czosnek

Wszystko co jest związane z uprawą warzyw
ODPOWIEDZ
erazm
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 782
Rejestracja: 2007-12-21, 15:47

Re: czosnek

Post autor: erazm »

A co ma wspólnego głębokość sadzenia i usypywanie kopczyków z zaprawianiem ząbków przeciwko chorobom.
Jan Twardowski
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 419
Rejestracja: 2014-04-15, 20:38

Re: czosnek

Post autor: Jan Twardowski »

Ja co roku sadzę jesienią czosnek,również nie bawię się zaprawianiem i zawsze mam czosnek ,który leży w spiżarni ,aż do lipca czyli do czasu kiedy dojrzeje świeży. Nawet próbowałem sadzić o różnym czasie ,żeby zobaczyć czy to robi różnicę ale nie widziałem różnic. Również jak mam wiosną czosnku za dużo to sadzę go dodatkowo w marcu lub na początku kwietnia ale na ogół ten wiosenny jest dobry miesiąc później i mniejszy. Wyjątkiem był czosnek którego sadziłem w tym roku pod koniec marca. W lipcu był taki sam duży jak ten ozimy tylko ,że na ozimym już powoli schnął a wiosenny czosnek były liście całkiem zielone. A jak zbierałem to ten wiosenny był dużo większy ale to się zdarzyło po raz pierwszy. Na pewno ma wpływ na to pogoda w zimie tak jak i wiosną czy latem. Ozimy sadzę na głębokość 5-8 cm a wiosenny na głębokość 2 cm. Tam gdzie zimą jest duży mróz a niema śniegu to kopczyki mogą się przydać u mnie jest to zbędne bo na ogół jak jest ładna zima z mrozem to i jest sporo śniegu więc czosnek nie zamarznie.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
duende
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 135
Rejestracja: 2008-03-26, 14:43

Re: czosnek

Post autor: duende »

jesienią nie zdążyłam (i zapomniałam) posadzić czosnku.
BYć może nic z tego nie wyjdzie, ale zamierzam to nadrobić dzisiaj :-) Pogoda jest iście wiosenna, +8 stopni, zaryzykuję :-)
pozdrowienia,
duende
Bobej
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 657
Rejestracja: 2015-01-15, 23:13

Re: czosnek

Post autor: Bobej »

W tym roku pierwszy raz będe uprawiał czosnek. W zasadzie zacząłem już w tamtym roku, wysadzając troszke spóźniony czosnek już zimą. Jednak pogoda pozwoliła mi się ładnie rozwinąć. Rośnie pod delikatnymi kopczykami i tydzienr temu podczas kontroli odsypałem lekko kopiec u zauważyłem ładnie rosnący szczypior. Później wszystko przysypałem spowrotem. Dobrze, że jeszcze nie wylazł, bo teraz mrozy, a tak to ziemia trochę go ochroni.

Mam dwa trzy rodzaje czosnków. Jeden słoniowy, który będzie na uprawe na największe okazy, Harnasia który będzie do zjedzenia oraz jednego nn od znajomego.

Zobaczymy co z tego będzie. :)
Załączniki
IMG_20180203_111652.jpg
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: czosnek

Post autor: Sylwia,Gosia »

Nie wiedziałam ,że czosnek sadzi się na jesieni. Czasami dla ochrony kwiatków sadziłam go wiosną obok nich ,ale bez większych rezultatów.
Błażeju , a który czosnek jest najsmaczniejszy ? Ładnie Ci powschodził .
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Bobej
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 657
Rejestracja: 2015-01-15, 23:13

Re: czosnek

Post autor: Bobej »

Sadziłem pierwszy raz właśnie i wiedzy nie mam. Są podzielone na wiosenne i zimowe odmiany. Jedne sadzi sie przed zimą inne wiosną.
Bettiw
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2404
Rejestracja: 2008-07-21, 11:37

Re: czosnek

Post autor: Bettiw »

Ja kiedyś próbowałam sadzić czosnek na jesieni, słabe miałam plony, główki małe, drobne ząbki i zaniechałam. Teraz na nowej działce nie próbowałam, a może powinnam bo i obornika sporo wkopałam i widziałam u sąsiadki okazałe liście, ale mówi że nic specjalnego nie robi, tak same pięknie jej rosną.
Błażeju jestem ogromnie ciekawa Twoich konkursowych okazów, dopieszczaj roślinki :lol:
Ogródek Bettiw z pozdrowieniami od Beaty
Bobej
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 657
Rejestracja: 2015-01-15, 23:13

Re: czosnek

Post autor: Bobej »

Dopieszczam, dopieszczam. Co do konkursowych warzyw, to będzie ich sporo i spore nadzieje. Nawet kilka czosnków specjalnych zdobyłem ku temu. ;)
erazm
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 782
Rejestracja: 2007-12-21, 15:47

Re: czosnek

Post autor: erazm »

Czy wysadzacie już czosnek ozimy? Ja planuję 26 - 28 października - chyba nie za wcześnie z uwagi na wysokie temperatury - w granicach 17 - 20*C.
Bettiw
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2404
Rejestracja: 2008-07-21, 11:37

Re: czosnek

Post autor: Bettiw »

Wysadziłam trochę Harnasia, dałam sporo kompostu, pewnie na wiosnę trzeba będzie solidniej zasilić i tutaj mam dylemat czym?
Ogródek Bettiw z pozdrowieniami od Beaty
Bobej
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 657
Rejestracja: 2015-01-15, 23:13

Re: czosnek

Post autor: Bobej »

Ja wysadzałem w pierwszy weekend listopada. W tamtym roku sadziłem po 20 listopada i też ładnie urósł. Dlatego też sugerowałem się tym oraz faktem, że zimy coraz łagodniejsze i starałrm się troszkę opóźnić wysadzenie. No ale przyszły wyjazdy i już sadziłem jak mogłem.;)

Widziałem, że niektórym, którzy sadzili wcześniej, już wzeszedł bardzo mocno, co może skutkować jego zmrożenie zimą i osłabienie, przez co główki mogą być mniejsze.
Jan Twardowski
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 419
Rejestracja: 2014-04-15, 20:38

Re: czosnek

Post autor: Jan Twardowski »

Bobej jak tam Twój czosnek.
Ja swój sadziłem pod koniec listopada i powoli wychodzi tyle ,że na grządce dodatkowo dodałem skoszoną trawę jakieś 3/5 cm tak jak w poprzednim roku. A w zeszłym roku miałem naprawdę dobry urodzaj i dojrzał bardzo szybko bo wykopałem w czerwcu.Na początku lipca byłoby już za późno.
Bobej
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 657
Rejestracja: 2015-01-15, 23:13

Re: czosnek

Post autor: Bobej »

Mój czosnek wyskoczył troszkę wcześniej niż powinien ale jednak tylko wychylił się i nie szedł w górę. Dopiero jakoś od dwóch tygodni zaczął powoli przyrastać w górę i ma jakieś 5-6cm. Z obawy przed tym że pójdzie w górę i go zmrozi, obsypałem go słomą ale nie było to jednak konieczne.
Bettiw
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2404
Rejestracja: 2008-07-21, 11:37

Re: czosnek

Post autor: Bettiw »

U mnie też widać zielony szczypior ma ok 4 cm, ale nie we wszystkich ząbkach. W starych miejscach też rosną pozostałości czosnku, później przesadzę wszystkie w jedno miejsce ciekawe jak to zniosą.
Ogródek Bettiw z pozdrowieniami od Beaty
Bobej
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 657
Rejestracja: 2015-01-15, 23:13

Re: czosnek

Post autor: Bobej »

W tamten weekend zasiliłem czosnek saletrą amonową.

Może dziś skocze szybko po pracy zobaczyc jak wygląda. :)
ODPOWIEDZ