Co się dzieje z moją strelicja królewska?

Dobór, pielęgnacja oraz problemy w uprawie.
ODPOWIEDZ
Minti
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2021-12-16, 16:36

Co się dzieje z moją strelicja królewska?

Post autor: Minti »

Hej,
mam od ok. 4 miesięcy problem ze strelicją. Pojawiły się jej ciemne malutkie plamki na obrzeżach liści zamieniając się z czasem w plamy. Stała na parapecie za oknem zachodnim. Pomyślałam, ze może ma za dużo wody i zaczęłam oszczędniej podlewać - bez zmian. Może to kaloryfer pod parapetem jej przygrzał? Za suche powietrze? Przeniosłam do sypialni - też okno zachodnie gdzie praktycznie nie grzałam (temp ok 19stopni) - bez zmian. W końcu się wkurzyłam usunęłam wszystkie liście z plamami - o dziwo odeszły lekko, ostatni tylko przyciełam. Obejrzałam porządnie czy coś nie łazi. Przeniosłam spowrotem do pokoju z balkonem 21-22stopie, postawiłam z dala od kaloryfera, kupiłam nawilżacz powietrza (utrzymuje wilgotność 65-70%) i... kolejne liście zaczynają mieć plamy. Zeby było śmiesznie w tym czasie wypuściła liścia i właśnie idzie kolejny. Fakt, że pojawiły się jakiś czas temu ziemiórki (przylepiają się do lepów) ale po za strelicja wszystkie rośliny wraz z druga - białą maja się dobrze.
Wstawiam zdjęcie plam sprzed przycięcia, bo najlepiej je widać, czy ktoś wie co to może być?
Załączniki
1.jpg
2.jpg
3.jpg
Minti
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2021-12-16, 16:36

Re: Co się dzieje z moją strelicja królewska?

Post autor: Minti »

Właśnie ją przesadziłam, korzenie ma zdrowe :zdegustowany:
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Co się dzieje z moją strelicja królewska?

Post autor: Petrus »

Cześć. Trochę przypomina to fuzaryjną plamistość. Choroba atakuje gdy liście roślin zbyt długo są zawilgocone (zbyt długo schną np. po opryskaniu) lub podłoże jest złej jakości. ;-) Strelicja ma grube mięsiste korzenie, lubi zasobną glebę ale jest wrażliwa na zalewanie korzeni.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ