cukinia, kabaczek, patison, dynia-przepisy

Czyli o tym jak plony z działki wykorzystać w kuchni
Awatar użytkownika
Elżbieta 46
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 407
Rejestracja: 2008-05-16, 08:54

cukinia, kabaczek, patison, dynia-przepisy

Post autor: Elżbieta 46 »

Bigos z cukinii:
1 większa cukinia (młoda)
1\2 kg kiełbasy
1 duża cebula
3 duże pomidory
pęczek zieleninki (seler,por,pietruszka,koper)

Kiełbaskę przysmażyć na oleju dodać cebulkę i lekko przesmażyć i przełożyć do garnka patelnie przepłukać małą ilością gorącej wody i wlać do garnka,
cukinię obrać wydrążyć z gniazd nasiennych i pokroić w kostkę ok 1cm i dodać
pomidory zaparzyć obrać ze skórki pokroić w kostkę ok 2cm. Posolić, popieprzyć
zieleninkę, pokroić i dodać. Całość pogotować, aż cukinia zrobi się miękka (ok 10min) cały czas co chwilę mieszając dosolić do smaku i gotowe.

Cukinia faszerowana

2 młodziutkie cukinie
1\2 kg mięsa mielonego
1 jajko
bułka tarta
2 zgniecione ząbki czosnku
pęczek zielonej pietruszki
1 czerwona papryka
2 torebki ryżu

Ugotować ryż.
Przygotować mięso mielone jak na klopsy, dodać ostudzony ryż pokrojoną zieleninkę i pokrojoną w drobną kosteczkę wydrążoną paprykę, całość wymieszać.
Cukinię umyć i przekroić wzdłuż wybrać gniazda nasienne wypełnić farszem,
zapiekać w piekarniku ok 1h (najpierw tak około 40min pod przykryciem, a potem zdjąć pokrywkę, żeby farsz się lekko zrumienił.
Można podawać polane sosem pomidorowym.
Kasiu Ewo Gosiu dziękuję i również życzę miłego dnia
pozdrawiam Ela
Ewa-Maria

Post autor: Ewa-Maria »

Obrazek a ja lubię cukinię zimą wg takiego przepisu:

Pokrojoną na dość grube krążki cukinię ułożyć ciasno w słoikach. Do każdego słoika włożyć: kilka gałązek kopru
kilka ziaren pieprzu
listek laurowy
2-3 ząbki czosnku
kilka talarków marchewki
kilka krążków cebuli

Zalać gorącą zalewą: 0,75 l wody
3 dag soli
1 dag cukru
1 dag kwasku cytrynowego

Pasteryzować 15'.
Awatar użytkownika
ANA
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 456
Rejestracja: 2008-01-18, 07:06

Post autor: ANA »

Wielkie dzięki dzieweczki, idę na urlop to będę smakołyki pichcić. :-D
Awatar użytkownika
Elżbieta 46
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 407
Rejestracja: 2008-05-16, 08:54

Post autor: Elżbieta 46 »

Ty też? a co to lato, że wszyscy wyjeżdżają na urlopy? :mrgreen: Żartuje :lol: Życzę ci Ano wspaniałego wypoczynku i wracaj szybko :-D
Kasiu Ewo Gosiu dziękuję i również życzę miłego dnia
pozdrawiam Ela
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

A cukinia a la szparagi, bądź peperonata ? ewentualnie na słodko... kwestia gustu ;-) U nas w domu, poza obsmażaną na wszelkie sposoby, najchętniej idzie na peperonatę. Chcę też spróbować z kwiatów cukinii coś zrobić - ale chwilowo brak czasu ;-)
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

Kasiu- czy możesz podać Twoje przepisy :?: Bo cukini u mnie dostatek, a jedna wersja już się dawno znudziła :-|
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Mogę, mogę oczywiście, tylko przepraszam, że tak późno ale czasu trochę mało ;-)

Przepisy pochodzą z książki o dyniowatych, ale nam najbardziej przypadła do gustu cukinia w postaci peperonaty:

Do ok. 1,5 kg cukinii lub kabaczka dodaje się ok. 1 kg pomidorów obranych ze skórki (ewentualnie przecier pomidorowy), 3-5 posiekanych cebul, 3-5 papryk z usuniętymi gniazdami nasiennymi pokrojone w krążki oraz jarzynkę lub vegetę albo zioła przyprawowe (lebiodkę, estragon, tymianek, hyzop, majeranek itd.) Troszkę ostrej sproszkowanej papryki lub pieprzu dla zaostrzenia smaku, a sól - jeśli potrawa jest dobrze przyprawiona ziołami - nie jest konieczna.
Warzywa dusi się z dodatkiem kilku łyżek oleju, aż wszystkie będą miękkie. Tak przygotowaną peperonatę można pasteryzować.
Nieraz dodaje się też fasolkę szparagową, a pod koniec pokrojone w talarki parówki, resztki pieczeni itp. Jeśli peperonatę robi się do przechowywania w słoikach, nie dodaje się mięsa. Można to zrobić przed podaniem jej do jedzenia.


Tak wygląda oryginał przepisu. Ja i tak zawsze modyfikuję nieco więc co jakiś czas smakuje nieco inaczej - ważne jest by była ostra i paprykowa ;-) Z fasolką szparagową też jest niezła. No i u mnie raczej bezmięsna ;-)

A la szparagi
Cukinię obrać ze skórki, pokroić w grubą kostkę lub słupki, krótko gotować w osolonej i ocukrzonej wodzie. Podawać polaną masłem z bułeczką.

To ja bardzo lubię ;-) Tylko gotować naprawdę bardzo krótko - ja kroję w słupki i na sito na parze. Smakuje jako dodatek do obiadu nawet i bez bułeczki, na zimno - ale to kwestia gustu oczywiście.

Czy na słodko też mam podać przepis ?
Awatar użytkownika
Avelina
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 398
Rejestracja: 2008-02-05, 22:12

Post autor: Avelina »

Kasiu no pewnie, że podaj nam przepis. Jeszcze mam 4 cukinie w domu, a kolejne rosną.

Dziś wypróbowałam przepis Eli na cukinię faszerowaną i zrobiłam do tego sos z pomidorków koktailowych i wydrążonych cząstek cukinii, przyprawiłam go na ostro i danie wyszło wyśmienite. Muszę wpisać Wasze przepisy do mojego notatnika z przepisami.
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

Dziękuję Kasiu! To dzisiaj przygotuję a la szparagi :-D
A na parze gotujesz dłużej czy też tylko chwilkę :?:
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Niezbyt długo, z 5 - 10 minut ;-) W wodzie to naprawdę maks. z 5 minut- ale nie są tak smaczne, lepsze na parze :-)

Cukinia na słodko
Najlepsza jest taka cukinia, której średnica odpowiada wnętrzu dużego słoika typu twist. Cukinię umyć, obrać ze skórki nożykiem szczelinowym (cieniutko), pokroić w plastry grubości 1,5 do 2 cm, wyjąć gniazda nasienne i zważyć. Włożyć krążki do wrzącej, lekko osolonej wody i gotować około 10 minut, tzn. do czasu, aż cukinia nabierze przejrzystości. Wtedy delikatnie wyjąć krążki z wody i zostawić na sicie do obcieknięcia.
Wziąć tyle cukru, ile ważyły krążki, wsypać do wody (licząc 3/4 szklanki wody na 1 kg cukru), ugotować gęsty syrop i wkładać krążki cukinii. Smażyć, dodając np. skórkę z cytryny, pomarańczy, a także szczyptę kwasku cytrynowego, laskę wanilii, goździki, kolendrę.
Gdy krążki cukinii będą wyglądem przypominały krążki ananasa, ułożyć je w słoikach (wyprażonych, sterylnych), zalać je do pełna syropem (bez dodatków aromatycznych) i natychmiast słoik zamknąć. Odwrócić do góry dnem i pod kocyk.


Takie nieco inne w smaku, musicie sami spróbować żeby ocenić ;-) Ale myślę, że to może być coś słodkiego na długie zimowe wieczory, gdy jest chętka na małe co nieco przy czytaniu forum ;-)
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

A więc wypróbowałam cukinię a la szparagi, gotowałam na parze ok. 15 min , chyba trochę za długo ale i tak były pyszne :-D
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

więc cieszę się niezmiernie, że przepis się przydał :-)
Awatar użytkownika
lilia0405
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3614
Rejestracja: 2008-04-23, 22:38

cukinia, kabaczek, patison, dynia-przepisy

Post autor: lilia0405 »

Na swoich działkach i w ogrodach posiadamy kącik warzywny i w jakiś sposób trzeba te dobroci spożytkować.
U mnie rozpoczął się sezon cukiniowy. Były już placki ala ziemniaczane. Nie zdążylam fotki zrobić bo już zdążyły zniknąć :rotfl: tylko ketczup lał się strumieniami :hyhy: i dzieciaki pałaszowały tylko im się uszy trzęsły.

Dzisiaj na wczesna kolacyjkę zrobiłam cukinie w panierce plus do tego tzatziki.

Myślę, że Gosia poda swoją wersję cukinii w panierce ;)

Obrazek

Przepis
jest bardzo prosty, a co najważniejsze w miarę szybko się robi.

Cukinię średniej wielkości pokroić w plastry, posolić, później obtoczyć w jajku i bułce tartej i smażyć.

Tzatzyki :[/u]
ogórek zielony zetrzeć na grubej tarce jarzynowej, odcisnąć nadmiar wody, dodać jogurt grecki i przyprawę "Tzatzyki", wymieszać.


Ilości nie podaję ja to robię na oko ;) tak do smaku .

Smacznego!!!
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Ja uwielbiam cukinię z grilla. Przepis jest prosty - cukinię kroimy w plasterki, posypujemy z obu stron przyprawą do grilla, gotową mieszanką np. do szaszłyków lub innego mięsa i na ruszt. Pieczemy aż zmięknie a potem się zajadamy :D.
Awatar użytkownika
haliso
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 712
Rejestracja: 2010-10-04, 22:08

Post autor: haliso »

Ja robię zapiekankę z cukini, a to, że mam synka wegetarianina, to robię często wersje bez mięska;
Średniej wielkości cukinię przekrawam wzdłuż, łyżeczką wybieram miąższ, powstałe łódeczki posypuję "Wegetą",
Nadzienie: pieczarki podsmażam na oleju z cebulką, do przestudzonych pieczarek dodaję rozdrobniony miąższ cukinii, przyprawiam solą, pieprzem i dodaję ok.2 łyżki majonezu mieszam, nakładam cukinie, na wierzch ścieram żółty ser i do piekarnika 180*ok.1godz.-pycha...
Jeżeli ktoś ma ochotę może dodać do farszu- mięso mielone{podsmażone} +1 jajko-też smaczna-polecam.
Nie podaję proporcji, bo ja robię wszystko tak na wyczucie{metodą prób i błędów}, ale już mam opanowane. Ważne, że domownikom smakuje.
Oprócz tego robię placki z startej cukinii z dodatkiem ziemniaków -też pychotka.
ODPOWIEDZ