czy moje borówki sa chore?

Uprawa drzew i krzewów owocowych, choroby i szkodniki roślin sadowniczych.
ODPOWIEDZ
maniaW
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 91
Rejestracja: 2015-09-20, 17:49

czy moje borówki sa chore?

Post autor: maniaW »

IMAG1256.jpg
Niektóre krzaczki spośród posadzonych w ubiegłym roku wyglądają jak na zdjęciu, nie przejmować się czy potraktować jakimiś chemikaliami?
Awatar użytkownika
Joanna Sadowska
Ekspert
Posty: 97
Rejestracja: 2016-01-28, 20:54

Re: czy moje borówki sa chore?

Post autor: Joanna Sadowska »

Witaj,
czy borówki rosną w kwaśnym podłożu i podsypane są korą sosnową? bo na pierwszy rzut oka wyglądają jakby rosły w zasadowym podłożu, co nie jest korzystne. Polecam artykuł o uprawie borówki http://poradnikogrodniczy.pl/borowka.php, z którego można się dowiedzieć jak zapewnić najlepsze warunki dla rośliny.
mgr inż. Joanna Sadowska
maniaW
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 91
Rejestracja: 2015-09-20, 17:49

Re: czy moje borówki sa chore?

Post autor: maniaW »

Dziękuję za odpowiedź. Mój ogródek jest wśród sosen - myślę, ze ziemia powinna być kwaśna - wszędzie pleni się mech - nawet polubiłam mchowe trawniki.
Przed posadzeniem borówek dołki wyłożyłam kwaśną ziemią (czy może torfem), przed zimą dookoła borówek wysypałam sosnowe igliwie, dokarmiałam nawozem specjalnym dla borówek. Sporo podlewałam.
Mam kilka krzaków kilkuletnich - dorodnych, obsypanych jagodami. Spośród sześciu posadzonych w ub. roku, tylko jeden krzaczek wygląda zdrowo, pozostałe jak na zdjęciu.
Jeśli nie wygląda to na zarazę, spróbuję jeszcze nakarmić nawozem.
Pozdrawiam Maria
Awatar użytkownika
Joanna Sadowska
Ekspert
Posty: 97
Rejestracja: 2016-01-28, 20:54

Re: czy moje borówki sa chore?

Post autor: Joanna Sadowska »

Proszę spróbować podsypać borówkę nawozem i korą.

Jeśli nie będzie widać poprawy wtedy wykonać oprysk preparatem grzybobójczym np. Signum 33WG , który zwalcza najczęściej atakujące borówkę choroby grzybowe.
mgr inż. Joanna Sadowska
Awatar użytkownika
Rózana aleja
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 145
Rejestracja: 2017-03-14, 13:32

usychanie jagod borówki

Post autor: Rózana aleja »

Witam!
Dlaczego borówka usycha, miała owoce a potem normalnie zaczeły usychac na krzazku,czyzby jakis robak podjadał korzenie?


Ogrodnictwo to nauka, nauka, nauka. Na tym właśnie polega zabawa. Cały czas się uczysz!
Helen Mirren


Wioletta S.
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: czy moje borówki sa chore?

Post autor: tadek »

.
A jak było z podlewaniem Wiolu?
Borówka ma płytki system korzeniowy, przez co należy ją regularnie podlewać, jak i zakwaszać glebę. Najlepiej nawozami zakwaszającymi.

Poczytaj sobie o świdośliwie lamarckiej :arrow: ', która smakowo przypomina (podobno, jeszcze nie jadłem) borówkę, a jest prostsza w uprawowe niż borówka.

Ja w tym roku posadziłem u siebie jeden krzaczek wspomnianej świdośliwy. :P
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
Rózana aleja
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 145
Rejestracja: 2017-03-14, 13:32

Re: czy moje borówki sa chore?

Post autor: Rózana aleja »

tadek pisze:.
A jak było z podlewaniem Wiolu?
Borówka ma płytki system korzeniowy, przez co należy ją regularnie podlewać, jak i zakwaszać glebę. Najlepiej nawozami zakwaszającymi.

Poczytaj sobie o świdośliwie lamarckiej :arrow: ', która smakowo przypomina (podobno, jeszcze nie jadłem) borówkę, a jest prostsza w uprawowe niż borówka.

Ja w tym roku posadziłem u siebie jeden krzaczek wspomnianej świdośliwy. :P
byla podlewana ale nie przeze mnie, wiec moze za rzadko i za mało,dziekuje za odpowiedz


Ogrodnictwo to nauka, nauka, nauka. Na tym właśnie polega zabawa. Cały czas się uczysz!
Helen Mirren


Wioletta S.
krys
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 6
Rejestracja: 2017-02-06, 15:27

Re: czy moje borówki sa chore?

Post autor: krys »

Podepnę sie pod temat bo mam problem z borówką. Zaczyna dojrzewać i sporo jagód więdnie i opada. Co może być tego przyczyną? Krzewy na oko wyglądają dobrze.
Awatar użytkownika
Joanna Sadowska
Ekspert
Posty: 97
Rejestracja: 2016-01-28, 20:54

Re: czy moje borówki sa chore?

Post autor: Joanna Sadowska »

Witam,
być może borówka jest zainfekowana szarą pleśnią, która powoduje że kwiaty brunatnieją i zasychają lub owoce gniją i opadają zwłaszcza, gdy podczas kwitnienia pogoda jest deszczowa. Uszkodzenia pąków kwiatowych i owoców powodują także niektóre szkodniki borówki np. przędzik przedzimek czy wciornastek ryżówek. Reasumując najlepiej wstawić dla pewności zdjęcie, z którego postaramy się określić co dolega borówce:)
mgr inż. Joanna Sadowska
maniaW
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 91
Rejestracja: 2015-09-20, 17:49

Re: czy moje borówki sa chore?

Post autor: maniaW »

Spośród 6. zakupionych borówek - na początku pokazałam fotki, ładnie rozwija się tylko jedna, jedna zdechła, 4 ledwie żyją, pomimo że zastosowałam się do Waszych rad. Myślę że materiał był jakiś felerny, ale nijak nie mogę sobie przypomnieć w którym e-sklepie krzaczki kupiłam - tak na wszelki wypadek, żeby znowu nie było wpadki. :zdegustowany:

Stare borówki mają się dobrze, choc trochę zaniepokoiły mnie zasychające pędy - widać po prawej stronie. Cały krzaczek wygląda przyzwoicie. Jest sporo pączków kwiatowych. Zdjęcie zrobiłam w ub. tyg. gdy listki zaczęły się nieśmiało rozwijać.
m
Załączniki
chora borówka 2018.jpg
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6708
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: czy moje borówki sa chore?

Post autor: Petrus »

Choroba grzybowa, ma prawidłowe warunki bytu ta borówka? Odpowiednie stanowisko, gleba, wilgotność?
Trzeba to wszystko nisko przyciąć i zadbać o lepsze warunki uprawy wtedy zobaczymy jakie wyrastają nowe pędy- chore czy zdrowe. ;)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
maniaW
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 91
Rejestracja: 2015-09-20, 17:49

Re: czy moje borówki sa chore?

Post autor: maniaW »

Warunki ma ta borówka podobne jak pozostałe dwie - kilkunastoletnie. Daje im jeść (specjalna "karmę" dla kwasolubnych) i pić, a w ogrodzie sporo sosen, a więc mnóstwo igliwia.
Dziś obejrzałam te łyse patyki i zauważyłam, że zaczęły od dołu obrastać ładnymi zielonymi pędami, na niektórych pojawiły się pączki kwiatowe. Zrobiłam zdjęcie takiego pędu - może to nie grzyb, może gałązki zmarzły?
Cały krzaczek jest obsypany kwiatami, szkoda że nie widać owadów zapylających.
m
Załączniki
borówka xxx.jpg
ODPOWIEDZ