Co za tajemnice kryje krzak ognika?

Dowolne tematy, "luźne" pogadanki i trochę relaksu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Co za tajemnice kryje krzak ognika?

Post autor: tadek »

Ogłaszam zagadkę zatytułowaną - Co za tajemnice kryje krzak ognika?
Spójrzcie na poniższe fotografie i zastanówcie się. Jaką tajemnice skrywa sfotografowany krzew?
Mam nadzieję że nie pomyliłem się co do nazwy krzewu?
Krzaczek przed przycięciem...
Krzaczek przed przycięciem...
Krzaczek po przycięciu...
Krzaczek po przycięciu...
Zbliżenie krzaczka...
Zbliżenie krzaczka...
Obcięte, klujące gałązki zostały zapakowaniu w worek.
Ze względu na długie ciernie trafią na wysypisko odpadów.
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Odpowiedź: Co za tajemnice kryje krzak ognika?

Post autor: tadek »

Od zadania przeze mnie tajemniczego pytania, - Co za tajemnice kryje krzak ognika? minęło już sporo dni. Nikt z użytkowników nie potrafił odpowiedzieć na to pytanie, które było dość podchwytliwe i trudne do odgadnięcia.
Bo co też ten krzak może takiego w sobie kryć? :zdziwko:
Może śmiertelne trujące jagody?
Możne nieboszczyka?, albo rodzinkę jakiś dziko żyjących zwierzą?...

Ile by nie było odpowiedzi, to wszystkie można by uznać za prawidłowe.

Mi jednak nie chodziło nic z tych rzeczy.
Zadając to pytanie na myśli miałem ściółkowanie roślin!
Bowiem ziemię w okół krzaka ognika przykryłem warstwą skoszonej trawy.


Poniżej zacytowałem fragment z Poradnika Ogrodniczego na temat ściłłkowania:
Oto najpopularniejsze materiały, które możemy stosować jako ściółkę:

- Zmielona kora z drzew iglastych i liściastych (zarówno świeża jak i przekompostowana), ściółka z kory drzew iglastych pomaga utrzymać kwaśny odczyn gleby i jest przydatna szczególnie w uprawie roślin kwasolubnych (iglaków, wrzosów, różaneczników i azalii, borówki amerykańskiej), jeżeli natomiast chcemy odkwasić glebę, warto zastosować ściółkę z kory bukowej, która jest bogata w wapń,

- żwir oraz grys, materiałami tymi ściółkujemy głównie glebę na rabatach z roślinami ozdobnymi, gdzie poza tym, że zapobiegają one występowaniu chwastów i przesuszeniu gleby, stanowią także atrakcyjny element dekoracyjny,

- skoszona trawa, przed zastosowaniem jako ściółka musi być ona dokładnie wysuszona (świeża trawa rozłożona grubszą warstwą zacznie szybko gnić i zamiast przynieść korzyści, może zwiększyć ryzyko wystąpienia chorób grzybowych i szkodników),

Fragment tekstu jak i więcej o ściółkowaniu znajdziecie pod tym Linkiem

Ja trawy nie suszyłem. Nie chciałem czekać.
Trawę na ściółkę rozłożyłem bezpośrednio po z cięciu, stosując metodę suszenia pod krzaczkiem.
Zaglądam tam jak mi się przypomni i przy pomocy małych grabi wzruszam rozłożoną trawę.
Jak na razie nie zaobserwowałem ubocznych niekorzystnych skutków takich jak pleśń, czy choroby grzybowe.
Jest to pierwszy sezon wykorzystania przeze mnie ściętej trawy na ściółkę, zatem czas pokaże jak ta ściółka się sprawdzi.
Po niżej wstawiłem zdjęcia podglądowe przedstawiające ściółkę z ściętej trawy.

Rozłożona trawa pod krzakiem ognika.
Rozłożona trawa pod krzakiem ognika.
Krzak ognika z drugiej (niekoniecznie gorszej) strony.
Krzak ognika z drugiej (niekoniecznie gorszej) strony.
Osoby nie mające kompostownika, skoszoną trawę przeważnie wyrzucają do kosza na śmieci. A czy nie warto było by zastosować jej właśnie na ściółkę?<br />Jak możecie zaobserwować na powyższych zdjęciach, skoszona trawa zastosowana na ściółkę w miarę wygląda estetycznie. <br />A co najważniejsze: Osoby które przechodzą obok tego krzaczka, wcale nie zauważą że leży pod nim trawa. - Z zewnątrz wcale jej nie widać!  Gałęzie skutecznie ją zasłaniają.
Osoby nie mające kompostownika, skoszoną trawę przeważnie wyrzucają do kosza na śmieci. A czy nie warto było by zastosować jej właśnie na ściółkę?
Jak możecie zaobserwować na powyższych zdjęciach, skoszona trawa zastosowana na ściółkę w miarę wygląda estetycznie.
A co najważniejsze: Osoby które przechodzą obok tego krzaczka, wcale nie zauważą że leży pod nim trawa. - Z zewnątrz wcale jej nie widać! Gałęzie skutecznie ją zasłaniają.
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Co za tajemnice kryje krzak ognika?

Post autor: Petrus »

No to mnie zaskoczyła zagadka, takiej odpowiedzi nigdy bym się nie spodziewał :rotfl: Oby tylko źle to nie wpłynęło na żywopłot, chodzi mi tu o różne pleśnie, patogeny z gnijącej trawy... 8-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Zastanawiam się nad suchą trawą, czyli sianem...

Post autor: tadek »

Trawa na ściółkę powinna być wysuszona. :/
A czy po wysuszeniu i rozłożeniu pod krzaczkami na pewno będzie cały czas sucha i nie będzie pleśnieć?

Może być taka sytuacja:
Trawę ścieliśmy i suszyliśmy kilka dni na słoneczku.
Gdy wyschła, rozłożyliśmy ją w formie pachnącego sianka pod krzaczkami jako ściółkę.
A w nocy zaczął padać dość intensywny deszcz, dokładnie mocząc naszą ściółkę z trawy.

Pytanie:
-Czy mokre siano pod krzaczkiem będzie szybciej schnąć niż zielona trawa?
-Co zapleśnieje prędzej. Zielona świeżo ścięta i rozłożona trawa? Czy mokre siano?
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Awatar użytkownika
szarotka12
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 17
Rejestracja: 2009-09-02, 19:18

Re: Co za tajemnice kryje krzak ognika?

Post autor: szarotka12 »

Witam. Odnośnie ściółkowania trawą, to od paru lat corocznie ściółkujemy truskawki ( gdy zaczynają dojrzewać i po uprzednim wypieleniu). Dzięki temu owoce są czyściejsze i jest mniej pracy z pieleniem. :padam:
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Ale...

Post autor: tadek »

Ja na razie trawą ściółkowałem ziemię pod krzaczkami... :->
Ale...
Po Twoim wpisie zaciekawiło mnie jedno, czy w Twoim ogródku ślimaki też czekają aż dojrzeją truskawki ?

Zwalczanie ślimaków w ogrodzie

:zawstydzony:
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
ODPOWIEDZ