Czy Kostrzewa sina może rosnąć w cieniu ?

Tu rozmawiamy o turzycach, miskantach, kostrzewach i innych.
ODPOWIEDZ
kupinosia
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 22
Rejestracja: 2010-07-02, 10:12

Czy Kostrzewa sina może rosnąć w cieniu ?

Post autor: kupinosia »

Witam wszystkich serdecznie !
Posadziłam niebieską trawkę w cieniu i się teraz zastanawiam czy nie lepiej byłoby ją przesadzić w słoneczne miejsce ? Na jej miejsce dałabym wówczas żurawki. Drugie pytanie- czym nawozić kostrzewę ? Czy preparat do trawników będzie odpowiedni ? :oops: :-P Mam taki z ptasim guano.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Hej. Ja swoje kostrzewy mam na bardzo słonecznych stanowiskach. Dobrze rośnie w miejscach słonecznych, na glebach suchych, ciepłych, przepuszczalnych i piaszczystych. Na glebach bardzo żyznych i nawożonych kostrzewa sina zmienia kolor na zielony i zmniejsza się jej żywotność. Natomiast to że jest to gatunek trawy nie znaczy, że można ją nawozić nawozami do trawników, chociaż mieszanki trawnikowe mają dobry skłąd: Zawiera azot (N), fosfor (P) i potas(K) w stosunku 18:5:5; dodatkowo magnez (Mg) i siarkę oraz mikroelementy. Trawnik z trawy to rośliny jednoliścienne o zupełnie innej systematyce. Wystarczy do nawożenia nawóz azotowy. W czasie kwitnienia można zasilać nawozem fosforowo-potasowym, jak kto woli. Pozdrawiam
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
M_Surowinski
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 62
Rejestracja: 2008-02-18, 02:54

Post autor: M_Surowinski »

Kostrzewa sina nie zmienia koloru od zbyt żyznego podłoża. To bzdura! Skąd masz takie wiadomości? Rośnie bardzo szybko, pięknie się wybarwia ale też szybko starzeje.
Natomiast kostrzewa sina nie będzie rosła w cieniu. Da sobie radę w półcieniu ale wtedy będzie bardziej zielona.
Mariusz
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

I jak tu polemizować ze specjalistą??
Ja jednak podejmę polemikę, choć wykształcenia nie mam żadnego w tym kierunku a jedynie wieloletnie doświadczenie w uprawie kilkunastu kępek kostrzewy sinej.
M_Surowinski pisze:Kostrzewa sina nie zmienia koloru od zbyt żyznego podłoża. To bzdura! Skąd masz takie wiadomości?
Myślę, że stąd, skąd większość internautów, z netu. ;-) Czy te wiadomości są prawdziwe, to już tylko czas weryfikuje. Cytując Twoje pierwsze zdanie, po latach uprawiania kostrzewy to ja mogłabym z wykrzyknikiem napisać- bzdura. Oczywiście szanuję Twoje doświadczenie i wiedzę, tylko Twoja opinia nijak się ma do mojej kostrzewy. Ale po kolei.
M_Surowinski pisze:Rośnie bardzo szybko, pięknie się wybarwia ale też szybko starzeje.
To prawda, ale to nie oznacza, że musimy co jakiś czas wymieniać kępki trawy, ja sobie radzę ze starzeniem trawy w ten sposób, że co roku na wiosnę mocno przeczesuję kępy w różne strony, usuwam też część "wyrodzonej" kępki.
M_Surowinski pisze:Natomiast kostrzewa sina nie będzie rosła w cieniu. Da sobie radę w półcieniu ale wtedy będzie bardziej zielona.
Tu mam inne doświadczenia, w cieniu rośnie ale wybarwia się na zielono i rośnie znacznie wolniej, w półcieniu rośnie dość szybko i wybarwiona jest na sino niebiesko.
Wracając do wybarwienia i poddania w wątpliwość opinii Petrusa, to jak wytłumaczysz moje doświadczenia... Kiedy posadziłam kostrzewę w różnych częściach ogrodu, to jak większość mało doświadczonych ogrodników uznałam, że aby coś ładnie rosło powinno być nawożone. Nawoziłam więc a kostrzewa sobie rosła silnie tylko, że w soczyście zielonym kolorze. Potem zaczęłam szukać wiadomości na temat jej uprawy i tak w jednym z działkowców doczytałam się, że na nawożonej glebie będzie wybarwiać się na zielono, zaprzestałam więc nawożenia. Nie od razu, ale po ponad roku kostrzewa stała się sino niebieska i taką mam do dziś zarówno w pełnym słońcu, jak i w półcieniu. Jak mówię Mariuszu, nie poddaję w wątpliwość Twojej wiedzy, tyle, że nijak ma się ona do moich obserwacji i doświadczenia. Może więc coś w tej opinii o nawożeniu jest prawdziwe??
M_Surowinski
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 62
Rejestracja: 2008-02-18, 02:54

Post autor: M_Surowinski »

Po pierwsze - czy sadziłaś tę samą odmianę czy różne siewki w różnych miejscach. Kostrzewa sina z nasion ma rozstrzał kolorystyczny - od zieleni do niebieskości. wyselekcjonowano z niej dziesiątki odmian w różnych odcieniach niebieskości i zieloności
Po drugie - widziałem tysiące kostrzew w różnych lokalizacjach. Najpiękniejsze na glinie i w pełnym słońcu.
Po trzecie - produkuje trawy, także kostrzewy. Intensywnie nawożę w doniczkach. Wg tej teorii powinny zielenieć a są niebieskawe (zależnie od odmiany). To nie moja praktyka tylko wszystkich szkółkarzy. Nikt nie produkuje kostrzew w piasku tylko w substracie torfowym i obficie nawozi, aby mieć szybko duże rośliny. Dużą część działki mam w półcieniu. Niekiedy zdarza się, że skrzynka z trawami z jakiś przyczyn wyląduje na miesiąc czy dwa pod drzewami. Kolorystyka nowych liści jest zdecydowanie zieleńsza niż tych "wcześniejszych" (co nie znaczy, że są zielone - ta kolorystyka zaczyna być zielonkawo-niebieskawa). Mógłby załączyć zjęcia np. odmiany 'Blauglut', której część w tej chwili jest w słońcu a część z braku miejsca w skrzynkach pod drzewami. Różnica jest poważna.
Naprawdę wiem co piszę. Trawami zajmuję się od ponad 10 lat, podróżuję, oglądam kolekcje polskie i zagraniczne. Wyciągam wnioski. Mnie też zdarza się sprzedawać rośliny mniej niebieskie, bo z cienia tyle, że uczciwie informuję, że kolorystyka nie jest w tej chwili prawdziwa i w słońcu będzie dużo bardziej niebieska.

Reasumując - zdecydowanie twierdzę, że żyzność podłoża nie ma wpływu na wybarwianie sie kostrzew. Jedyny czynnik to światło. Niemniej siewka genetycznie ma zakodowane swoje wybarwienie i jeśli jest niebieskawa to w cieniu zielona nie będzie, tylko w mniej "błękitnawej kolorystyce", bardziej podbitej zielenią. I będzie rosła wolniej.
Jeszcze jedna uwaga - w sprzedaży jako kostrzewe siną można kupić także inne gatunki kostrzew - mniej lub bardziej niebieskawych - np. F. valesiaca, F. punctoria, F.ovina, F. pseudovina, F. pallens i inne. Wszystkie zachowują się w podobny sposób jak opisałem powyżej.
Mariusz
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Post autor: rafaloku »

A może ewentualna zmiana zabarwienia poprzez intensywne nawożenie zależy od tego czym się nawozi? Profesjonaliści, szkółkarze wiedzą jaki powinien być skład nawozu aby trawy nie zmieniały barwy. Może Gosia używała jakiegoś nawozu, który jednak miał wpływ na wybarwienie? Czy jest to możliwe? Gosiu, czym nawoziłaś kostrzewy?

Polecam w poradniku forum: Kostrzewa sina - odmiany, uprawa, przycinanie, rozmnażanie
Rafał
M_Surowinski
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 62
Rejestracja: 2008-02-18, 02:54

Post autor: M_Surowinski »

Nie wiem, nie wydaje mi się. Znam szkółkarzy, którzy nawożą intensywnie gnojowicą a nie sztucznie. To prawie sam azot. Rośliny rosną jak szalone ale kolor trzymają. Zmienność odcieni (na tej samej roślinie) jest odrobinę skorelowana z porą roku ale to chyba normalne, że jak jest więcej światła latem to intensywność kolorów wzrasta. Role może odgrywać także roślinność otaczająca, która np. latem może powodować ocienienie.
Mariusz
M_Surowinski
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 62
Rejestracja: 2008-02-18, 02:54

Post autor: M_Surowinski »

Obiecuję wszystkim, że w następnym roku przeprowadze profesjonalne doświadczenia na temat ewentualnego wpływu poszczególnych nawozów na kolorystyke kostrzew, choć szczerze wątpię w jego celowość. Jeśli forum posiada taką możliwość to prosiłbym Administratora o zrobienie ankiety na temat najpopularniejszych nawozów ogrodowych. Wybiorę 10 z najwyższym rankingiem i przez cały sezon będę je nawoził. Jedna zostanie jako próba kontrolna (bez nawożenia). Doświadczenie zostanie przeprowadzone na tej samej odmianie i w tym samym miejscu, aby wykluczyc wpływ innych czynników.
Mariusz
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Witajcie. Powracając do tematu, parę kostrzew mam na glebie wilgotnej, żyznej i utrzymującej wodę przez dłuższy okres, natomiast parę sztuk mam też na glebie silnie przesycającej i suchej. Różnice w kolorze są trochę widoczne ale to mniejsza o to.
Myślę, że ten pomysł z nawozami do dobry pomysł...
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

M_Surowinski pisze:Obiecuję wszystkim, że w następnym roku przeprowadze profesjonalne doświadczenia na temat ewentualnego wpływu poszczególnych nawozów na kolorystyke kostrzew, choć szczerze wątpię w jego celowość. Jeśli forum posiada taką możliwość to prosiłbym Administratora o zrobienie ankiety na temat najpopularniejszych nawozów ogrodowych. Wybiorę 10 z najwyższym rankingiem i przez cały sezon będę je nawoził. Jedna zostanie jako próba kontrolna (bez nawożenia). Doświadczenie zostanie przeprowadzone na tej samej odmianie i w tym samym miejscu, aby wykluczyc wpływ innych czynników.
Świetny pomysł, nawet jeśli w tej chwili wydaje się być bezcelowy to przynajmniej na koniec będzie można stawiać 100% tezy.

Jeśli idzie o mnie to na początku stosowałam Florovit, później już tylko biohumus, aż do zaprzestania jakiegokolwiek nawożenia. Sadzonki mam wszystkie z tej samej rośliny a więc i odmiany. Jak podkreślałam, nie podważam absolutnie Twojej wiedzy i doświadczeń, piszę jedynie o swoich obserwacjach, przez długi czas była to jedyna ozdobna trawa w moim ogrodzie, więc moja uwaga skupiała się jedynie na niej. ;-) :-D
kupinosia
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 22
Rejestracja: 2010-07-02, 10:12

Post autor: kupinosia »

Ta moja to w sumie ma bardziej półcień niż cień (sadzonki mam kupne) i tak jak myślałam, że rasową trawę nie można traktować tak jak zwykły trawnik. Na razie ją zostawię, nie będę niczym nawozić, pozostawię pod obserwacją, czas pokaże...
Mam tylko problem- co właściwie znaczy termin "półcień"? Tzn, że parę godzin roślina może być w pełnym słońcu? Porannym czy niekoniecznie? Może tzn, że częściowo jest przycieniona, np. wtedy gdy sztachety z płota rzucają cień :oops: :?:
ODPOWIEDZ