czarny bez czy przeżyje radykalne cięcie

Uprawa i pielęgnacja drzew, krzewów i krzewinek liściastych, choroby i szkodniki.
ODPOWIEDZ
jesienna
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2019-02-25, 13:48

czarny bez czy przeżyje radykalne cięcie

Post autor: jesienna »

Mam na działce grupę szesciu czarnych bzów rosnacych blisko siebie. Mają pokrój drzew wysokich na 6-8 metrów o obwodzie pnia ok 45cm . Są bardzo blisko, ich korony zachodzą na siebie Najniższe gałęzie są na wysokości ok 4 metrów i są długie, obwisają tworząc parasol. Nie mam z nich wielkiego pożytku, zajmują dużo miejsca, zacieniają duży teren a samej zieleni nie widzę (jest za wysoko) tylko same konary. Chciałabym je radykalnie przyciąć, najlepiej tak, żeby przyjęły pokrój krzewów. Pomysł - przyciąć na wysokość 150cm albo i mniej. Tyle, że na tej wysokości nie ma gałęzi ani ulistnienia, gołe pnie. Czy bzy przeżyją taką operację i wypuszczą liście i potem gałęzie. Sąsiad radykalnie przyciał czarne bzy (aż do samej ziemi) i wypusciły pięknie liście. Ale jego bzy byly niskie ok 150 cm i miały pokrój krzewów.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: czarny bez czy przeżyje radykalne cięcie

Post autor: Petrus »

Witaj, może to być szok dla drzew po takim cięciu i mogą pnie obumrzeć. Bez jest żywotny i zawsze chce rosnąć więc tnij. Powinien wypuścić nowe pędy z przyciętych pni.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
marianxb5
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2019-03-18, 11:47

Re: czarny bez czy przeżyje radykalne cięcie

Post autor: marianxb5 »

Uważaj. Jak kupiliśmy działkę to nie mieliśmy bladego pojęcia o pielęgnacji ogrodów. Było tam kilka bzów. Poprzedni właściciel powiedział, że trzeba przyciąć to przycięliśmy- dość radykalnie. Ten fakt znacząco przetrzebił nam populacje bzu. Na szczęście kilka się ostało i zrobiliśmy zaszczepki.
ODPOWIEDZ