cyklamen

Dobór, pielęgnacja oraz problemy w uprawie.
Awatar użytkownika
aleksandra
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 96
Rejestracja: 2008-01-24, 12:39

Post autor: aleksandra »

Przyznam sie Danielo,ze nie posmarowalam weglem drzewnym :cry: czyli nic juz sie nie da zrobic? :cry: zamiast pomoc roslince to ja dobilam :cry: jestem na siebie wsciekla :-x
Serdecznie pozdrawiam.Aleksandra
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Nie ma wyjścia tylko czekać. Z tego co doczytałam kolejny raz w Twoim pierwszym poście, to wynika, że cięłaś już jakiś czas temu. Wyciąganie i smarowanie węglem chyba nie byłoby najlepszym pomysłem. Kolejny raz będziesz wiedziała, a teraz poczekajmy, może jednak coś z nich będzie.

:-)
Awatar użytkownika
aleksandra
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 96
Rejestracja: 2008-01-24, 12:39

Post autor: aleksandra »

Dziekuje Danielo za slowa otuchy,Przenioslam roslinki-a raczej to co z nich zostalo, w chlodne miejsce,ograniczylam podlewanie do raz w tygodniu.Bede czekac, cierpliwie czekac do wiosny. :-( jeszcze raz Ci dziekuje Danielo
Serdecznie pozdrawiam.Aleksandra
Justynkaa055
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2011-03-08, 16:15

Cyklamen perski

Post autor: Justynkaa055 »

Witam. Mam problem. Parę dni temu kupiłam Cyklamen. Było dobrze, podlewałam ok co dwa dni zeby mial wilgotno. Nagle zauwazylam ze kwiaty i liscie zaczeły opadać.. co mogłam zrobić nie tak.? Kwiat stoi na parapecie na wschodniej wystawie. Proszę o pomoc.
Załączniki
tak teraz wygląda:(
tak teraz wygląda:(
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Wydaje mi się, że to jest cyklamen perski, takie sprzedaje się w doniczkach. O uprawie możesz poczytać tutaj: Cyklamen perski, fiołek alpejski - uprawa i pielęgnacja
A wg mnie został przelany, one są bardzo wrażliwe na nadmiar wody.
krecik18
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2011-05-15, 16:25

Cyklamen perski - prośba o pomoc

Post autor: krecik18 »

Witam wszystkich serdecznie! Postanowiłam w końcu opisać mój problem z cyklamenem i zasięgnąć porady fachowców :)
Otóż kwiatka dostałam rok temu - kwitł pięknie i długo, potem nastąpił okres spoczynku, wiec podlewałam rzadziej, jednak liście nie obleciały tak, aby bulwa była goła, to też nie chowałam go w chłodne i zacienione miejsce - i wiem, że to był mój błąd zapewne, bo kwiat ponownie na jesień nie zakwitł, mimo, że liście wypuszczał jak szalony.
Teraz jest gęsty i piękny i zdrowy, no ale wydaje mi się, że powinien znów nadejść ten okres spoczynku, ale jemu ani jeden liść nie chce zżółknąć! Chciałabym żeby zakwitł na następną jesień, i nie wiem jak to uczynić, aby wywołać w nim ten okres spoczynku. Na razie zdjęłam go z parapetu (pn-zach strona) i oszczędnie podlewam, mimo, że w ogóle mu się nie widzi, aby zrzucać liście.
Czy jest jeszcze szansa, że zakwitnie? Proszę Was o poradę!
Awatar użytkownika
haliso
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 712
Rejestracja: 2010-10-04, 22:08

Post autor: haliso »

Cyklameny (potocznie nazywane fiołkami alpejskimi, chociaż to zupełnie inny gatunek roślin) lubią miejsce chłodne, raczej półcień i świeże powietrze. W mieszkaniach w normalnej temperaturze jest im za ciepło. Jeżeli to możliwe przynajmniej na noc wynośmy je do chłodniejszego pomieszczenia.

Rośliny ziemię muszą mieć stale wilgotną, ale nie mokrą. Podlewamy miękką wodą, obficie, uważając, aby nie moczyć bulwy, pąków kwiatowych i liści. Po podlaniu wodę z podstawki wylewamy. Jeżeli bulwy posadzone są zbyt głęboko, wodę wlewamy tylko do podstawki i po upływie paru minut resztę wody wylewamy.


Przekwitające kwiaty i żółknące liście wyrywamy, a nie wycinamy, gdyż pozostałości ogonków zaczną gnić. Po przekwitnieniu, gdy liście zaczną żółknąć, ograniczamy podlewanie, aż w końcu przestajemy zupełnie. Bulwę zostawiamy w spoczynku w chłodnej piwnicy do maja,{a więc teraz w maju powinna być pobudzona do życia}. Następnie przesadzamy ją do świeżej ziemi i umieszczamy w jasnym miejscu. Możemy również zadołować ją w ogrodzie lub w skrzynce na balkonie. W październiku przenosimy roślinę do mieszkania. Postępując w ten sposób możemy otrzymać dość obficie kwitnące rośliny nawet kilka lat, kwiaty jednak będą drobniejsze. Cyklameny zasilamy przed i w czasie kwitnienia, co 10 dni.
krecik18
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2011-05-15, 16:25

Post autor: krecik18 »

Dziękuję Ci za wiadomość, ale to nie jest odpowiedź na moje pytanie. Jak go dostałam to od razu zaznajomiłam się ze wskazówkami hodowli i raczej udaje mi się to, bo kwiat nie ma żadnych chorób i wypuszcza dużo zdrowych liści.
Chodziło mi o to, czy da się wywołać okres spoczynku u kwiatka, bo bez tego ponownie nie zakwitnie.
Zaczęłam mniej go podlewać odstawiłam i zaciemnione i chłodne miejsce, ale nie wiem czy dobrze robię - nie wiem czy nie zmarnuje go w ten sposób.
krecik18
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2011-05-15, 16:25

Post autor: krecik18 »

Aktualnie cyklamen wygląda tak:

Także nie zapowiada się na okres spoczynku. A normalnie w maju powinno być już po, a nie było :(
Załączniki
zdjęcie2
zdjęcie2
zdjecie1
zdjecie1
Awatar użytkownika
haliso
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 712
Rejestracja: 2010-10-04, 22:08

Post autor: haliso »

Kreciku drogi ,bo już przegapiłeś okres spoczynku,teraz o ile pogoda się ustabilzuje powinneś wystawić go na balkon czy do ogródka,zasilić go nawozem dla roślin kwitnących i pozwolić mu po swojemu żyć i sam zadecyduje czy zakwitnie na jesień,a od stycznia przyszłego roku ogranicz mu podlewanie i wprowadź w stan spoczynku do przyszłego kwietnia-maja...tyle mogę Ci poradzić na dziś.
ODPOWIEDZ