Czerwce - kuleczki u nasady liści czereśni - zwalczanie

Uprawa i pielęgnacja drzew, krzewów i krzewinek liściastych, choroby i szkodniki.
ODPOWIEDZ
Lech
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2009-07-03, 08:47

Czerwce - kuleczki u nasady liści czereśni - zwalczanie

Post autor: Lech »

Witam,
może ktoś wie z jakiego powodu u nasady liści czereśni pojawiły sie czerwone kuleczki. Przeważnie po 2szt. czasami 3szt. Owe kuleczki cieszą się zainteresowaniem mrówek i wystepuja nawet przy bardzo młodych liściach. Wielkością są nieco mniejsze niż łepek zapałki. Drzewko jest młode, posadzone w jesieni ubiegłego roku. Dziękuję z góry za pomoc.
Pozdrawiam Lech Dziewulski
Załączniki
IMG_3150m.jpg
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Post autor: rafaloku »

Wydaje mi się, że to mogą być mszyce. To by tłumaczyło zainteresowanie mrówek, bo te korzystają ze spadzi wydzielanej przez mszyce. Ale proszę aby ktoś jeszcze potwierdził bo nigdy jeszcze nie widziałem mszyc koloru czerwonego.

Do oprysków jest sporo preparatów do wyboru. Jeżeli nie masz ochoty bawić się w przygotowanie roztworu do oprysku, to można wykorzystać amatorski "gotowiec" - ABC przeciwko szkodnikom na drzewach i krzewach owocowych AL
Rafał
Lech
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2009-07-03, 08:47

Czerwone kuleczki u nasady liści czereśni?

Post autor: Lech »

Raczej chyba nie?
Załączam jeszcze jedną fotografię, dla lepszego rozpoznania.
Załączniki
IMG_3150m2.jpg
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

To co widać na zdjęciu przypomina czerwce, sprawdź jeszcze tutaj http://poradnikogrodniczy.pl/srd.php
napster2
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2018-04-17, 10:53

Re: Czerwce - kuleczki u nasady liści czereśni - zwalczanie

Post autor: napster2 »

Panowie odświeżę temat, czy wie ktoś co to może być? Dokładnie te same objawy, drzewko posadzone na jesień i teraz widzę te same objawy, czerwone kuleczki po 2 sztuki na łodydze liścia, mrówki też widać przy kuleczkach. Pomoże ktoś.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Czerwce - kuleczki u nasady liści czereśni - zwalczanie

Post autor: Petrus »

Podobne te czerwone narośla są też do larw garnusznicy bukowej. To lazwy muchówki, które właśnie pojawiają się na przełomie kwietnia i maja. Wystarczy oprysk właśnie teraz preparatem na szkodniki np. Fastac ;)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
napster2
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2018-04-17, 10:53

Re: Czerwce - kuleczki u nasady liści czereśni - zwalczanie

Post autor: napster2 »

Kolega dokonałem oprysku takim preparatem: SUBSTRAL Multi-insekt . Naturen. owadobójczy 750 ML czy to też będzie skuteczne?
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Czerwce - kuleczki u nasady liści czereśni - zwalczanie

Post autor: Petrus »

Dowiesz się jak znikną lub nie znikną szkodniki :hyhy: Według mnie może być za słaby.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
napster2
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2018-04-17, 10:53

Re: Czerwce - kuleczki u nasady liści czereśni - zwalczanie

Post autor: napster2 »

a czy może być to Zeon 050 CS mam akurat taki na stanie więc mógłbym go użyć. Czy moge już tym opryskać czy odczekać.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Czerwce - kuleczki u nasady liści czereśni - zwalczanie

Post autor: Petrus »

Może być, oprysk wykonaj jak najszybciej ;-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
MaciekD
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2020-05-11, 15:58

Re: Czerwce - kuleczki u nasady liści czereśni - zwalczanie

Post autor: MaciekD »

Ja również się podepnę pod temat. Mam dokładnie identyczne kuleczki na czereśni (odmiana Rivan) posadzonej jesienią zeszłego roku. Robiłem oprysk miedzianem pod koniec marca/na początku kwietnia i topsinem. Następnie po poradzie w sklepie ogrodniczym robiłem oprysk środkiem na szkodniki (niestety nie pamiętam nazwy, ale nie był to zeon karate). Do dziś kulki nie zniknęły. Co więcej pojawiają się na każdym nowym liściu. Liście rosną duże, ale chciałbym zwalczyć tego szkodnika (cokolwiek to jest). W jaki sposób udało się go Wam zwalczyć? z góry dziękuję za pomoc.
Załączniki
IMG_1012.jpg
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Czerwce - kuleczki u nasady liści czereśni - zwalczanie

Post autor: rafaloku »

Wg mnie to tarcznik lub misecznik. Skuteczny będzie oprysk preparatem Mospilan 20 SP
Rafał
MaciekD
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2020-05-11, 15:58

Re: Czerwce - kuleczki u nasady liści czereśni - zwalczanie

Post autor: MaciekD »

Witam.

Mospilan, to był dokładnie preparat którym wcześniej robiłem oprysk (nie pamietalem nazwy jak pisałem poprzedni post, ale po tej odpowiedzi sobie przypomniałem). Zrobiłem jednak oprysk po raz kolejny i dalej się nic nie zmieniło. Nie dawało mi to spokoju i po wielu poszukiwaniach znalazłem, na innym forum, następująca odpowiedz, która tutaj wkleję, gdyż moze się komuś przydać:

Narośla na ogonkach liściowych to nektarniki pozakwiatowe. Znajdują się one między innymi :na ogonkach liściowych - czereśnia,na spodniej stronie liści w kątach nerwów - katalpa, na łodydze - rącznik. Nektarniki nie zawsze są czynne.Mają za zadanie wydalanie nadmiaru asymilatów(cukrów),które zwiększają nadmiernie ciśnienie osmotyczne w tkankach.Pełnią rolę wentyla.Brak owoców na czereśniach powoduje ich uaktywnienie. Aktywność nektarników wiąze się z ich powiększeniem.Atywne nektarniki są odwiedzane przez mrówki i pszczoły.

No i to się świetnie zgadza z moja sytuacja (młode drzewo, bez owoców, oderwanie kulek prawie nie możliwe bez uszkodzenia liścia, obecność mrówek).

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Czerwce - kuleczki u nasady liści czereśni - zwalczanie

Post autor: rafaloku »

Nie znałem tego. Dzięki za info :-)
Rafał
ODPOWIEDZ