Cyprysiki - uprawa, brązowienie, przesuszenie

Uprawa drzew i krzewów iglastych. Choroby, szkodniki itd.
ODPOWIEDZ
mikolaja
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 84
Rejestracja: 2014-10-09, 18:19

Cyprysiki - uprawa, brązowienie, przesuszenie

Post autor: mikolaja »

Powód do smutku w ogrodzie to ja mam wielki. Moje zakątki z iglakami zostały zaatakowane przez coś...walczę od miesiąca, opryski, nawozy i ....nic, dziś wycięłam drugiego najmocnej zainfekowana iglaka
IMG_7825.JPG
Ten z prawej strony był już w gorszym stanie, juz go wyciełam, a latem wyglądał jeszcze właśnie tak. ktoś wie???? co mam robić dalej????
IMG_4415.JPG
Proszę o pomoc!!!
witeks1968
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 666
Rejestracja: 2010-05-10, 20:07

Re: kto pomoże???co to jest???

Post autor: witeks1968 »

W obu przypadkach widzę cyprysiki groszkowe, a ta infekcja, to wg mnie przesychanie pędów z powodu upalnego, suchego i długotrwałego okresu. Jest to taka największa wada cyprysików groszkowych. Ja się tym za bardzo nie przejmuję (u siebie), a suche igliwie po prostu "otrząsam" i ewentualnie staram się pamiętać o nawilżaniu podłoża w suchym okresie.
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7916
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: kto pomoże???co to jest???

Post autor: Elzbieta M »

U mnie było podobnie , z tym że to były cyprysiki Lawsona , a gałązki w mniejszym stopniu zasychały. Otrząsnęłam , obcięłam gdzie było konieczne - ale mam pytanie - czy w tych miejscach pojawią świeże przyrosty , czy juz taki prześwitujący iglak zostanie ?
witeks1968
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 666
Rejestracja: 2010-05-10, 20:07

Re: kto pomoże???co to jest???

Post autor: witeks1968 »

Jeśli roślina nie była za duża, to przyszłe przyrosty zasłonią aktualne prześwity.
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: kto pomoże???co to jest???

Post autor: tadek »

A kiedy zaobserwowałaś pierwsze objawy brązowienia iglaków?
Dopiero w tym roku, czy w poprzednich sezonach letnich?

Zastanawiam się też, czy powodem zasychania nie będzie zbyt duża ilość zastosowanego nawozu i niedostateczne podlewanie, o czym już wspomnial mój przedmówca.
Nawoziłaś iglaczki? :niepewny:
Czytałem jakiś czas temu na naszym forum, wpis jednego z forumowiczów, który swoje tuje zbyt obficie nawoził, czego skutkiem było żółknięcie i zasychanie.
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7916
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: kto pomoże???co to jest???

Post autor: Elzbieta M »

W ogóle ich Tadziu nie nawoziłam . Rosną za ogrodzeniem i są traktowane troszke po macoszemu. Ale i tym w ogrodzie rzadko sypnę nawozu. Zaczęły zasychać chyba na początku września ,a może w sierpniu? Zasychały od dołu , od środka i podejrzewam , że to najprawdopodobniej za sucha gleba ( mimo iż od czasu do czasu po wiadrze wody im wlałam) - jeśli nie choroba grzybowa.
Witex , wyszperałam zdjęcie
Załączniki
wrzesień 2014 001.jpg
wrzesień 2014 008.jpg
ODPOWIEDZ