Czy to szara pleśń na mojej azali?

Preparaty ochronne, ich zastosowanie, przygotowywanie rozcieńczeń, opryski.
Awatar użytkownika
Madziula Rzeszów
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 207
Rejestracja: 2012-08-23, 21:48

Czy to szara pleśń na mojej azali?

Post autor: Madziula Rzeszów »

Jakiś czas temu zaobserwowałam brązowienie liści, a ostatnio na brązowych liściach małe plamki chyba szarej plesni.
Dodam ,że gdy zaczął się problem było u mnie strasznie sucho, a gdy pojawiły się deszcze,pojawiły się również ogniwa pleśni. Czytałam troszkę ,ale proszę o pomoc, czy zastosować któryś z oprysków typu Teldor,Rovral,Topsin,Discus?
Załączniki
1 etap brązowienie liści
1 etap brązowienie liści
2 etap plamki pleśni
2 etap plamki pleśni
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Czy to szara pleśń na mojej azali?

Post autor: Merghen »

Madziu, widzę,że chyba nie ma Esksperta więc myślę,że warto być opryskała ją środkiem przeciwgrzybicznym tak jak pisałaś w swoim wątku. Możesz też kupić Pervicur i podlać nim by odkazić ziemię. Może jeszcze ktoś coś doradzi praktycznego...
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
jolafol
Moderator
Posty: 209
Rejestracja: 2009-07-14, 17:12

Re: Czy to szara pleśń na mojej azali?

Post autor: jolafol »

Witaj, winowajcą wysychania liści była susza (azalie lubią wilgotne podłoże). Pewnie było ciepło i padało, to pozwoliłoby wykluć się chorobie grzybowej. Czy jest to choroba, a tym bardziej, czy jest to szara pleśń - nie wiem :niepewny: , tym bardziej, że zdjęcie 2, liści jest mało wyraźne.
Jeżeli jednak jesteś przekonana, że to choroba grzybowa, to takim dobrym i wypróbowanym oraz charakteryzującym się uniwersalnym działaniem będzie Topsin M 500 SC. Preparat eliminuje grzyby, które już zaatakowały roślinę.
Pozdrawiam Jola
ODPOWIEDZ