Co można już wysiewać

Jak wyjątkowe, egzotyczne, kolekcjonerskie rośliny uzyskać z nasion?
domeniko
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 6
Rejestracja: 2010-02-17, 19:24

Co można już wysiewać

Post autor: domeniko »

Co można już wysiewać ? Jakie nasionka można już wysiewać w domu ? Pozdrawiam
Pozdrawiam .
Awatar użytkownika
Ewaa
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 335
Rejestracja: 2008-06-28, 00:04

Post autor: Ewaa »

Witaj :-D
Ja pierwsze wysiewy robię tak ok 25-28 luty .
Wysiewam lobelię, heliotrop, werbenę zwisłą , pelargonie , petunie , scewolę
i coś tam jeszcze ale nie pamiętam ;-)
Awatar użytkownika
babuchna
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 26
Rejestracja: 2009-05-07, 14:54

Post autor: babuchna »

Witaj , ja już wysiałam :
żeniszka, osteospermum,[ i dzisiaj], czosnek hair, trójsklepkę, ratibildię i naparstnicę.
Można też już wysiewać niecierpka, petunie, lwie paszcze, kosmos, rudbekię, kamasję, belcamandę, kobeę.
Pozdrawiam Dorota
mirka1a
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 7
Rejestracja: 2010-02-18, 11:05

co można wysiać

Post autor: mirka1a »

Kosmosu raczej nie wysiewa się do kubeczków, lecz bezpośrednio do gruntu, natomiast naparstnica to roślina dwuletnia i również wysiewa się ją w późniejszym terminie na rozsadniku.
Awatar użytkownika
ibis66
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 132
Rejestracja: 2009-12-21, 16:53

Post autor: ibis66 »

Ja jestem zwolenikiem wysiewania do gruntu;kwiatów,warzyw.Poczekam do wiosny.Wyjątkiem jest marchew i pietruszka którą wysiałem w listopadzie .
pozdrawiam ibis
Awatar użytkownika
chaberek
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 40
Rejestracja: 2008-10-05, 19:59

Post autor: chaberek »

Ja też czytam zawzięcie na temat terminu wysiewu nasion
i oczywiście najbardziej interesują mnie terminy wysiewu do gruntu. :-)
Parapety małe i na dodatek zastawione domowymi.
Mam wysiane na razie te, w przypadku których wymagana jest stratyfikacja nasion: ciemierniki, obrazki, dyptam,
piwonie drzewiastą, trzmielinę oskrzydloną. Postawiłam je na zimnym strychu,przy małym okienku.
W przyszłym tygodniu wysieje galtonie, iksje i rozplenice japońską.
Pozdrawiam Ania
Awatar użytkownika
ibis66
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 132
Rejestracja: 2009-12-21, 16:53

Post autor: ibis66 »

Termin siewu jest też uzależniny od warunków atmosferycznych. Nie ma na żadnych nasionach dokładnej daty siewu, jest tolerancja kilkudniowa więc spokojnie, będzie przychylny dzień do wysiewu nasion .
pozdrawiam ibis
elakrztuk
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1586
Rejestracja: 2010-02-11, 19:21

wysiew jednoroczników

Post autor: elakrztuk »

wysiewam nasiona kwiatów jednorocznych w skrzynki, jak tylko jest cieplej na dworzu , nie ma przymrozków dużych. Wysiewam do skrzynek , potem przkrywam folią i czekam około trzech tygodni żeby wykiłkowały. Jeśli pokażą się ze dwa lub trzy listki przenoszę je do gruntu. Moje kwiaty to gazanie, bratki, cynie , niezapominajki, :-D
marzanka
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2010-02-20, 22:09

Post autor: marzanka »

A ja wczoraj wysiałam astry,gożdziki brodate :-D
Awatar użytkownika
El-ka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1302
Rejestracja: 2009-01-30, 14:19

Post autor: El-ka »

marzanka pisze:A ja wczoraj wysiałam astry,gożdziki brodate :-D
Gożdziki brodate wysiewa się do gruntu w maju lub w czerwcu ,to są kwiaty dwuletnie i zakwitną dopiero w przyszłym roku.

Więcej: Goździk brodaty - odmiany, uprawa, rozmnażanie
pozdrawiam Elżbieta
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Na astry też jeszcze za wcześnie, szybko wykiełkują potem trzeba je wypikować, chyba że masz szklarnię. W domu zaczną bujać co je później może osłabić. Astry najlepiej wysiewać w marcu na rozsadnik albo do doniczki i potem wypikować podrośnięte na miejsce stałe. Szczerze powiem, że nie warto się śpieszyć przy wysiewaniu nasion kwiatów i przestrzegać terminów siewów podanych na opakowaniach.
elakrztuk
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1586
Rejestracja: 2010-02-11, 19:21

Wysiewanie nasion

Post autor: elakrztuk »

Najlepiej wysiewać nasiona pod koniec marca, na początku kwietnia, gdy tylko pogoda na to pozwoli. Ja staram się wysiewać do skrzynek, przykrywam folią i zostawiam na działce. Astry i gazanie wysiewam trochę później pod koniec kwietnia. :-D
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Elu, jakie nasiona? Bo z postu można odnieść wrażenie, że wszystkie, a to nie prawda. ;-)
Mogłabyś doprecyzować wypowiedź?
Awatar użytkownika
mikusia
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 142
Rejestracja: 2009-12-30, 17:08

Post autor: mikusia »

El-ka pisze:
marzanka pisze:A ja wczoraj wysiałam astry,gożdziki brodate :-D
Gożdziki brodate wysiewa się do gruntu w maju lub w czerwcu ,to są kwiaty dwuletnie i zakwitną dopiero w przyszłym roku.
Ja swoje wysiane naprawdę późno, oglądałam w całej okazałości jeszcze w tym samym sezonie, więc polecam siać np. za miesiąc a na pewno jeszcze w tym roku zakwitną. ;-)
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

mikusia pisze:Ja swoje wysiane naprawdę późno, oglądałam w całej okazałości jeszcze w tym samym sezonie, więc polecam siać np. za miesiąc a na pewno jeszcze w tym roku zakwitną. ;-)
A ja podobnie jak Piotr zalecam, by jednak siać zgodnie ze wskazaniami na opakowaniu, bo jeśli "naprawdę" późno posiejemy pelargonię, czy surfinię, to na kwiaty w tym roku nie mamy co liczyć (np. pelargonie siejemy w styczniu). Nie od parady producent zamieszcza termin siewu na opakowaniu. ;-) :lol: :lol: :lol: :lol: Naprawdę późno można wysiewać nasiona te, które mają zalecany późniejszy termin siewu. :-D

Natomiast jeśli już na forum chcemy coś dowieść, to nie uogólniajmy, tylko zamieszczajmy nazwy tych wysianych późno nasion i najlepiej z dokumentacją zdjęciową kwitnących w sezonie roślin, umieśćmy też miejsce zamieszkania w profilu to pozwoli ustalić w jakiej strefie klimatycznej mieszka zalecający późne siewy. Wówczas użytkownik czytający wiadomość bedzie miał jakieś ogólne pojęcie w temacie i będzie mógł podjąć słuszną dla siebie decyzję. Takie ogólne wpisy niestety niczemu nie służą. ;-) :-D
ODPOWIEDZ