Co nieco o kwitnieniu

Specjalny kącik dla miłośników tych niezwykłych roślin.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ewakatarzyna
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 113
Rejestracja: 2009-12-31, 09:53

Co nieco o kwitnieniu

Post autor: ewakatarzyna »

Powiedzcie mi proszę dlaczego moje storczyki nie kwitną. Mam kilka kwiatów. Jeden jest jakiś nietypowy, seledynowy i ten kwitnie w zasadzie przez cały rok. Pozostałe to te popularne, które można kupić w każdej kwiaciarni i każdym markecie. I te nie kwitną. Były piękne, kwitły długo ale teraz już od prawie roku nie zakwitł żaden. Wydaje mi się, że robiłam wszystko jak trzeba, zasilałam nawozem do storczyków ,nawet przeniosłam na kilka tygodni do chłodniejszego garażu i nic. Mają nowe korzenie, nowe liście ale nie kwitną :-(
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Przyczyny mogą być różne, za mało światła, za zimno, za ciepło, za mokro, za sucho itp. itd. Zazwyczaj konieczna jest odpowiednia pielęgnacja storczyka po przekwitnięciu aby ten mógł zakwitnąć ponownie. Żebyśmy mogli Ci pomóc to musisz coś więcej napisać, np. jaki to gatunek storczyka, jak daleko od źródła światła stoi, ile i jakim nawozem podlewany był. Mile widziane również zdjęcia owego storczyka. Jeśli jednak przyrastają mu nowe korzonki i liście, znaczy że jest w dobrej kondycji zdrowotnej i nic złego się nie dzieje.

Polecam artykuł w poradniku forum: dlaczego storczyk nie kwitnie
Awatar użytkownika
ewakatarzyna
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 113
Rejestracja: 2009-12-31, 09:53

Post autor: ewakatarzyna »

Nie wiem czy mi się uda ze zdjęciami, próbuje :lol:
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/abd ... fc271.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/930 ... 8edf8.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/2cf ... 275b8.html

No nie do końca się udało ale chyba coś widać :lol: Sorry za ten bałagan ale ja uczę się.
Ten seledynowy storczyk kwitnie cały czas. Teraz ma krótką przerwę ale już widać nowe pęd.
Ten drugi / mam takie dwa, jeden trochę mniej pstrokaty / i jeszcze taki normalny, różowy, nie wiem jak się nazywa ale myślę, że chyba najbardziej popularny nie kwitną już. Stały na komodzie przy oknie południowo wschodnim, w jasnym salonie, ale nie były bezpośrednio na słońcu. Teraz przestałam podlewać i postawiłam na parapecie na tym oknie. Nie wiem co mam robić bo teraz ozdobą nie są a kwitnąć nie chcą. Nawoziłam nawozem specjalnym do storczyków.
Szkoda, bo też chciałabym mieć taką kolekcję jak Twoja. To przepiękne kwiaty.
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

Gosia,umie hodować storczyki. Ja mam cały czas kłopot ze storczykami . Szkoda,że Ci nie kwitną,bo są piękne.
Awatar użytkownika
ewakatarzyna
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 113
Rejestracja: 2009-12-31, 09:53

Post autor: ewakatarzyna »

Jeszcze chcę dodać, że podlewam kwiaty w domu dobrą wodą ze studni. Pozostałe kwiaty rosną przepięknie a te chyba się uparły :lol:
Moja siostra ma parę storczyków i nie robi dokładnie nic a kwitną cały czas
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Twoje storczyki to Phalaenopsis, to że podlewasz wodą ze studni nie znaczy że dobrą. Wiesz może jaki ma stopień twardości? Jaką zawartość żelaza i innych zwiazków?
To że służy innym kwiatom nie znaczy że też posłuży storczykom, ale tu nie widzę problemu patrząc na zdjęcia. Pokazujesz zdjęcia kwitnących storczyków, a mogłabyś wstawić zdjęcie tego niekwitnącego? Czy po poprzednim przekwitnięciu usunęłaś pusty pęd kwiatowy, czy pozostawiłaś na roślinie?
Awatar użytkownika
ewakatarzyna
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 113
Rejestracja: 2009-12-31, 09:53

Post autor: ewakatarzyna »

Te, które pokazałam, to zdjęcia robione jak jeszcze kwitły. Potem, tak jak wyczytałam, przycięłam pęd nad drugim oczkiem ale pęd zaczął usychać.
Woda ze studni jest bardziej miękka niż z wodociągów, wszystko ma w normie, była badana bo przez jakiś czas była to jedyna woda w domu. Ma jedynie nieznacznie przekroczone normy żelaza. Od zawsze mam dużo kwiatów w domu ale tutaj rosną jak szalone. Pewnie to też kwestia przestrzeni i światła. Hoja którą miałam 14 lat dopiero tutaj zakwitła i to tak, że nie dało się wytrzymać od tego zapachu.
Wszystko pięknie tylko storczyki są uparte.
Zrobię zdjęcia teraz, kiedy nie chcą kwitnąć i wstawię, bo poza tym rosną.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Brak kwitnienia może być spowodowany tym, że obcięłaś po kwitnieniu pęd. Wiele Phalaenopsis powtarza kwitnienie na tym samym pędzie kwiatowym. Przekwitnięty pęd kwiatowy obcinamy dopiero jak uschnie. NIGDY NIE OBCINAMY PĘDU KWIATOWEGO ZIELONEGO. Roślina na pewno jest zdrowa skoro przyrastają jej korzenie i liście, żeby jednak zakwitła musi wytworzyć nowy pęd kwiatowy, a to nie wiadomo kiedy się stanie, o tym zdecyduje roślina. Paradoksalnie jednak, storczyki mają to do siebie, że wytwarzają kwiat jak chcą przedłużyć gatunek z powodu niekorzystnych warunków. To więc co Ty uważasz za sprzyjające warunki rozwoju dla storczyka są mało sprzyjające do wytworzenia kwiatu. Co mogę poradzić w tej sytuacji... ogranicz podlewanie (podlewaj dopiero jak podłoże całkowicie przeschnie), ustaw storczyk w chłodnym miejscu, jeśli takowym nie dysponujesz to swoją rolę spełni rozszczelnione okno, uważaj tylko by mroźne powietrze nie padało bezpośrednio na roślinę i całkowicie zaprzestań nawożenia aż do czasu kiedy ujrzysz pęd kwiatowy. To powinno po pewnym czasie zmusić Phalaenopsis do kwitnienia.

Życzę powodzenia w uprawie storczyków.
Awatar użytkownika
k@rolina
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 30
Rejestracja: 2010-02-04, 12:11

Pobudzenie do kwitnienia

Post autor: k@rolina »

Mój storczyk ma dużo liści około 9 i w ogóle nie kwitnie jego gałązka uschła wiec ją uciełam. Rosna mu tylko liscie czy jest szansa że bedzie miał gałazke i piekne kwiatki?? :-( Co robić?
Awatar użytkownika
Basia Tel
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 341
Rejestracja: 2008-10-18, 20:24

Post autor: Basia Tel »

Storczyk , by zakwitł...........musi dobrze przeschnąć, nie podlewany , w ten sposób zmusisz go do kwitnienia, czasem wiąże się to ..........z marszczeniem liści....u mnie miałam tak że piękne rozłożyste liście , skurczyły się z braku wody.........ale wypuścił kwiat i wtedy ostrożnie zaczęłam zanurzać całą doniczkę we wodzie...........by się napiły wszystkie korzenie
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
k@rolina
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 30
Rejestracja: 2010-02-04, 12:11

Post autor: k@rolina »

dzięki wielkie ;-) poczekamy zobaczymy
elakrztuk
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1586
Rejestracja: 2010-02-11, 19:21

Kwitnienie storczyka

Post autor: elakrztuk »

Bardzo się cieszę bo po długich oczekiwaniach zakwitł mi storczyk. Warto było czekać.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Elu nas również cieszy ta informacja, ale bez zdjęcia nadaje się co najwyżej do kawiarenki a nie forum o storczykach. Uzupełnij wpis inaczej go usunę. ;-) :-D
Awatar użytkownika
ewakatarzyna
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 113
Rejestracja: 2009-12-31, 09:53

Post autor: ewakatarzyna »

Gosiu, udało mi się, dzięki za rady. Jeden storczyk /różowy/ wypuścił nowy pęd. W drugim "coś" się zaczyna dziać.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Bardzo się cieszę, że doczekałaś się pędu kwiatowego. Życzę obfitego i długiego kwitnienia. ;-) :-D
ODPOWIEDZ