Czy polecacie mi te roslinki do oczka wodnego???????

Dobór, uprawa i pielęgnacja roślin wodnych, problemy z roślinami wodnymi.
ODPOWIEDZ
danieluncio91
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 9
Rejestracja: 2009-05-27, 17:34

Czy polecacie mi te roslinki do oczka wodnego???????

Post autor: danieluncio91 »

Mam do was pytanie... czy polecacie mi te roslinki do oczka wodnego:salwinia,hiacynt wodny?????????? Prosze o rady. Pozdrawiam:)
jackon
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 155
Rejestracja: 2008-10-06, 20:30

Post autor: jackon »

są to rośliny jednoroczne, próby przezimowania ich w akwarium kończą się zazwyczaj porażką
ale ich funkcjonalności w oczku wodnym nie można pominąć
bardzo szybko się rozrastają powodując zacienienie lustra wody (eliminacja glonów)
pobierają z wody spore dawki fosforanów i azotanów
rozbudowany system korzeniowy hiacynta jest znakomitym tarliskiem dla ryb, jak też schronieniem dla małego narybku
rośliny te są w miarę tanie, warto co roku umieszczać je w oczku
można też doprowadzić hiacynta wodnego do kwitnięcia w oczka (jest na to taki mały patencik, który juz sprawdzałem :) ), widok niesamowity

Obrazek Obrazek


pamiętać należy także o tym, aby rośliny te wprowadzać do basenu po 15 maja, należy je chronić przed dużym spadkiem temperatury
pozdrawiam
Jacek
Awatar użytkownika
mariusz139
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 583
Rejestracja: 2009-01-31, 01:03

Post autor: mariusz139 »

Hiacynt wodny Eichhornia crassipes i salwinia pływająca Salvinia natans to rośliny pływające ale z dwóch różnych półek. Hiacynt to roślina nie do naszego klimatu czyli nie zimuje. Kwitnie na niebiesko tylko w nagrzanych oczkach. Salwinia ,nie wiem o jaką ci chodzi,bo w sprzedaży są również salwinie nie wytrzymujące naszego klimatu>Jeśli to S.pływająca,to musisz wiedzieć że w oczku startuje bardzo późno.
Obydwie rośliny są godne uwagi ,dlatego polecam Ci je z całym sercem.
Sam fakt że obydwie rośliny żywią się składnikami pokarmowymi bezpośrednio z wody,co ma wpływ na uszczuplenie rozwoju glonów.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Salwinia_p ... aj%C4%85ca
http://pl.wikipedia.org/wiki/Hiacynt_wodny
Ps. Może te posty można przenieść do działu"rośliny do oczek wodnych"?
jackon
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 155
Rejestracja: 2008-10-06, 20:30

Post autor: jackon »

w handlu spotkać można tylko Salvinia auriculata - salwinia uszkowata - gatunek ciepłolubny

Obrazek Obrazek

natomiast Salwinia pływająca Salvinia natans mała, jednoroczna paproć wodna, rzadko spotykana wzdłuż biegu Wisły, Odry i Sanu,
znajduje się pod ścisłą ochroną gatunkową
bardzo często rośnie masowo tworząc gęsty kożuch,
jest jedynym przedstawicielem paproci wodnych w naszym kraju
wytwarza przed końcem okresu wegetacji turiony,które opadają na dno zbiornika, na wiosnę powstają z nich nowe paprocie
na zdjęciach widać turiony,zebrane w grona

Obrazek Obrazek Obrazek foto Kacper Franczuk
pozdrawiam
Jacek
Awatar użytkownika
mariusz139
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 583
Rejestracja: 2009-01-31, 01:03

Post autor: mariusz139 »

O salwini pływającej,dodam że są lata kiedy pojawia się bardzo skąpo bądź wcale oraz lata że tworzy pło na pół stawu.Wyżej wspomniane turiony zalegają latami na dnie stawu,aby przy dobrych warunkach wypuścić z potężną siłą.
Spotykam się z właścicielami oczek którzy uprawiają tą cenną paproć w oczkach i mają problemy>odpowiadam:trudno ich nie mieć,jak dwa razy w roku czyści pan oczko do dna wyrzucając przy tym turiony.
jackon
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 155
Rejestracja: 2008-10-06, 20:30

Post autor: jackon »

często spotykam się z posiadaczami oczek wodnych, którzy chcą w nich utrzymać sterylne warunki
najlepiej czyste dno, niebieska folia i super czysta woda
do tego piękne lilie i ładne ryby
ładują niesamowity szmal w filtry, palniki UV, chemię i inne wynalazki
tylko czy na tym to ma polegać ?
pozdrawiam
Jacek
Awatar użytkownika
OczkoWodne.net
Ekspert
Posty: 23
Rejestracja: 2010-01-31, 01:27

Post autor: OczkoWodne.net »

jackon pisze: Salwinia pływająca Salvinia natans
wytwarza przed końcem okresu wegetacji turiony,które opadają na dno zbiornika, na wiosnę powstają z nich nowe paprocie
na zdjęciach widać turiony,zebrane w grona

Warto zaznaczyć ze nie są to turiony a sporokarpy. Turion to forma przetrwalnikowa, która zaczyna rosnąć gdy warunki się poprawią (najczęściej ma to miejsce wiosną po zimie, ale zdarza się nierzadko i latem jeśli roślina ma złe warunki). Sporokarpy zaś wiosna uwalniają zarodniki.
pozdrawiam Arek
ODPOWIEDZ