cyklamen

Dobór, pielęgnacja oraz problemy w uprawie.
Awatar użytkownika
aleksandra
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 96
Rejestracja: 2008-01-24, 12:39

cyklamen

Post autor: aleksandra »

Dostałam od mojej Babci śliczną roślinę o nazwie cyklamen. Bardzo ładnie kwitła, teraz niestety nie ma juz kwiatów, natomiast zaczynają jej wyrastać "nowe listki". Jest ich coraz wiecej i co zauważyłam rosną one w trzech grupkach. Czy to oznacza ze powinnam je rozsadzić i każdą grupkę dać do osobnej doniczki? Nie wiem kiedy Babcia osatni raz przesadzała roślinkę, a bardzo mi zależy aby ją utrzymać jak najdłużej, no i aby jak najdłużej cieszyła moje oko swoimi pięknymi kwiatami. Czy ktoś coś może mi podpowiedzieć? Będę wdzięczna ;-)
Serdecznie pozdrawiam.Aleksandra
Amanda
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 155
Rejestracja: 2008-03-01, 09:48

Post autor: Amanda »

Dobrze by było jakbyś mogła dać zdjęcie, wtedy można coś pomysleć i doradzić. Tak trudno mi cokolwiek powiedzieć.
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

Cyklamen jest bulwą, więc można ją podzielić krojąc nożem na kawałki wg liściowych rozetek zasypując rany węglem drzewnym, ale jak nie planujesz roślinki rozmnażać, to może tylko wymień jej ziemię na świeżą ;-)
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
Awatar użytkownika
aleksandra
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 96
Rejestracja: 2008-01-24, 12:39

Post autor: aleksandra »

czyli spokojnie moga sobie rosnac -jako trzy siostry w jednej doniczce?Kupie jedynie moze ciut wieksza doniczke i zmienie ziemie.
Serdecznie pozdrawiam.Aleksandra
arleta.p
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2008-06-08, 17:55

Post autor: arleta.p »

dokladnie mysle ze lepiej miec jeden cudownie obsypany kwieciem cyklamen niz dwa mniejesze
Awatar użytkownika
aleksandra
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 96
Rejestracja: 2008-01-24, 12:39

CYKLAMEN-CZY TO JUZ KONIEC?

Post autor: aleksandra »

Moi drodzy,teraz juz wiem ze cos zle zrobilam z moim kwiatkiem :-( ale licze jeszcze na Wasze rady-moze sie uda uratowac. Dwa lata temu dostaam cyklamen.Byl malutki,ale szybko sie nim zajelam-zadbalam, dozywilam. W efekcie moj cyklamen pieknie sie rozrosl i zgestnial.Poczatkowo sie tym cieszylam,ale w pewnym momencie zauwazylam,ze moj cyklamen ma bardzo malo kwiatow-bo wszelkie kwiatki jakie sie zaczynaly pojawiac-nie mialy sily przebic sie przez gaszcz lisci i dojsc do jasnosci.No i stalo sie- w pewnym momencie postanowilam "pomoc" roslince.Wzielam i przecielam na polowe bulwe.No i mam- dwie czesci,ale wszystkie liscie opadly, kwiaty zniknely. W efekcie-mam teraz pustke w doniczce.Czy da sie jeszcze cyklamen uratowac?Czy bulwa moze jeszcze sie jakos wzmocnic?Plakac mi sie chce. :cry: Wiem,ze zle zrobilam :cry: ,ale moze zna ktos jakis cudowny sposob/oprocz kupienia nowego kwiatka/?!
Serdecznie pozdrawiam.Aleksandra
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Uszkodzona czy przecięta bulwa cyklamena... hmmm to wrota zakażeń, na które są akurat tak wrażliwe. Raczej małe szanse żebyś uratowała tego cyklamena. :-/ Przykro mi.
Awatar użytkownika
aleksandra
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 96
Rejestracja: 2008-01-24, 12:39

Post autor: aleksandra »

Danielo,naprawde?!zalamalam sie :cry: :cry: :cry: Ale dziekuje za odpowiedz.
Serdecznie pozdrawiam.Aleksandra
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Z drugiej strony jednak widziałam na własne oczyska jak odbił i pięknie kwitł cyklamen, którego osobiście (choć przypadkowo) zamroziłam w pracy...
Trochę to trwało ale odżył - z "gołej" doniczki, może poczekaj jeszcze do wiosny.
Awatar użytkownika
aleksandra
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 96
Rejestracja: 2008-01-24, 12:39

Post autor: aleksandra »

Kasiu, powiało optymizmem. Masz racje-przetrzymam dwie nieszczęsne doniczki do wiosny-może akurat uda im się odżyć? Nie będę ich/?/ chyba niczym nawozić tylko skupię się na zwykłym podlewaniu. Rany, widzę światełko w tunelu :-?
Serdecznie pozdrawiam.Aleksandra
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Też bym ich nie nawoziła, a podlewanie ograniczyła do minimum - a nuż się uda, daj im tę szansę ;-)
aleksandra pisze:Rany, widzę światełko w tunelu :-?
a wczoraj koleżanka przyniosła mi wiadomość, że z uwagi na kryzys światowy, w ramach oszczędności, światełko w tunelu zostaje wyłączone do odwołania :mrgreen:
Awatar użytkownika
aleksandra
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 96
Rejestracja: 2008-01-24, 12:39

Post autor: aleksandra »

:mrgreen: a to dobre. :mrgreen: Dzieki, polepszyl mi sie humor :mrgreen:
Serdecznie pozdrawiam.Aleksandra
fox

Post autor: fox »

Przy tak kaprysnej roślinie blado to widzę :( zasyp chociaż te rany węglem drzewnym z odrobiną kaptanu.
Awatar użytkownika
aleksandra
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 96
Rejestracja: 2008-01-24, 12:39

Post autor: aleksandra »

Dzieki za rade,zrobie to-jesli ma to tylko pomoc ;-)
Serdecznie pozdrawiam.Aleksandra
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Pytałam moją zaprzyjaźnioną kwiaciarkę i ona twierdzi, że jeśli miejsce przecięcia zostało posmarowane węglem drzewnym (przynajmniej), to jest nadzieja, że cyklamen przetrwa.
:-)
ODPOWIEDZ