Co to za choroba?

Uprawa drzew i krzewów owocowych, choroby i szkodniki roślin sadowniczych.
ODPOWIEDZ
padre romano
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 15
Rejestracja: 2014-08-10, 12:29

Co to za choroba?

Post autor: padre romano »

IMAG0036.jpg

Witam,
zwracam się do Was o pomoc. Otóż na początku marca posadziłem 3 krzewy jagody kamczackiej. Odmiany Wojtek, Zojka i Atut.
Na dwóch z nich pojawiły się brązowe końcówki liści, te brązowe końcówki są głównie na odmianie Zojka i Wojtek. Dodam iż 3 tygodnie temu pryskałem je Topsinem M.
Czy to może być jakaś choroba grzybowa??? Jeśli tak to czym moge temu zaradzić????

Z góry dziękuję Wam za każdą pomoc i odpowiedź.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Co to za choroba?

Post autor: Petrus »

Witaj. Posadziłeś krzewy w odpowiednim podłożu? Zasychające końcówki liści to nie koniecznie musi być objaw chorobowy a niedobór makroskładników w glebie np. potasu. Niedobór potasu powoduje żółknięcie brzegów liści a w przypadkach skrajnych brzegi blaszki liściowej mogą podsychać. Brązowe końcówki liści czasem zdarzają się też gdy młode przyrosty zostały mechanicznie uszkodzone.

Po zdjęciu hmm nie widzę tu objawów zaatakowania chorobą grzybową. Zastanawia mnie tylko to dlaczego le wszystkie młode liście są tak żółte? Wyrosły od razu takie czy były sadzonki przechowywane przez jakiś czas w ciemnym pomieszczeniu? ;-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
padre romano
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 15
Rejestracja: 2014-08-10, 12:29

Re: Co to za choroba?

Post autor: padre romano »

Posadziłem sadzonki na początku marca, przed posadzeniem przechowywałem około 2 tygodni w garażu bez dostępu światła. Miały tylko małe pąki i nie były rozwinięte. Przed posadzeniem posypałem dołek nawozem do borówek i dodałem małą ilość trocin. Posadziłem je dodając kwaśny torf ogrodniczy.
Ktoś mi doradził aby postępować tak jak z borówkami.
O mechanicznym uszkodzeniu nie ma mowy, są w miejscu gdzie nikt ani nic nie przechodzi ani nie przejeżdża :-)
Jedyne co przychodzi mi do głowy to sikający pies, który mógł je "opryskać" :D
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Co to za choroba?

Post autor: Petrus »

Okej, rozumiem. Liście wyglądają nie najgorzej, jedynie co to ich barwa jest nieprawidłowa. Pewnie młode liście w pączkach bez dostępu światła zżółkły bo nie miały dostępu słońca. Obecne liście mogą zostać poparzone jeżeli będzie dość mocno świeciło na nie słońce, ale te nowe wyrastające powinny być zielone już.
Odnośnie podłoża to borówki kamczackie tolerują różne gleby ale najlepiej rosną na glebach lekko kwaśnych o pH 5,5–6- jest to przeważnie zwykła gleba ogrodowa.
Jeżeli dodałeś kwaśny torf to on ma odczyn przeważnie pH 3-4,5 więc takie podłoże może być zbyt kwaśne. Dodatkowo trociny również zakwaszają glebę. ;)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
padre romano
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 15
Rejestracja: 2014-08-10, 12:29

Re: Co to za choroba?

Post autor: padre romano »

Zastanawia mnie czy coś z tym robić???
Może jakiś oprysk, albo po prostu czekać??? Inne krzewy wyglądają OK, tylko te dwa krzewy jagody mają brązowe końcówki liści...??????
Awatar użytkownika
Sadowniczy.pl
Ekspert
Posty: 43
Rejestracja: 2008-06-21, 21:47

Re: Co to za choroba?

Post autor: Sadowniczy.pl »

Są 3 możliwe przyczyny:
- uszkodzenia mrozowe liści (w marcu były ujemne temperatury)
- sadzonka stała w garażu bez światła i w cieple - wysadzona do ogrodu bez hartowania może tak się właśnie zachować.
- ta roślina to inaczej suchodrzew jadalny - nazwa powinna Ci sporo powiedzieć :-)
Mariusz Kwiatkowski
www.Sadowniczy.pl
ODPOWIEDZ