Co posadzić w tym roku?

Wszystko co jest związane z uprawą warzyw
Green18
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 7
Rejestracja: 2010-01-03, 17:49

Co posadzić w tym roku?

Post autor: Green18 »

Mam mały warzywnik do zagospodarowania, lecz nie wiem co posadzić. Może marchew? jakie ma ona wymagania? Ci innego mi polecicie?
"Co dzień odwiedzam kwiaty, którem sadził wiosną
W ogrodzie swego serca, gdy mi wiara łatwa
Młodości pierwszej ufać kazała, że dziatwa" L. Staff
Awatar użytkownika
evqa
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 353
Rejestracja: 2008-05-17, 19:24

Post autor: evqa »

Co roku sieję ogórki, koper ogrodowy - wszyscy w rodzinie je uwielbiają i to pod każdą postacią. Oprócz tego buraki, trochę fasolki -tylko odmiany karłowe. Posiej to co lubisz Ty i Twoja rodzina. Ja np. nie sieję sałaty, bo za nią nie przepadam
Pozdrawiam Ewa
Awatar użytkownika
ibis66
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 132
Rejestracja: 2009-12-21, 16:53

Post autor: ibis66 »

Jeśli wolno mi się ''wtrącić'' nie napisał jaki ma typ gleby na swoim warzywniku, a potem można myśleć co zasiać . Moim zdaniem to jest podstawa doboru nasion w warzywniku p.s. najpierw powinien wysiać wapno.
pozdrawiam ibis
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Post autor: rafaloku »

No właśnie, ibis66 dobrze pisze - podaj jakie masz stanowisko (słoneczne/cieniste), jaką glebę, czy jest żyzna, ciężka, gliniasta, czy może to raczej piaski, oraz jakie jest pH i wilgotność. Wtedy doradzimy, co na takiej glebie urośnie ;-)
Rafał
Green18
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 7
Rejestracja: 2010-01-03, 17:49

Co posadzić w tym roku?

Post autor: Green18 »

Jak określa się ph gleby nie wiem . Jeżeli może ktoś mi to wytłumaczyć, w jak sposób się to robi, to z góry dziękuję.( i jeszcze odczyn gleby jak rozróżnić)
Jest to teren ciągle nasłoneczniony z małym dostępem do wody. Ziemia raczej mało żyzna, jednak po kilkuletnim kompostowaniu, wierzch ziemi się poprawił. Na początku był to zwykły szary piasek.
"Co dzień odwiedzam kwiaty, którem sadził wiosną
W ogrodzie swego serca, gdy mi wiara łatwa
Młodości pierwszej ufać kazała, że dziatwa" L. Staff
Awatar użytkownika
ibis66
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 132
Rejestracja: 2009-12-21, 16:53

Post autor: ibis66 »

Wysiej najpierw wapno magnezowe 1kg na 5m kw na zmarzniętą ziemię. J a stosuje nawóz POLIMAG 315 dawka 1kg na m kw, nawóz zagrabić przed siewem i w tym samym dniu siać. Możesz siać np . marchew, pietruszkę, cebulę, sadzić kalafior, kapustę.

P.s po tym nawozie już nie stosujesz żadnego innego nawozu . Jeśli masz pytania śmiało pytaj.
pozdrawiam ibis
Green18
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 7
Rejestracja: 2010-01-03, 17:49

Post autor: Green18 »

Jaka jest cena wapna magnezowego?
"Co dzień odwiedzam kwiaty, którem sadził wiosną
W ogrodzie swego serca, gdy mi wiara łatwa
Młodości pierwszej ufać kazała, że dziatwa" L. Staff
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Wapno magnezowe inaczej dolomit kosztuje ok 12zł za 20kg. Nieco szybciej i silniej podziała wapno kredowe z magnezem. O wapnowaniu mówiliśmy już na forum i w poradniku znajdziesz informacje np. tutaj
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Ph gleby można zbadać za pomocą np. płytki Helliga, którą dostaniesz bez problemu w sklepie ogrodniczym. Można też to zrobić za pomocą elektronicznego Ph metru, ale nie bywa on dokładny.
dawid
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 197
Rejestracja: 2008-01-10, 10:36

Post autor: dawid »

Przy glebie piaszczystej dobrym rozwiązaniem jest dodanie podłoża popieczarkowego, użyźni i odkwasi. :-)
Awatar użytkownika
ibis66
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 132
Rejestracja: 2009-12-21, 16:53

Post autor: ibis66 »

Dawid moim zdaniem jak ziemia jest kompostowana to podłoże pieczarkowe jest zbyteczne wystarczy wapnowanie, które też niektóre chwasty niszczy lub zapobiega ich dalszemu rozwojowi.
pozdrawiam ibis
dawid
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 197
Rejestracja: 2008-01-10, 10:36

Post autor: dawid »

ibis66 pisze:Dawid moim zdaniem jak ziemia jest kompostowana to podłoże pieczarkowe jest zbyteczne wystarczy wapnowanie które też niektóre chwasty lub zapobiega im dalszemu rozwojowi.

Zamiast pomagać autorowi, to będziemy polemizować między sobą, a autor wątku napisał, że: "Na początku był to zwykły szary piasek" i aby poprawić strukturę gleby trzeba dołożyć potężną dawkę próchnicy, chyba, że się zdecydujemy uprawiać winorośle. :-)
Awatar użytkownika
ibis66
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 132
Rejestracja: 2009-12-21, 16:53

Post autor: ibis66 »

Dawid, autor pisze że ziemia była kompostowana -to nie jest nawóz ..... . p.s mam 25 letnią praktykę w nawozach organicznych twoja polemika jest bezpodstawna . Proszę o wypowiedź Moderatora .
pozdrawiam ibis
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Ziemia kompostowana w dosłownym rozumieniu tego wyrażenia to nie jest nawóz, tak jak to pisze ibis. Jednak nie wszystko trzeba czytać dosłownie, myślę, że tym wyrażeniem Green chciał powiedzieć, że ziemia w ogrodzie przez kilka lat była nawożona kompostem, a to już nawóz. Mało tego nawóz bardzo dobry i nie do przecenienia.
Ibis piszesz tu o swoim 25 letnim doświadczeniu, rozumiem, że doświadczeniu wielkotowarowym, a my tu uprawiamy małe przydomowe ogrody, w których odchodzimy od nawozów mineralnych na rzecz nawozów organicznych. Dziwi mnie, że tak bronisz i zalecasz nawożenie mineralne, bo kto dziś świadomie chce się podtruwać chemią. Szczególnie jeśli ma małe dzieci. Osobiście też stosuję (szczególnie w części warzywniczej i sadowniczej) nawożenie organiczne.
Nawozy organiczne mają to do siebie, że poprawiają właściwości gleby, jej strukturę, czyli stosunki wodne i powietrzne, stwarzając lepsze warunki dla rozwoju mikroorganizmów glebowych. Przyczyniają się także do utrzymania stałego poziomu próchnicy w glebie i przeciwdziałają jej ubytkowi. Natomiast samo nawożenie mineralne prowadzi do wyniszczenia mikroorganizmów glebowych a co za tym idzie do zubożenia gleby.

Jeśli miałabym sama wybierać czy zastosować w tym konkretnym przypadku sposób Dawida, czy ibisa, to oczywiście wybrałabym dawida. Ale oczywiście Green musi sam zdecydować co jest dla niego najlepsze, i zastosować nawożenie mineralne lub organiczne. ;-) :-D
Roksana
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2010-01-25, 14:44

Kiedy sie tym wapnem sypie?

Post autor: Roksana »

ibis66 pisze:Wysiej najpierw wapno magnezowe 1kg na 5m kw na zmarzniętą ziemię. J a stosuje nawóz POLIMAG 315 dawka 1kg na m kw, nawóz zagrabić przed siewem i w tym samym dniu siać. Możesz siać np . marchew, pietruszkę, cebulę, sadzić kalafior, kapustę.

P.s po tym nawozie już nie stosujesz żadnego innego nawozu . Jeśli masz pytania śmiało pytaj.
Chciałam zapyatać kiedy tym wapnem się sypie?
ODPOWIEDZ