Czy można łączyć w donicy zioła z trującymi kwiatami ?

Uprawa roślin w donicach na balkonach i tarasach oraz w ogrodach zimowych.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Czy można łączyć w donicy zioła z trującymi kwiatami ?

Post autor: Sylwia,Gosia »

Od dawna nurtuje mnie to pytanie,chociaż sądzę ,że odpowiedź jest pozytywna ,czyli tak.Chciałabym jednak mieć pewność. Wiele kwiatów jak np. petunie ,zawierają substancje trujące,chociaż pomidor i papryka roczna , oprócz owoców też w całości są trująca.
W donicy koło maggi ,mam jeszcze miejsce,czy mogłabym ekologicznie dołączyć jakiekolwiek kwiaty,czy tylko te nie trujące ? W ogrodzie rośliny radzą sobie lepiej i nie ma tego problemu ,prawda ?
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Awatar użytkownika
Agnieszka Lach
Ekspert
Posty: 197
Rejestracja: 2016-01-28, 15:29

Re: Czy można łączyć w donicy zioła z trującymi kwiatami ?

Post autor: Agnieszka Lach »

Problem może pojawić się jedynie we wzajemnym oddziaływana na siebie poszczególnych roślin. Niektóre rośliny działają na siebie negatywnie, ograniczając na wzajem swój wzrost. Inne natomiast rosnąc obok siebie, rosną bujniej. Jest to zjawisko allelopatii. Przed posadzeniem warto sprawdzić, które rośliny mogą rosnąc obok siebie.
mgr inż. Agnieszka Lach
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Czy można łączyć w donicy zioła z trującymi kwiatami ?

Post autor: Sylwia,Gosia »

Serdecznie dziękuję :) :-P Czy to dobre sąsiedztwo odnosi się tylko do warzyw i ziół ,bo takie informacje widziałam w tabeli w naszym Poradniku,czy też chodzi o sąsiedztwo kwiatów-warzyw,kwiatów -kwiatów ?
A jeżeli chodzi też o kwiaty ,to gdzie można się dowiedzieć ,czy sprawdzić jakie sąsiedztwo jest odpowiednie ?
Pozdrawiam :) .
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Awatar użytkownika
Agnieszka Lach
Ekspert
Posty: 197
Rejestracja: 2016-01-28, 15:29

Re: Czy można łączyć w donicy zioła z trującymi kwiatami ?

Post autor: Agnieszka Lach »

Dobre sąsiedztwo odnosi się do wszystkich roślin, najczęściej mówi się właśnie tylko o warzywach i ziołach, ponieważ w praktyce są to informacje najbardziej przydatne. Sama zauważyłam niejednokrotnie, że niektóre rośliny doniczkowe nie mogą stać nawet koło siebie na parapecie!
Może uda mi się znaleźć więcej informacji o dobrym sąsiedztwie roślin ozdobnych, wtedy wrzucę parę przykładów.
Proszę o cierpliwość :)
mgr inż. Agnieszka Lach
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Czy można łączyć w donicy zioła z trującymi kwiatami ?

Post autor: Sylwia,Gosia »

Bardzo dziękuję i wdzięczna będę za każdą informację :-D .
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Awatar użytkownika
Agnieszka Lach
Ekspert
Posty: 197
Rejestracja: 2016-01-28, 15:29

Re: Czy można łączyć w donicy zioła z trującymi kwiatami ?

Post autor: Agnieszka Lach »

Poniżej podaje kilka przykładów oddziaływania na siebie roślin ozdobnych i polnych:

astry - działają negatywnie na tulipany
aksamitka - korzystnie na róże, truskawki
dalia - negatywnie na tulipany
klon - negatywnie na wiele gat. roślin
krwawnik - negatywnie na aksamitkę, pozytywnie na nagietka
lilia - negatywnie na tulipany
lawenda - negatywnie na aksamitkę; pozytywnie na różę, drzewa owocowe (szczególnie jabłoń)
drzewa iglaste (sosna) - negatywnie na wiele roślin kwiatowych
nostrzyk - negatywnie na piwonię; pozytywnie na drzewa owocowe
niezapominajka - pozytywnie na maliny
nasturcja pnąca - pozytywnie na drzewa owocowe i wiele warzyw
napastnica - pozytywnie na drzewa owocowe
mniszek pospolity - pozytywnie na drzewa owocowe
paprocie - negatywnie na buki
piwonia - negatywnie na drzewa owocowe
pokrzywa - pozytywnie na drzewa owocowe
róża - pozytywnie na aksamitki i lawendę
rumianek - negatywnie na aksamitki
powój - negatywnie na pomidory
mgr inż. Agnieszka Lach
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Czy można łączyć w donicy zioła z trującymi kwiatami ?

Post autor: Danka »

I ja z ciekawością się zapoznałam z tą listą. :-o Na szczęście buk nie rośnie w towarzystwie paproci. A paprocie towarzyszą bzu czarnemu i klonojaworze:-D A niezapominajki rosną w sadzawce. Chociaż zauważyłam je i w innej części ogrodu. Aksamitek w tym roku nie mam ale za to nagietek zaczął się siać gdzie mu pasuje. I nasturcje przywędrowały od sąsiadów. Ale także panoszą się tak gdzie im pasuje. Ja tylko w niektórych sytuacjach interweniuję.
A wiadomo co najlepiej rośnie przy bukach. Bo przeczytałam, że kokorycze lubią towarzystwo buków ale u mnie to się nie sprawdziło. Może dlatego, że gleba za sucha :-o
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Czy można łączyć w donicy zioła z trującymi kwiatami ?

Post autor: Sylwia,Gosia »

Bardzo dziękuję :) ,to przydatne i ciekawe informacje.Będę siała nasturcję z fasolą pnącą ,która w tym roku bardzo zmizerniała ,zamiast rosnąć zaczęła wypuszczać kwiatki i malutkie strączki ,a liście mają przezroczyste kropki.Pewnie z nasturcją byłby większy pożytek ,a na działeczce ,jak dostanę, to wysieję aksamitki między warzywami .
Zawsze rósł mi na balkonie ładnie koperek ,przynajmniej ,do pewnej wysokości.Tego roku wszystko "dziwnie" rośnie.Fasola ,tak jak koperek ,przy 15 cm wys. zaczął zawiązywać kwiatki :przestraszony: ,nie mówiąc o tym ,że bardzo chudziutki,mimo dobrej ziemi.Przez jakiś czas rósł z rzodkiewką .
Życzę miłego wypoczynku w weekend :) .
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
ODPOWIEDZ