Cyprysik lawsona - co to za szkodnik?

Uprawa drzew i krzewów iglastych. Choroby, szkodniki itd.
ODPOWIEDZ
Ramon
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2023-08-17, 16:52

Cyprysik lawsona - co to za szkodnik?

Post autor: Ramon »

Witam,

Mam u siebie ze 100 szt cyprysików lawsona sadzonych w różnych okresach jako żywopłot. Odmian nie znam. Dzisiaj zauważyłem że przy ok. 5 letnich krzewach co któraś młoda gałązka wisi. Zacząłem odrywać i na łączeniu zawsze był tunel wydrążony, a w jednym znalazłem czarnego szkodnika wraz z potomstwem. Co to jest i czym go zniszczyć?

Ramon
Załączniki
Szkodnik.jpg
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Cyprysik lawsona - co to za szkodnik?

Post autor: Petrus »

Cześć. Zdjęcie mało wyraźne ale na pewno to jakiś chrząszcz. Musisz dokładnie opryskać cyprysiki np. Deltam, Spintor, ;-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Ramon
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2023-08-17, 16:52

Re: Cyprysik lawsona - co to za szkodnik?

Post autor: Ramon »

To miało ze 3 mm, i nie odleciało. Czy to na pewno mógł być chrząszcz? I jaki by składał jaja w wydrążonych tunelach w cyprysikach?

Ramon
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Cyprysik lawsona - co to za szkodnik?

Post autor: rafaloku »

Cześć :-) nie znam takiego szkodnika cyprysików. Czasem zdarza się, że coś przyjeżdża z roślinami z zagranicznej szkółki lub szkodniki migrują w związku ze zmianami klimatycznymi i pojawiają się nowe szkodniki, nam nieznane dotąd w Polsce.

Ogólnie jednak istnieją takie chrząszcze, które składają jaja w na roślinach a potem ich larwy żerując drążą tunele w gałązkach. Tu masz przykład tego typu chrząszcza: krytoryjek olchowiec

Cyprysika na pewno atakuje jakiś inny gatunek ale może to coś, co żeruje podobnie jak krytoryjek ;-)
Rafał
ODPOWIEDZ