: Sylwia,Gosia »

Halinko i Beatko, jesteście bardzo Kochane ,ale to moje zaangażowanie jest wciąż za małe ,skoro tyle roślinek mi choruje .Próbuję znaleźć przyczynę tego ,ktoś kiedyś powiedział ,że to dlatego ,że za bardzo koło nich chodzę :lol: ,a ja przyznam się ,że nie za bardzo jestem systematyczna,a poza tym nie zawsze mogę być do dyspozycji kwiatków (dzieci jednak mają pierwszeństwo :lol: ).
To nasz Piotruś jest bardzo konkretny i komunikatywny ,a ja czasami coś załapię :lol: .
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Czy warto stosować granulowane nawozy ?

Post autor: Petrus »

Gosia wszystko zapamiętuje o co pyta :hyhy: Właśnie, można również wbijać pałeczki nawozowe dla kwitnących w donice z kwiatami na balkonie.
Jeżeli już masz ten uniwersalny nawóz w tej donic to co tydzien lub dwa wystarczy jak podlejesz rośliny w tej donicy nawozem dla kwitnących i załatwisz sprawę.
Są również nawozy długodziałające (np. 3 miesiące) dla róż i takie możesz też zastosowac dla kwitnących. ;-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Czy warto stosować granulowane nawozy ?

Post autor: Sylwia,Gosia »

Dzięki Piotruś ,posyłam uściski ! :hyhy: Wybiorę się gdzieś dalej ,do dużych centrów ogrodniczych ,poszukam i zrobię jak radzisz :) .
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Czy warto stosować granulowane nawozy ?

Post autor: Petrus »

Nie ma sprawy. Pozdrowionka :-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ