Czy trociny nadają się pod świerki, sosny i jodełki?

Uprawa drzew i krzewów iglastych. Choroby, szkodniki itd.
ODPOWIEDZ
pestek210
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2009-10-17, 20:40

Czy trociny nadają się pod świerki, sosny i jodełki?

Post autor: pestek210 »

Mam trochę iglaków posadzonych wzdłuż ogrodzenia. Moją zmorą są oczywiście chwasty pod nimi rosnące. Niestety nie wszędzie wjadę kosiarką i nie chcę też kaleczyć drzewek. Plewienie wokół nich to kilka godzin roboty.
Ostatnio cięliśmy drzewo do kominka i mam cały wór trocin. Zastanawiałam się czy nie wysypać tego dookoła drzewek, korę wiem, że się podsypuje, a co z trocinami?
Z góry dziękuję za pomoc.
Zielono mi
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

Trociny nadają się do tego celu jak najbardziej, ale przekompostowane :-D
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
pestek210
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2009-10-17, 20:40

Post autor: pestek210 »

Dzięki za odpowiedź. Chciałam podsypać świeże, ale doczytałam w międzyczasie,że trociny z drzew liściastych kradną roślinom azot. Wolę nie ryzykować. Dam na kompost i już.
:lol:
Zielono mi
Awatar użytkownika
Asiek
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 166
Rejestracja: 2008-12-22, 12:40

Post autor: Asiek »

Ja podsypywałam świeżo posadzone tuje trocinami mieszanymi (trociny z drzew liściastych i iglastych) i nie zauważyłam, żeby to im szkodziło, wręcz przeciwnie - tegoroczny przyrost moich Brabantów wyniósł 20-35 cm. Stosowałam też nawozy pod iglaki, więc może to ich zasługa?
iwonaceae
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 147
Rejestracja: 2009-02-27, 23:01

Post autor: iwonaceae »

A moja mama podsypuje trocinami borówki wysokie i też wychodzi im to na dobre. Słyszałam o tym, że trociny, podobnie jak kora powinny być przekompostowane. Być może niektórym gatunkom takie świeże mogą zaszkodzić, albo to zależy od gleby? Nie wiem, ale my od 15 lat podsypujemy trocinami krzewy (również azalie i różaneczniki) i ta warstwa jest już dosyć gruba.
Witam w moim ogrodzie
Miłego dnia
Iwona
Awatar użytkownika
asiaOgrodnik
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2009-11-20, 22:00

Post autor: asiaOgrodnik »

Żeby warstwa ściółki była skuteczna to należy wysypac na grubośc min 10 cm. polecam pod korę jakąś agrotkaninę.

Możesz też posadzić pod sosną jakieś cieniolubne rośliny okrywowe, które będą ładnie wyglądać i stanowić konkurencję dla chwastów.
ODPOWIEDZ