Cyprysowiec Laylanda - uprawa, sadzenie. Dlaczego żółkną?

Uprawa drzew i krzewów iglastych. Choroby, szkodniki itd.
ODPOWIEDZ
bonifacyindi
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2009-08-30, 14:10

Cyprysowiec Laylanda - uprawa, sadzenie. Dlaczego żółkną?

Post autor: bonifacyindi »

Proszę o pomoc żółkną moje ponad czterometrowe cyprysowce Laylanda. Jak mogę to powstrzymać, żółkniecie zaczyna się od dołu na końcach igieł.

Czekam niecierpliwie na porady i serdecznie pozdrawiam Beata
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Post autor: rafaloku »

Nie wiem co to może być, ale napiszę co wiem ;-)

Być może nie ma się czym martwić. U niektórych odmian odbarwienia młodych przyrostów (końców gałązek) są rzeczą normalną. I tak np. odmiana Cupressocyparis leylandii 'Silver Dust' ma łuski upstrzone śmietankowo-białymi rozmytymi plamami. Z kolei u odmiany 'Castlewellan' u starszych egzemplarzy końcówki gałązek brązowieją. Możliwe zatem, że ta cecha odmianowa nie była wyraźnie widoczna u młodych roślin, a teraz gdy podrosły wyraźnie widać odbarwiające się łuski.

Mam sprzeczne informacje co do wytrzymałości tych drzew na suszę. Jedne źródła podają że cyprysowce są wytrzymałe, a inne że są bardzo wrażliwe. W każdym bądź razie, czy przypadkiem nie miały ostatnio zbyt sucho?

Szybki wzrost, a cyprysowce rosną bardzo szybko, niesie za sobą z reguły zwiększone zapotrzebowanie na składniki pokarmowe. Czy rośliny były odpowiednio nawożone, na jakiej rosną glebie?

Więcej informacji i zdjęcia cyprysowców: Cyprysowiec Leylanda - odmiany, sadzenie, uprawa, przycinanie
Rafał
zbyszek49
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 15
Rejestracja: 2008-11-06, 13:16

cyprysowiec

Post autor: zbyszek49 »

Kupiłem jesienią kilka takich iglaków i w zasadzie mnie zaskakujecie. Powiedziano mi , a także czytałem, że nie ma z nimi większego problemu !
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Mi się wydaje, że u tej odmiany młode przyrosty stają się naturalnie żółtawe. Gdyby jednak okazało się, że jest to choroba to może być związana z zasadowym podłożem. Kiedy wzrasta poziom wapna w glebie (zbyt zasadowa woda z podlewania lub wypłukiwanie podłoża) to młode liście staja się bardzo jasne, a później lekko żółkną. Dobrym sposobem na pozbycie się przebarwień jest podlewanie rośliny dodając do wody kilka łyżeczek kwasku cytrynowego. Na konewkę stosuje się 3,4 łyżeczki kwasku i możesz wiosną podlać kilka razy. :-D
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ