Co obgryza nowe sadzonki.

Uprawa drzew i krzewów owocowych, choroby i szkodniki roślin sadowniczych.
ODPOWIEDZ
Daro1003
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 8
Rejestracja: 2023-06-04, 12:05

Co obgryza nowe sadzonki.

Post autor: Daro1003 »

Witam
Jestem nowym użytkownikiem i początkującym w uprawie drzewek owocowych tego roku zagospodarowałem kilka arów pod uprawę drzewek owocowych. Całość ogrodzona pastuchem elektrycznym.
Wczoraj podczas koszenia trawy zauważyłem że coś obgryza liście oraz nowe tegoroczne przyrosty. Prosze o pomoc jak to zatrzymać jeśli oprysk jaki ?
Załączniki
IMG_2425.JPG
IMG_2423.JPG
Dariusz - początkujący założyciel sadu.
Daro1003
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 8
Rejestracja: 2023-06-04, 12:05

Re: Co obgryza nowe sadzonki.

Post autor: Daro1003 »

Dodam więcej zdjęć:
Załączniki
IMG_2444.JPG
IMG_2445.JPG
IMG_2446.JPG
IMG_2448.JPG
Dariusz - początkujący założyciel sadu.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Co obgryza nowe sadzonki.

Post autor: Petrus »

Prawdopodobnie będą to jakieś gąsienice, musisz popatrzeć czy nie chowają się gdzieś na pędzie lub na glebie. Warto opryskać drzewka preparatem systemicznym (np. Mospilan), który wnika w roślinę i w niej krąży. Wtedy jak pojawi się jakiś szkodnik gryzący np. gąsienica to jak zakosztuje listka od razu zakończy żywot. Ewentualnie może jakaś sarna podgryza świeże liście?
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Daro1003
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 8
Rejestracja: 2023-06-04, 12:05

Re: Co obgryza nowe sadzonki.

Post autor: Daro1003 »

Sarna nie sądzę mam wszystko ogrodzone ogrodzeniem elektrycznym taśma na 4 wysokościach. Teraz wieczorem zaobserwowałem na jednej wiśnie pełno czarnych mrówek a na innej jabłonce ślimaka z skorupką. normalnie rozpacz nowe przyrosty zjedzone listki, pręciki kwiatków same ogonki zostały.

Jakiej marki oprysk ?
Coś takiego: [link niezgodny z regulaminem forum]
Czy ten: [link niezgodny z regulaminem forum]
Dariusz - początkujący założyciel sadu.
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1871
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Co obgryza nowe sadzonki.

Post autor: rafaloku »

Mrówki wchodzą na roślinę zazwyczaj po to aby skorzystać na obecności mszyc lub innych szkodników. Mrówki żywią się słodką spadzią wydzielaną przez mszyce, a w zamian opiekują się mszycami. Często jest tak, że mszyc ukrytych np. na spodniej stronie liści jeszcze nie widzimy, ale widać chodzące po roślinie mrówki. Zazwyczaj to znak, że niebawem będzie mnóstwo mszyc.

Oba linki, które wstawiłeś prowadzą do preparatu Mospilan 20 SP. Nie ma znaczenia, którą wersję tego preparatu kupisz, środek jest ten sam. Kieruj się wyłącznie ceną i wielkością opakowania. Na mszyce będzie odpowiedni.
Rafał
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Co obgryza nowe sadzonki.

Post autor: Petrus »

ślimaki bez skorupy też chętnie gustują w liściach młodych drzew. Potrafią na nie wejść. Obserwuj drzewka i zrób oprysk.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Daro1003
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 8
Rejestracja: 2023-06-04, 12:05

Re: Co obgryza nowe sadzonki.

Post autor: Daro1003 »

Witam
Nadchodzi wiosna i tematy sadzonkowe ruszają od nowa. Planuję kupić trochę nowych sadzonek a i mam nadzieję że te poniszczone w tamtym roku ruszą teraz z kopyta. Obawiam się tylko aby znów ich "coś" nie dopadło.
W związku z powyższym co koledzy radzicie jak zapobiec zdarzeniom z ubiegłego roku ?
Dariusz - początkujący założyciel sadu.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Co obgryza nowe sadzonki.

Post autor: Petrus »

Regularne obserwowanie i szybka interwencja. W przypadku szkodników i chorób obserwacja i opryski.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Daro1003
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 8
Rejestracja: 2023-06-04, 12:05

Re: Co obgryza nowe sadzonki.

Post autor: Daro1003 »

W lutym wykonałem oprysk olejem.
Od kilku tygodni regularnie staram się oglądać młode sadzonki na co zwracać uwagę ? Na chwile obecną widzę że drzewka ładnie rozpoczynają wiosnę puszczają pąki, na brzoskwini pąki już popękały, na porzeczkach pojawiły się małe listki.

Pytanie czy ma sens stosowanie "Dobroczynek gruszowy" zawieszki czy nie zaszkodzę tym ?

Kiedy mogę wykonać oprysk Mospilan 20 zapobiegawczo ?
Dariusz - początkujący założyciel sadu.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Co obgryza nowe sadzonki.

Post autor: Petrus »

Cześć. Na ten czas pozostaje Ci obserwowanie pączków czy nie ma na nich mszyc lub innych szkodników i chorób. To tyle. Mospilan możesz wykorzystać do oprysku zapobiegawczego bo krąży w roślinie i ją chroni przeciwko szkodnikom gryząco-ssącym ;-)
Stosowanie dobroczynka jest ok, masz na to czas do końca marca: więcej tutaj https://sklep.poradnikogrodniczy.pl/dob ... zt-id-3777
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Daro1003
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 8
Rejestracja: 2023-06-04, 12:05

Re: Co obgryza nowe sadzonki.

Post autor: Daro1003 »

Ok ale @Petrus czy uda mi się dostrzec mszyce ?
Czy stosując w tym tygodniu Dobroczynka kiedy będę mógł zastosować oprysk Mospilanem ? I czy Opryski nie szkodzą i nie zabijają Dobroczynka ?
Dariusz - początkujący założyciel sadu.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Co obgryza nowe sadzonki.

Post autor: Petrus »

Mszyce widać gołym okiem, nie da się ich nie zauważyć jak popatrzysz na pędy roślin;-) zazwyczaj żerują na młodych szczytach pędów, można znaleźć je też pod liśćmi. Jeżeli chcemy stosować dobroczynka rezygnujemy z oprysków. ;) Wybieramy jedno albo drugie.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Daro1003
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 8
Rejestracja: 2023-06-04, 12:05

Re: Co obgryza nowe sadzonki.

Post autor: Daro1003 »

Dobroczynka już zamówiłem więc zastosuje ale czy on też zwalcza mszyce ? O mszycach niema nic wspomniane.
Dariusz - początkujący założyciel sadu.
Daro1003
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 8
Rejestracja: 2023-06-04, 12:05

Re: Co obgryza nowe sadzonki.

Post autor: Daro1003 »

Witam

Chyba Panowie coś zauważyłem może to być przełom lub nie wczoraj trochę chciałem wyskubać trawę wokoło sadzonek no i zauważyłem bardzo małe ślimaki skorupa ok 1cm i dużo mniesz 5mm było ich kilka sztuk pod każdym drzewkiem do tego trafił się również ślimak bez skorupy.
Czy one mogły mi obgryzać listki oraz nowe pędy w ubiegłym roku ?
Usunąłem je z pod drzewka natomiast to nie rozwiązanie pewno znów się pojawią. Jak z nimi walczyć aby nie weszły na drzewko ?
Dariusz - początkujący założyciel sadu.
ODPOWIEDZ