co się dzieje z iglakami

Uprawa drzew i krzewów iglastych. Choroby, szkodniki itd.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: co się dzieje z iglakami

Post autor: Petrus »

Witaj, zatem pewnie chodziło mu o skoczogonki. One pojawiają się gdy jest za dużo wody w podłożu. Lubią wilgotną i mokra glebę i wtedy się pojawiają. Zatem masz zbyt mokre podłoże, nie dostatecznie przesychające. Korzenie gniją z braku tlenu i jeszcze mogą być podgryzane są przez skoczogonki.

Na razie nie używaj nawozu (magiczna siła). Nawożenie w takich sytuacjach gdy rośliny są chore jeszcze bardziej pogarsza sprawę. Najlepiej podlać trawnik preparatem grzybobójczym, ale na 250m2 będzie tego sporo. Możesz ewentualnie w beczce np 100 l przygotować wywar z czosnku, którym podlewa się rośliny w sezonie wegetacyjnym, działa odkażająco, tylko trzeba to stosować systematycznie i długo. ;-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
roberto
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 26
Rejestracja: 2016-07-06, 11:04

Re: co się dzieje z iglakami

Post autor: roberto »

Dokładnie, chodziło chyba o skoczogonki, same się wyniosą z podłoża, czy będzie konieczne stosowanie doglebowo preparatu owadobójczego?. Dokładnie, obumieranie iglaków mogła spowodować zbyt duża ilość wody. W suszę podlewałem rabaty razem z trawnikiem, no a potem przyszła chyba ze dwa razy porządna ulewa z burzą i dołożyła swoje. Czy teraz zostaje oczekiwanie, czy można coś zaradzić by trochę zahamować ten proces ?.
roberto
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 26
Rejestracja: 2016-07-06, 11:04

Re: co się dzieje z iglakami

Post autor: roberto »

ogólnie czytałem, że skoczogonki w małych ilościach są pożyteczne, ale nie wiem, czy pod ziemią nie mam ich zbyt wiele, bo korzenie wykopywanych chorych iglaków mam poobgryzane, część w kolorze białym. Czy można czymś podlać krzewy, by nie zaszkodzić im a pozbyć się przynajmniej części okazów.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: co się dzieje z iglakami

Post autor: Petrus »

No tak w małej ilości są dopuszczalne, ale w większej już robią szkody. Jednym ze sposobów (ale tylko u roślin doniczkowych) jest częste przesuszanie podłoża, wtedy się wynoszą lub giną. W ogrodzie jedynie susza i brak podlewania coś tam ewentualnie zdziała, ale wtedy rozwój roślin jest ograniczony bez podlewania. Można też podlewać podłoże preparatem np. Danadim 400 EC, Hunter 400 EC, lub Bi 58 Nowy 400 EC. ;-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
roberto
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 26
Rejestracja: 2016-07-06, 11:04

Re: co się dzieje z iglakami

Post autor: roberto »

Wydaje się, że przyczyna bardziej tkwi w nadmiarze wody, podczas suszy podlewanie trawnika zraszaczem, który sięgał także na rośliny, później obfite kilkukrotne burze, które dołożyły dużej ilości wody, dodatkowo zastosowana do obsypywania rabat kora, która jak wiadomo zatrzymuje odparowywanie wody z podłoża. Wiadomo, że iglaki za dużo jej nie lubią. Korę zbieram aby przyśpieszyć parowanie wody. Korzenie są w niektórych martwe, fizycznie nic więcej chyba nie da się zrobić, tylko czekać na dalszy rozwój sytuacji, rośliny mocno uszkodzone usuwam. Trzeba będzie dokonać inwestycji w nowe, może przy okazji coś innego się zastosuje.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: co się dzieje z iglakami

Post autor: Petrus »

Witaj. Ewentualnie chore rośliny usuwaj. Jeżeli masz wilgotną glebę na ogrodzie wybieraj rośliny (lub iglaki) lubiące wilgotne lub mokre podłoże. Wtedy wszystko będzie okej na przyszłość.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ