Czereśnia nie zawiązuje owoców

Uprawa drzew i krzewów owocowych, choroby i szkodniki roślin sadowniczych.
ODPOWIEDZ
OREG0N
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 30
Rejestracja: 2018-10-06, 18:53

Czereśnia nie zawiązuje owoców

Post autor: OREG0N »

Witam. Moja czereśnia nie owocuje już trzeci rok. Kwitnie normalnie, jednak nie zawiązują się owoce. No może kilka ale i tak po pewnym czasie opadają. Drzewko jest pryskane regularnie każdej wiosny miedzianem. Nigdy nie było mrozu. Temperatura w tym roku nie spadła poniżej 3 C w okresie kwitnienia i później też. Zeszłej jesieni zasiliłem ją obornikiem granulowany. Obok rośnie śliwka i jabłonka, które co roku bardzo obficie owocują.
Dziś zauważyłem jakieś czerwone"stwory" na liściach. Załączam zdjęcia.
Załączniki
Kwiaty czereśni.jpg
czerwońce.jpg
szczepcio38
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 54
Rejestracja: 2009-08-14, 21:04

Re: Czereśnia nie zawiązuje owoców

Post autor: szczepcio38 »

Witam. Czereśnia potrzebuje zapylacza, czy jest w pobliżu czereśnia, która kwitnie w tym samym okresie? Ten rok jest wyjątkowy, bo kwiecień był zimny i pszczoły nie wychodziły. U mnie czereśnie i wiśnie też słabo zawiązały... brak zapylenia.
Właśnie... tu jest rola owadów zapylających o które jest taka walka, że wyginą jak się im nie stworzy warunków do przetrwania.
Ludzie tak lekceważą ten problem.
Ja mam murarkę ogrodową, ale też zwlekała z wyjściem z kokonów. Wyszła ale już w końcówce kwitnienia drzewek owocowych.
Awatar użytkownika
CityMatic
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 534
Rejestracja: 2018-08-02, 11:48

Re: Czereśnia nie zawiązuje owoców

Post autor: CityMatic »

Oregon ma rację brak zapylacza i brak oblotu pszczół w tym roku spowodował że na "singlach" czereśniach owoców brak :zalamany: w tym roku odpoczywają.
Pozdrawiam Paweł - automatyk z zamiłowania , ogrodnik wielki sercem.
OREG0N
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 30
Rejestracja: 2018-10-06, 18:53

Re: Czereśnia nie zawiązuje owoców

Post autor: OREG0N »

No, OK ale co to znaczy ? Nie podobają się im " tym zapylaczom" kwiatki mojej czereśni albo bardziej lubią śliwkę albo jabłonkę ? Toż to raptem 15 metrów od tych drzewek. Śliwka i jabłonka wyda owoców, lekko na dwie rodziny w tym roku.

Proszę o pomoc.
Awatar użytkownika
CityMatic
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 534
Rejestracja: 2018-08-02, 11:48

Re: Czereśnia nie zawiązuje owoców

Post autor: CityMatic »

Czereśnia wcześniej kwitła niż wiśnia czy Śliwa. Pszczoły jeszcze nie latały, a jak zaczęły nie było już pyłku na kwiatach:-(
Pozdrawiam Paweł - automatyk z zamiłowania , ogrodnik wielki sercem.
Bettiw
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2404
Rejestracja: 2008-07-21, 11:37

Re: Czereśnia nie zawiązuje owoców

Post autor: Bettiw »

Może czereśnia jest za młoda na owocowanie, u mnie też nie ma owoców, a kwitła okazale ma dopiero drugi rok.
Ogródek Bettiw z pozdrowieniami od Beaty
OREG0N
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 30
Rejestracja: 2018-10-06, 18:53

Re: Czereśnia nie zawiązuje owoców

Post autor: OREG0N »

Nie jest młoda. Nie wiem ile ma lat ale średnica pnia to jakieś 15 do 20 cm. Jakoś nie przemawia do mnie teoria o braku zapylaczy bo u mojego sąsiada będzie masa owoców na czereśni. Co prawda jego czereśnia jest 3 razy większa od mojej i na pewno było tam więcej kwiatów, ale przecież kwitły w tym samym czasie. Mało tego moja śliwka zakwitła pierwsza i widzę, że będzie tam masa owoców. Zapylacze zrobiły tu robotę. Czemu ta czereśnia nie daje owocu już trzeci rok z rzędu, nie wiem ale musi być jakaś inna przyczyna.
Awatar użytkownika
CityMatic
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 534
Rejestracja: 2018-08-02, 11:48

Re: Czereśnia nie zawiązuje owoców

Post autor: CityMatic »

To w przyszłym roku opryskaj kwiaty wysoko azotowym roztworem nawozu w płynie. Zmusisz roślinę do związania owoców.
Pozdrawiam Paweł - automatyk z zamiłowania , ogrodnik wielki sercem.
OREG0N
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 30
Rejestracja: 2018-10-06, 18:53

Re: Czereśnia nie zawiązuje owoców

Post autor: OREG0N »

Ok , może to być gnojówka z pokrzywy?
Awatar użytkownika
CityMatic
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 534
Rejestracja: 2018-08-02, 11:48

Re: Czereśnia nie zawiązuje owoców

Post autor: CityMatic »

Raczej nie, kup zapylacz do pomidorów. W innym przypadku możesz spowodować uszkodzenie kwiatów. Zrób zgodnie z przepisem i w proporcji z opakowania i tym opryskaj kwiaty.
Pozdrawiam Paweł - automatyk z zamiłowania , ogrodnik wielki sercem.
OREG0N
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 30
Rejestracja: 2018-10-06, 18:53

Re: Czereśnia nie zawiązuje owoców

Post autor: OREG0N »

ok , dzięki. Będę próbował.
szczepcio38
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 54
Rejestracja: 2009-08-14, 21:04

Re: Czereśnia nie zawiązuje owoców

Post autor: szczepcio38 »

OREG0N pisze: 2019-06-02, 17:41 ok , dzięki. Będę próbował.
Witam. Do następnej wiosny jest jeszcze trochę czasu, dlatego doradzam: warto na wiosnę do oprysków dodać bor.
cytuję... "Bor wpływa na funkcjonowanie i podziały komórek, zwiększa efektywność pobierania składników pokarmowych, zwłaszcza: azotu, potasu, fosforu, magnezu i wapnia. Bor uczestniczy w procesie kiełkowania pyłku oraz wzrostu łagiewki pyłkowej, co polepsza zapłodnienie kwiatów, a w konsekwencji zawiązywanie owoców".
Ten rok chyba był wyjątkowy na czereśnie i wiśnie.
Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ